První dojmy z iPhone 12 Pro: nebožtík Steve by měl radost a vy ji budete mít taky
Otevřeně přiznávám, že jsem nevyléčitelný technologický nadšenec se silným nutkáním mít doma nejnovější hračky nejen od firmy s nakousnutým jablíčkem v logu. Nicméně s nákupem nových iPhonů jsem se za poslední léta hodně umírnil a jsem schopen vynechat jednu-dvě generace aniž bych dostával tik do oka a abstinenční příznaky. Donedávna jsem tedy stále spokojeně používal 3 roky starý iPhone X. Nicméně jsem taky tak trochu ujetý na design a rád fotím, proto jsem měl od letošní podzimní keynote Applu zcela jasno, že nový iPhone 12 Pro zkrátka „potřebuju“.
Po minulém přechodu z iPhonu 7 Plus (který jsem kupoval jen kvůli lepšímu fotoaparátu) na iPhone X jsem si s úlevou oddechl, že konečně držím v ruce jablíčko, které mi ideálně vyhovuje velikostí. Proto i u nejnovější generace jsem si byl jistý, že si rozhodně nebudu kupovat větší Pro Max. Vyklepal jsem tedy prasátko úspor a objednal si iPhone 12 Pro Pacific Blue ve 512GB verzi. Byl jsem následně velmi mile překvapen, když mi nová cihlička z Kalifornie (čti Číny) dorazila už 23. října a já se tak mohl pustit do nového dobrodružství.
Rozhodně tento článek neberte jako recenzi, jelikož na napsání poctivé recenze telefonu dle mě redaktor potřebuje alespoň 2 týdny. Nicméně s vámi rád nasdílím mé první dojmy po pár dnech používání.
První dny s iPhone 12 Pro v kapse
Jako úplně první dojem mi proletěla hlavou myšlenka: „sakra – taková malá krabička a takových peněz“. Nová generace iPhonů se totiž prodává v krabičce o poloviční tloušťce a s polovičním obsahem. Najdete tam kromě telefonu jen kabel (USB-C na jednom konci a lightning na druhém), na sluchátka a samotnou nabíječku zapomeňte. Apple to velmi sofistikovaně omlouvá tím, že chce šetřit svět od přebytečných nabíječek, protože každý dlouhodobý uživatel iPhonů má doma minimálně dvě. Rovněž uvádí, že šetří přírodu i od nadbytečných obalů zmenšením krabiček. Má to ale samozřejmě jeden zcela zásadní háček.
Sám sice doma mám Applích nabíječek nejméně 5 kousků, problém je ale v tom, že všechny mají klasický USB-A konektor, zatímco ke dvanáctce dostanete kabel k USB-C nabíječce. Ale čert vem USB-A, Apple byl vždycky společností, která pohřbívala obsolentní konektory a technologie. Proč ale do nových iPhonů pořád dávají lightning konektor, a ne USB-C je mi opravdu velkou záhadou.
Nové MacBooky mají USB-C, nové iPady mají USB-C, ale iPhone stále lightning. Tak jsem si tedy objednal novou bezdrátovou nabíječku MagSafe. Ale hádejte co? Ta má v balení také jen USB-C kabel a nikoliv samotnou nabíječku. Takže k tomu musím koupit odděleně USB-C nabíječku. Dohromady 3 krabičky místo jedné, která by měla všechno v sobě – tak tomu říkám velká ekologická výhra. Gretu Thunberg by z toho ranila mrtvice.
Pro krásu budete muset trochu trpět
Ale dost s kritikou. Samotný iPhone 12 Pro je perfektně zpracovaný kus hardwaru, který vypadá jako by ho u vás včera zapomněl Iron Man. Vzhled je velmi subjektivní záležitost a stoprocentně se najdou lidé, kteří preferují spíše zaoblený design předchozích jablíček. Jedno je jisté – předchozí oblé iPhony se rozhodně příjemněji držely v ruce. Dvanáctka při dlouhodobém používání trochu svými hranami reje do dlaní. Pro krásu se ale trpí ne?
