Novinky

Nově oznámený standard umožní používat smartphony jako klíče k automobilu

Skupina technologických firem CCC (Car Connectivity Consortium) oznámila nový standard Digital Key Release 1.0 pro lepší propojení chytrých telefonů a automobilů. Smyslem standardu je nabídnout uživatelům funkci, která promění smartphone na digitální klíč. Technologické řešení budou využívat všichni členové konsorcia, mezi nimiž figuruje Apple, Samsung, LG a Qualcomm. Verze 1.0 vyžaduje asistenci ze strany prodejce, který dostane speciální nástroje na přenos digitálního klíče na konkrétní zařízení uživatele.

Již nyní je ovšem ve vývoji verze 2.0, která by měla být dokončena nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2019. Smyslem připravovaného řešení je poskytnutí standardizovaného protokolu pro ověřování mezi vozidlem a mobilním zařízením. V automobilovém segmentu přitom nejde o nikterak zásadní novinku. Digitální klíče nabízí již delší dobu automobilka Audi, k níž se již velice připojí německý Volkswagen. Zájem projevilo také BMW, které se však nechalo slyšet, že si počká na uvedení standardu Digital Key Release 2.0.

Nově oznámený standard je předzvěstí toho, že automobilky začaly naplno přijímat moderní technologie. V případě digitálního klíčku lze očekávat vyšší komfort a fakt, že už nikdy nebudete muset hledat klíče. Ze strany automobilových výrobců pak bude mnohem snazší rozvíjet jeden protokol, na jehož vylepšování se mohou podílet společnými silami.

Provětrali jsme Tesla Model X 100D. První SUV, co vám dá křídla

V praxi bude digitální klíč v telefonu fungovat podobně jako aktuálně nabízené bezklíčkové systémy. K odemknutí a následnému nastartování bude stačit mít telefon v dosahu přijímače řídící jednotky. Samozřejmě se nabízí otázka, jak bude technologie odolná vůči zneužití, respektive útokům ze strany hackerů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button