Novinky

Apple představil iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max: přepychová výbava v novém designu

Po více než roce jsme se konečně dočkali jednoho z nejočekávanějších momentů letošního roku. Podzimní keynote Applu patří již tradičně mezi nejsledovanější technologické události a jinak tomu nebylo ani letos. Zlatým hřebem večera se opět staly nové smartphony v podobě iPhone 12 mini, iPhone 12 a iPhone 12 Pro & iPhone 12 Pro Max.

Konečně trochu jiný design

Poslední ze zmíněných zaujímají samotný vrchol nabídky, čemuž pochopitelně odpovídá také výbava. Na první pohled nejviditelnější změnou je ovšem design. Nový iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max sdílí stejné kontury jako aktuální iPad Air či iPad Pro. Apple dal konečně sbohem zaobleným rámečkům, které vystřídaly ostré hrany. Reálně jde sice o detail, nicméně jablečným smartphonům tato změna rozhodně prospěla.

Co se naopak nezměnilo, jsou použité materiály. Opět se tak jedná o mix ocelového šasi, k němuž přiléhají skleněná záda. Nový iPhone 12 a iPhone 12 Pro budou dostupné ve čtyřech barevných variantách – modrá, černá, zlatá a stříbrná. Čelní straně opět dominuje OLED displej (Super Retina XDR) s úhlopříčkou 6,5 palce, respektive 6,7“ v případě varianty iPhone 12 Pro Max. Poutavě zněla také zmínka o vrstvě Ceramic Shield, která má čtyřnásobně zvýšit odolnost krycího skla displeje. Opomenout nelze ani zvýšenou odolnost splňující standardy certifikace IP68.

Apple si velmi dobře uvědomuje sílu s doplňky a stejně jako iPhone 12 i Phone 12 Pro se pochlubí podporou MagSafe doplňků zahrnující magnetické kryty či novou bezdrátovou nabíječku. V průběhu roku se má ještě objevit příslušenství od výrobců třetích stran.

Špičkový fotoaparát a kamera

Stejně jako v předešlých letech i tentokrát se Apple soustředil na to, aby jeho nejnovější iPhone nabídl špičkový fotoaparát. Sestava hlavního modulu se opět dočkala trojice objektivů, které doplňuje přisvětlovací dioda a nově i LIDAR (Light Detection and Ranging). Tento senzor se používá k měření vzdáleností na základě světelných paprsků, které se odráží od objektů před fotoaparátem.

Apple během keynote uvedl, že nový snímač je mnohem větší než u předchozích modelů a pojme o 87 % více světla. To samo o sobě dává tušit, že zejména fotky pořízené za slabého osvětlení budou velmi kvalitní. Další specialitkou je nový formát AppleProRaw, který umožní pokročilé možnosti editace.

Nový iPhone 12 Pro dostal do vínku schopnost natáčet 10-bit HDR videa, a samozřejmě v 4K rozlišení. A to znamená jediné, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max budou právem aspirovat na nejlépe natáčející smartphony na světě.

iPhone 12 Pro nabídne celkem tři objektivy – široký, širokoúhlý a teleobjektiv. Stejně jako u iPhone 11 Pro, tak i tentokrát do hry vstupuje Neural Engine, který se stará o další vylepšení snímků po stisknutí spouště.

Apple A14 Bionic: nejvýkonnější procesor na světě

Mozkem celé modelové řady iPhone 12 se stal čipset Apple 14 Bionic. Běhen keynote několikrát zaznělo, že jde o nejvýkonnější ARM procesor na světě. Čipset je založen na 5nm výrobním procesu, což jasně dokazuje jeho technologickou vyspělost. Tady vám zkrátka bude stačit vědět jediné – iPhone 12, iPhone 12 Pro (Max) budou těmi nejvýkonnějšími smartphony na této planetě. Tečka. Vypíchnout si zaslouží také čtyřjádrová grafika, která nalezne využití nejen při hraní náročných herních titulů.

Bez sluchátek a nabíječky

Ve snaze o snížení uhlíkové stopy se Apple rozhodl z balení iPhonu 12 Pro a iPhonu 12 Pro Max odstranit napájecí adaptér a drátová sluchátka EarPods. Dle tvrzení výrobce má tento krok stejný efekt, jako by ze silnic zmizelo 450 000 automobilů každý rok.

Ceny a dostupnost

Co se týče dostupnosti, tak iPhone 12 Pro si bude možné předobjednat od 16. října, iPhone 12 Pro Max od 6. listopadu. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max bude dostupný ve třech paměťových variantách – 128, 256 a 512 GB. Ceny startují na 29 990 Kč v případě iPhone 12 Pro. Za 128GB iPhone 12 Pro Max zaplatíte 33 990. Za vrcholnou verzi iPhone 12 Pro Max s 512 GB interního úložiště si Apple účtuje 42 990 Kč

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button