Nebožtík Steve by vás stoprocentně setřel poznámkou, že to držíte špatně. Záda telefonu mají krásnou matnou úpravu (oproti ne-Próčkové řadě, u které se záda lesknou jak psí reprodukční orgán). Zvláště v barevném provedení Pacific Blue vypadá dle mě iPhone 12 Pro absolutně k nakousnutí.
Kéž by bylo stěhování vždy tak snadné
Přenos dat z vašeho starého jablíčka je jednoduchý jak facka. Stačí jej odemknout poblíž nového iPhonu a automaticky vám nabídne možnost se „přestěhovat“ do nového i se všemi aplikacemi, zprávami, historií hovorů a dokonce i záložkami prohlížeče Safari. Přiznám se, že já si nová Applí zařízení nastavuju úplně z nuly z čistého systému. Ne že bych musel. Ale ten přenos dat je tak jednoduchý a spolehlivý až je to nuda. A jakmile se dokončí, odemknete nový iPhone a jste tam, kde jste byli s tím starým. Povědomý operační systém, všechno funguje, nic nemusíte nastavovat, skoro se tím připravíte o pocit radosti z nového telefonu.
Po prvním spuštění operačního systému iOS14 (který jsem už několik měsíců používal na desítce v developerské beta-verzi) mě taktéž nic nepřekvapilo, nešokovalo. Popravdě ani nějaký rozdíl v rychlosti ovládání není úplně nějak extrémně znát. Nejsem typ člověka, který by si honil ego v benchmarku na výkon procesoru a chlubil se kolik mám megapixelů. Apple mám rád pro jeho jednoduchost a spolehlivost za všech okolností. Vezmu, odemknu, funguju.
Fotoaparát v iPhonu 12 Pro vás bude bavit
Z čeho jsem byl ale vysloveně nadšený je trojice foťáků. Apple sice během keynote zmiňoval pětinásobný rozsah zoomu; nečekejte ale, že si s iPhonem budete fotit krátery na Měsíci. Sestava objektivů je pořád cca v podobném rozsahu ohnisek jako u iPhonu 11 Pro. A sice široký, ultra-široký a teleobjektiv se dvojnásobným optickým zoomem. Lepší fotky zajistí výkonnější procesor, o fous lepší optika a hlavně chytří trpaslíci, kteří v telefonu automaticky upraví každou vyfocenou fotku tak, aby měla co nejvyšší dynamický rozsah, hezké barvy a perfektní ostrost.
Dalším upgradem je nový LIDAR umístěný na zadní straně vedle objektivů. Jedná se o stejnou technologii, kterou Apple využívá už nějakou dobu pro odemykání pomocí FaceID. Ale pokud chcete zamachrovat před kamarády, klidně zmiňte, že je to precizní laserový vysílač, který NASA používá ke skenování povrchu Marsu. Tohle totiž na svém oficiálním webu uvádí Apple.
LIDAR ve dvanáctce pomůže nejen lépe a rychleji ostřit, ale zlepší schopnost rozdělovat popředí od pozadí při focení v portrétním režimu. K mému štěstí se den po koupi iPhonu udělalo parádní počasí, a tak jsem s iPhonem v kapse vyrazil na výlet do přírody abych pro vás nafotil pár ukázkových snímků. Všechny níže uvedené fotky jsou foceny výchozím foťákem v plně automatickém režimu a jsou bez jakýchkoliv úprav (kromě přidání vodoznaku a zmenšení velikosti pro web).
U fotografií bych rád tyto první dojmy prozatím uzavřel. Výdrž baterie zatím nemohu po tak krátké době komentovat. K porovnání dalších podrobnějších rozdílů je rovněž potřeba více času. Pokud ale máte jakékoliv dotazy, moc rád vám je zodpovím v komentářích pod článkem.