Novinky

Apple představil nový iPhone 12 a iPhone 12 Mini: oblíbený design se snoubil s nejnovější technologií

Dnešek je pro většinu fanoušků technologie menším svátkem. Den, kdy Apple každoročně představuje nejnovější iPhony, je každoročně jedním z nejsledovanějších událostí na světe. Pojďme se tedy podívat, co nového nám v této šílené době přináší kalifornský výrobce. A začneme pěkně zostra. Po HomePod Mini nám Kaiann Drance (hlavní produktová marketérka pro iPhony) představila zbrusu nový iPhone 12, iPhone 12 Mini a iPhone 12 Pro.

iPhone 12: keramika a oblíbený staronový design

Přestože dnes v předvečer Keynote Applu unikl design nových iPhonů, pojďme si zopakovat některá hlavní fakta. Nový iPhone 12 vsází na hranatý design, který jsme byli zvyklí vídat do představení prvního iPhonu 6 v roce 2014. Podle Applu je iPhone 12 o 11 procent užší, o 15 procent menší a o 16 procent lehčí. iPhone 12 nabídne rovněž novou keramickou vrstvu, která by měla telefon a hlavně displej ještě více ochránit před případnými pády.

Poprvé se Super Retina XDR

Poprvé od svého zavedení takzvané low-cost varianty nabídne iPhone 12 Super Retina XDR displej, který Apple představil již s příchodem iPhonu X. Displej bude mít kontrast 2 000 000:1 a oproti staršímu bratříčkovi nabídne dvojnásobný počet pixelů (2532 x 1170 – 2,8 milionu pixelů). Při své úhlopříčce 6,1 palců se tak dostáváme na hodnotu 460 ppi (iPhone 11 disponoval hodnotou 326 ppi).

Apple A14: opět nejrychlejší a vůbec poprvé 5 nm

V útrobách nového iPhonu 12 bude tikat nejvýkonnější čip Apple A14 vyvíjený 5nm technologií výroby. Jde tak o vůbec první smartphone na světě, který se takovou technologií výroby může pyšnit. Apple A14 v sobě ukrývá 11,8 miliardy tranzistorů, zvládne 11 bilionů operací za sekundu a Apple na své konferenci nezapomněl uvést, že je o 50 procent rychlejší, než kterýkoliv mobilní čip na světě. Grafické jádro nezůstalo o nic víc pozadu a stejně jako výpočetní jednotka nabídne o 50 procent vyšší výkon, než jakýkoliv jiný mobilní čip na trhu. Pozadu nezůstal ani Neural Engine, který nám byl představen společně s iPhone X. Neural Engine v novém procesoru má k dispozici 16 jader a zvýšení výpočetní kapacity Apple spočítal na 80 procent oproti staršímu bratříčkovi.

V souvislosti s nový čipsetem nesmíme zapomenout zmínit také podporu 5G. Apple této technologii věnoval část své prezentace a není se čemu divit. 5G nabízí obrovskou rychlost stahování 4 Gb/s a 200 Mb/s. Nabízí se otázka, jak člověk s datovými tarify v České Republice tyto hodnoty vůbec využije, ale to je trochu jiný příběh. Důležité jsou ale možnosti, které tato technologie do budoucna přináší. Ať už mluvíme o chytrých telefonech, domácnostech nebo například autech.

 

Dvojice fotoaparátů: poprvé se světelností f/1,6

Důležitým aspektem všech nových iPhonů je fotoaprát. Během minulých let jsme si zvykli, že minimálně dvě čočky už jsou takřka standardem. I v případě iPhonu 12 tomu není jinak. iPhone 12 nabídne Ultraširokoúhlý objektiv se světelností f/2,4, 120 stupňovým zorným polem a 13 mm objektivem (tedy stejné hodnoty, jako má loňský iPhone 11). Hlavní fotoaparát poté nabídne 26 mm objektiv se světelností f/1,6 (pro příklad, iPhone 11 Pro disponoval světelností u hlavního fotoaparátu hodnotou f/1,8) a optickou stabilizací. Apple dále zmínil nový režim – Night mode Time-lapse, který umožňuje časosběrná videa i za špatného osvětlení.

Mag Safe jako hlavní nabíjecí hrdina

Další novinku si pro nás kalifornský výrobce přichystal v podobě Mag Safe nabíječky. Ano, s Mag Safe už jsme měli tu čest u starších MacBooků. V podstatě to funguje přesně tak, jak bychom očekávali. Tedy připojíme nabíječku pomocí magnetu k iPhonu a nabíjíme. Apple však šel ještě dále a představil zařízení, které dokáže nabíjet jak iPhone, tak Apple Watch najednou – o Mag Safe více v dalším článku tady.

iPhone 12 a iPhone 12 Mini. Jaké jsou ceny?

A aby toho nebylo málo, gigant z Cupertina si pro nás letos připravil i nástupce slavného a mezi uživateli velmi oblíbeného iPhonu SE. Přivítejme nový iPhone 12 Mini. iPhone 12 Mini nabídne 5,4 palcovou uhlopříčku displeje, fyzickými rozměry je poté o něco menší, než iPhone 7. Designově ale vychází z linky aktuální generace iPhonů. A to je jistě skvělá zpráva pro všechny uživatele preferující menší telefony. O to více, že iPhone 12 Mini je vybaven stejně jako iPhone 12, kterému jsou věnovány předchozí odstavce. iPhone 12 a 12 Mini pro se bude prodávat v 5 barevných variantách (červený – Product RED, černý, bílý, zelený a modrý). Cena iPhonu 12 a iPhonu 12 Mini byla stanovena na 24 990 Kč (64GB varianta), respektive 21 990 Kč (64GB varianta). Předobjednávky startují již tento pátek 16.10.2020.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Chyba – iPhone X neměl ultraširokoúhlý objektiv. iPhone X a po něm i XS měl kromě standardního širokoúhlého objektivu ještě teleobjektiv. Ten bych měl u 12 / 12 mini raději než ultraširokoúhlý, protože teleobjektiv používám docela často, např. i při focení (skenování) dokumentů. Ten širokoúhlý zkresluje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button