Recenze

Recenze nabíječky Apple MagSafe: legenda v novém kabátě se vrátila na scénu

Již s iPhony 8 a X bylo díky novému designu a skleněným zádům do iPhonu přidáno bezdrátové nabíjení. Za těch pár let si troufnu říct, že určitě většina z vás již minimálně vyzkoušela to kouzlo, že telefon jen položíte na podložku a on se sám začne nabíjet. Žádné kabely, minimalismus a jednoduchost. Já využívám bezdrátové nabíjení denně. Ovšem to by nebyl náš milovaný Apple, kdyby něco nechal jen tak.

Zdroj: Apple.com

V Cupertinu se rozhodli, že vezmou “obyčejnou” bezdrátovou Qi nabíječku a, jak už je u Applu zvykem, posunou tuto technologii na novou úroveň. Minulý pátek začal Apple oficiálně prodávat iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Společně s telefony californský gigant představil zcela nové příslušenství v podobě krytů, nabíječky a peněženky. Toto příslušenství nese v názvu všem Applistům známé slovíčko MagSafe. A samozřejmě už jde společně s novými telefony také zakoupit.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Nové možnosti pro výrobce příslušenství

Novinky v podobě MagSafe slouží samozřejmě jako nabíječka, ale můžete pomocí něho k telefonu přicvaknout i spoustu příslušenství, což novým iPhonům dodává úplně nový rozměr. Apple nám na keynote ukázal například dokovací stanici od Belkinu, kde jak vaše Apple Watch, tak nový iPhone 12/12 Pro v podstatě levitují ve vzduchu. A to vše díky magnetům. Osobně mě tato nabíječka velice zaujala a jakmile se bude dát pořídit, určitě ji otestuji. Dále jsme mohli vidět například stojánek do auta, ke kterému telefon připojíte právě jen díky magnetům.

Zdroj: Belkin.com

Co se týče originálního příslušenství přímo z dílen Applu, byly nám představeny nové obaly. Silikonové a kožené. Ovšem ty kožené si budeme moci pořídit až během listopadu. Dále byla představena samotná nabíječka MagSafe a v poslední řadě peněženka, kterou můžete přicvaknout jak na samotný telefon, tak na kryty, které MagSafe podporují. 

Zdroj: Apple.cz

S vaším novým telefonem jim to skvěle klapne

Všechno již zmiňované příslušenství se k telefonu magicky připojuje magnetem. Větší kouzlo než samotné spojení jsou animace, které telefon dělá po připojení jednotlivého příslušenství. Díky magnetům a NFC umí telefon rozpoznat, co jste k němu zrovna přichytili. Nový MagSafe obal, peněženku, nebo nabíječku? Telefon příslušenství rozpozná a na displeji spustí animaci. Ta po připojení nabíječky je témeř shodná s animací, kterou známe z Apple Watch. V případě MagSafe obalů dokonce telefon ví, o jakou barvu jde a tu vám promítne právě do té animace.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Pokud už jste někdy bezdrátovou nabíječku používali, nebo jen zkoušeli, určitě vám přišlo nepraktické, že pokud telefon chcete nabíjet, v podstatě ho nemůžete používat. Zvlášť pokud je úplně vybitý. Potom vám tedy nezbývá asi nic jiného, než telefon klasicky zapojit do Lightning nabíječky. A ano, i nové iPhony 12 a 12 Pro mají stále Lightning konektor. Mnohými očekávané USB-C se letos opět nekoná. K tomu se ale dostaneme později.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Apple spojil příjemné s užitečným a doručil nám k novým telefonům novou nabíječku která kombinuje jednoduchost bezdrátového nabíjení a díky magnetům, které nové iPhony mají v zádech drží MagSafe nabíječka přichycena a tím pádem můžete během nabíjení vašeho miláčka stále používat. Jediné, kde jsem po třech dnech používání narazil, je délka kabelu. Apple (aspoň prozatím) nabízí MagSafe pouze v metrové verzi. Což bohužel může být lehce limitující. Na druhou stranu je to nová magnetická nabíječka k vašemu novému iPhonu a každý z nás ji chce používat.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Blízká budoucnost: iPhone bez konektoru

