Novinky

Apple s novým procesorem A14 Bionic předběhl veškerou konkurenci

Včera se konala dlouho vyhlížená Apple keynote a my jsme se tradičně dočkali několika nových zařízení. Apple včera uvedl na trh iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, MagSafe a HomePod mini. V případě nových iPhonů lze hovořit o jednom velmi zásadním vylepšení, které však není na první pohled vidět.

A14 Bionic + CPU

Řeč je o čipsetu Apple A14 Bionic, který je momentálně jedním z nejvýkonnějších mobilních čipsetů na světě. A14 Bionic je také úplně prvním mobilním procesorem, který staví na 5nm výrobním procesu. Díky malé velikosti tranzistorů se jich do čipsetu vejde mnohem více, což přispívá k mnohem většímu výkonu a možnosti přidat daleko více funkcí.

Výborné na 5nm architektuře jsou nižší energetické nároky než u předchozích verzí. Do čipsetu A14 Bionic se vměstnalo neuvěřitelných 11.8 miliardy tranzistorů, což je asi o 40 % více než v čipsetu A13. A14 Bionic má šestijádrové CPU z čehož dvě jádra jsou vyčleněna pro vyšší výkon a čtyři jádra pro úspornější procesy. CPU samo o sobě je o 50 % rychlejší než jakýkoliv jiný mobilní procesor. 

Zdroj: Apple

GPU

Mimo CPU se v čipsetu A14 Bionic nachází také grafický koprocesor, který není o nic moc slabší než hlavní výpočetní část. V A14 Bionic jsme se dočkali nejnovějšího čtyřjádrového GPU, které funguje také vylepšené architektuře a je také o mnoho úspornější. GPU je přizpůsobené pro aktuální herní tituly a především strojové učení. Grafická část v čipsetu A14 Bionic také boří hranice i jinde. Stalo se nejvýkonnějším GPU v jakémkoliv smartphonu a je o 50 % rychlejší než srovnatelná konkurence. 

Zdroj: Apple

Neural Engine

Dále se podíváme na Neural Engine, který v novém čipsetu A14 Bionic stojí za masivním vylepšení strojového učení. Počet jader se zdvojnásobil z 8 na 16, a Neural Engine v A14 Bionic je o 80 % rychlejší. Nová iterace Neural Engine také dokáže neuvěřitelných 11 bilionu operací za sekundu, což není zrovna nízké číslo. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Dobrý den, Tome,
   pravděpodobně narážíte na informaci ohledně počtu tranzistorů na čipsetu A14. Tady o žádný překlep opravdu nejde a celý SoC obsahuje 11,8 miliardy tranzistorů (viz oficiální web Applu). Námi uvedená hodnota je tedy správně. 😉

   1. takze je tam 11,8 miliardy tranzistoru (anglicky billion) 10^9 a dokaze
    11 bilionu operaci (anglicky trillion)10^12
    The process allows Apple to stuff 11.8 billion transistors into the A14
    The A14 …. delivering an impressive 11 trillion operations per second.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button