Novinky

NASA testuje revoluční jaderný reaktor. Je osídlení Marsu skutečně na spadnutí?

Když 20. července 1969 vstoupil Neil Armstrong, jako první člověk v historii, na povrch měsíce, bylo hned jasné, že jen u přirozené družice naší Země nezůstane. Dalším obrovským snem NASA a zřejmě i dalších vesmírných programů, je kolonizace Marsu. Elon Musk spolu s Donaldem Trumpem chtějí lidskou posádku na rudou planetu poslat už v příštích několika letech. Jak už to tak ale bývá, každý velký cíl má před sebou pár překážek, které je nutné překonat.

Hlavním a tím největším problémem je energie. Ať už mluvíme o samotné cestě na planetu, výstavbě kolonie a její následný provoz nebo o zpáteční cestě, všude je zapotřebí značné množství energie. Aktuální možnosti dovolují pouze let k Marsu, pobyt, natož zpáteční cesta k Zemi zatím zkrátka nepřipadá v úvahu. I proto NASA začala testovat nový způsob výroby paliva ve vesmírných podmínkách. Kilopower, jak se malému jadernému reaktoru přezdívá, dokáže spolehlivě napájet zařízení v rozmezí od 1 do 10 kilowattů.

Podle tvrzení Steva Jurczyka, který pracuje pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku by pět takovýchto malých jaderných reaktorů stačilo na pokrytí celé Marsovské kolonie, což vzhledem k jejich skladnosti nevyznívá vůbec špatně. Jako každý nový projekt je i tento teprve na svém začátku a zůstává otázkou, jak si v budoucnu skutečně povede. První testy ale vypadají velmi slibně. Zkoušky maximálního zatížení reaktoru jsou naplánovány na březen, kde se naplno projeví potenciál revoluční vesmírné energie.

Kolonizace Marsu už v roce 2024? Elon Musk a jeho plány hovoří jasně

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button