Velká část haterů i fanoušků Applu letos opět očekávala, že se nové iPhony dočkají USB-C konektoru. Apple opět “zklamal” a letošní novinky si zachovávají Lightning. Ale vzhledem k možnosti nabíjení pomocí klasických Qi nabíječek a novince MagSafe vlastně žádný kabel nepotřebujete a nabíjíte bezdrátově. 

Zdroj: Apple.cz

Navíc si myslím, že MagSafe nám nádherně ukazuje, jak Apple vidí budoucnost. Žádné kabely. Všechno bude bezdrátové. Data máte v iCloudu, synchronizaci nepotřebujete. Na poslech hudby máte AirPods, jack ani lightning nepotřebujete. Nabíjet můžete pomocí jakékoli Qi nabíječky, nebo pomocí skvělého MagSafe. Lightning ani vysněné USB C nepotřebujete. Nebál bych se tedy říct, že v blízkých pár letech přijde iPhone, který bude zcela bez konektorů. A stejně ho budeme milovat.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

3 Komentáře

 1. Mě to přijde trochu jako se škrábat levou nohou za pravým uchem. Ta nabíječka mi vlastně nedává žádný komfort navíc.

  Pokud jí budu mít někde na stálo v zásuvce tak telefon přiložím a začne se nabíjet. Super – zapíchnout Lightning trvá 1s. To je prakticky stejný.

  Pokud budu chtít telefon při nabíjení používat tak tato nová nabíječka mi to umožní což je fajn, ale jen částečně.
  Problém totiž nastává v momentu kdy s tím telefonem nebudu chtít klečet u zásuvky. Neb ta nabíječka má na pevno integrovaný kabel o nepoužitelné délce 1m.
  Schválně dejte nabíječku do zásuvky u země a stoupněte si a zkuste s telefonem během nabíjení volat. Nebo si lehnout do postele a mít ho na nabíječce.

  Prostě nepoužitelné!

  Celé to je tedy o tom že nabíječka se sice chytne na správné místo a nehrozí tak hledání polohy pro nabíjení ovšem telefon se s nabíječkou stejně nedá používat jelikož Apple k ní udělal nepoužitelně krátký kabel který se navíc nedá vyměnit za delší.

  Tedy klasický 2-3m kabel nabídne nesrovnatelně vyšší komfort pro reálné použití a navíc nabídne i rychlejší nabíjení.

  MagSafe vidím výhodně spíše pro nabíjecí stojánky – magnet uchytí telefon a ten se bude na jednom místě nabíjet – pokud budu chtít telefon používat budu ho muset odpojit.

 2. A ještě jedna věc. Ono to vlastně není bezdrátové nabíjení. K telefonu pořád vede kabel. Jen místo zásuvného minikonektoru, máte na zádech magneticky uchycenou destičku.
  Ale telefon je s nabíjecím adaptérem/zásuvkou stále propojen kabelem.

  Bezdrátové to bude v momentu kdy budu mít nějaký adaptér v zásuvce a ten bude vysílat nějaké elektromagnetickém vlny a iPhone se do vzdálenosti třeba 3m bude takto nabíjet.

  Dokud to nebude fungovat takto tak je sice hezké, že se Apple muže zbavit konektoru (musel by ještě vyřešit servisní přehrání OS) ale je to k ničemu když k telefonu stále vede kabel.

 3. MagSafe byl geniální myšlenka před X rokama, kdy se objevil v Macbooku a dodnes nechápu proč to přestali u NB používat. Kdyby to dávali i do telefonu, tak bych to používal raději než bezdrátové nabíjení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button