Apple s novým procesorem A14 Bionic předběhl veškerou konkurenci
Včera se konala dlouho vyhlížená Apple keynote a my jsme se tradičně dočkali několika nových zařízení. Apple včera uvedl na trh iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, MagSafe a HomePod mini. V případě nových iPhonů lze hovořit o jednom velmi zásadním vylepšení, které však není na první pohled vidět.
A14 Bionic + CPU
Řeč je o čipsetu Apple A14 Bionic, který je momentálně jedním z nejvýkonnějších mobilních čipsetů na světě. A14 Bionic je také úplně prvním mobilním procesorem, který staví na 5nm výrobním procesu. Díky malé velikosti tranzistorů se jich do čipsetu vejde mnohem více, což přispívá k mnohem většímu výkonu a možnosti přidat daleko více funkcí.
Výborné na 5nm architektuře jsou nižší energetické nároky než u předchozích verzí. Do čipsetu A14 Bionic se vměstnalo neuvěřitelných 11.8 miliardy tranzistorů, což je asi o 40 % více než v čipsetu A13. A14 Bionic má šestijádrové CPU z čehož dvě jádra jsou vyčleněna pro vyšší výkon a čtyři jádra pro úspornější procesy. CPU samo o sobě je o 50 % rychlejší než jakýkoliv jiný mobilní procesor.
GPU
Mimo CPU se v čipsetu A14 Bionic nachází také grafický koprocesor, který není o nic moc slabší než hlavní výpočetní část. V A14 Bionic jsme se dočkali nejnovějšího čtyřjádrového GPU, které funguje také vylepšené architektuře a je také o mnoho úspornější. GPU je přizpůsobené pro aktuální herní tituly a především strojové učení. Grafická část v čipsetu A14 Bionic také boří hranice i jinde. Stalo se nejvýkonnějším GPU v jakémkoliv smartphonu a je o 50 % rychlejší než srovnatelná konkurence.
Neural Engine
Dále se podíváme na Neural Engine, který v novém čipsetu A14 Bionic stojí za masivním vylepšení strojového učení. Počet jader se zdvojnásobil z 8 na 16, a Neural Engine v A14 Bionic je o 80 % rychlejší. Nová iterace Neural Engine také dokáže neuvěřitelných 11 bilionu operací za sekundu, což není zrovna nízké číslo.
Chtělo by se to naučit anglicky. 11 trilions je česky 11 bilionů 🙂
Dobrý den, Tome,
pravděpodobně narážíte na informaci ohledně počtu tranzistorů na čipsetu A14. Tady o žádný překlep opravdu nejde a celý SoC obsahuje 11,8 miliardy tranzistorů (viz oficiální web Applu). Námi uvedená hodnota je tedy správně. 😉
takze je tam 11,8 miliardy tranzistoru (anglicky billion) 10^9 a dokaze
11 bilionu operaci (anglicky trillion)10^12
The process allows Apple to stuff 11.8 billion transistors into the A14
The A14 …. delivering an impressive 11 trillion operations per second.
Dobrý den. Děkuji za opravu a omlouvám se za chybu v článku. Přeji hezký den.