Nadaný vývojář demonstruje na vlastní aplikaci, jaké výhody by přinesla integrace U1 čipu do HomeKit
Snad si tohoto nápadu všimne také Apple...
V průběhu letošního roku se objevilo několik zpráv, podle nichž měl Apple představit hned několik nových produktů s U1 čipem. V součtu jsme se ovšem dočkali pouze dvou zařízení – iPhone 13 (Pro) a Apple Watch Series 7. Hlavní funkcí U1 čipu je schopnost přesné lokalizace ostatních zařízení v prostoru. Praktické využití nalezl například v aplikaci Najít při hledání ztracených předmětů, k nimž je připevněný AirTag či během posílání souborů přes AirDrop.
Ačkoli nad touto technologií má kontrolu pouze Apple, jednomu nadanému vývojáři se podařilo vyvinout mobilní aplikaci pro chytrou domácnost, která využívá čip U1 v iPhonu k ovládání dalších zařízení. V praxi to funguje velmi jednoduše: prostřednictvím širokopásmové lokalizace (UWB) lze přesně vyhledávat další zařízení v domácnosti. Smartphonem tak stačí například namířit na konkrétní žárovku, kterou pak můžete snadněji ovládat.
Vývojář aplikace prozradil, že inspirací mu byla aplikace Najít, která pracuje s UWB, nicméně její schopnosti jsou v mnoha ohledech značně limitovány. Prezentovaný software kombinuje kromě U1 čipu také nástroje z ARKit, které pomáhají s interpretací lokalizovaných předmětů v prostoru.
Podle prezentovaného videa to vypadá, že aplikace funguje takřka bezchybně. Je tedy otázkou, proč se toho zatím nechytli renomovaní výrobci HomeKit produktů. Podle autora je na vině skutečnost, že v současné době existuje pouze malá poptávka. Do hry vstupuje také samotný Apple, který striktně omezuje interakci svých zařízení s U1 čipem a aplikacemi třetích stran. Ostatně tento fakt představoval během vývoje prototypu vcelku zásadní problém, jelikož to vyžadovalo pořízení drahých vývojových sad, které jsou zároveň těžko dostupné.
Pro lepší ilustraci o výše popsané aplikaci doporučuji shlédnout přiložené video, v němž vývojář vysvětluje, jak celé zařízení funguje.