Novinky

Nadaný vývojář demonstruje na vlastní aplikaci, jaké výhody by přinesla integrace U1 čipu do HomeKit

Snad si tohoto nápadu všimne také Apple...

V průběhu letošního roku se objevilo několik zpráv, podle nichž měl Apple představit hned několik nových produktů s U1 čipem. V součtu jsme se ovšem dočkali pouze dvou zařízení – iPhone 13 (Pro) a Apple Watch Series 7. Hlavní funkcí U1 čipu je schopnost přesné lokalizace ostatních zařízení v prostoru. Praktické využití nalezl například v aplikaci Najít při hledání ztracených předmětů, k nimž je připevněný AirTag či během posílání souborů přes AirDrop.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Ačkoli nad touto technologií má kontrolu pouze Apple, jednomu nadanému vývojáři se podařilo vyvinout mobilní aplikaci pro chytrou domácnost, která využívá čip U1 v iPhonu k ovládání dalších zařízení. V praxi to funguje velmi jednoduše: prostřednictvím širokopásmové lokalizace (UWB) lze přesně vyhledávat další zařízení v domácnosti. Smartphonem tak stačí například namířit na konkrétní žárovku, kterou pak můžete snadněji ovládat.

Vývojář aplikace prozradil, že inspirací mu byla aplikace Najít, která pracuje s UWB, nicméně její schopnosti jsou v mnoha ohledech značně limitovány. Prezentovaný software kombinuje kromě U1 čipu také nástroje z ARKit, které pomáhají s interpretací lokalizovaných předmětů v prostoru.

Podle prezentovaného videa to vypadá, že aplikace funguje takřka bezchybně. Je tedy otázkou, proč se toho zatím nechytli renomovaní výrobci HomeKit produktů. Podle autora je na vině skutečnost, že v současné době existuje pouze malá poptávka. Do hry vstupuje také samotný Apple, který striktně omezuje interakci svých zařízení s U1 čipem a aplikacemi třetích stran. Ostatně tento fakt představoval během vývoje prototypu vcelku zásadní problém, jelikož to vyžadovalo pořízení drahých vývojových sad, které jsou zároveň těžko dostupné.

Pro lepší ilustraci o výše popsané aplikaci doporučuji shlédnout přiložené video, v němž vývojář vysvětluje, jak celé zařízení funguje. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button