Novinky

Japonská sonda úspěšně přistála na asteroidu Ryugu. Zkoumat ho budou skákající roboti

O tom, že vesmír skýtá nekonečné možnosti výzkumu netřeba vůbec diskutovat. Z tohoto důvodu se jednotlivé státy na Zemi věnují vlastnímu vývoji nejrůznějších raket a sond, které jsou předurčeny právě k tomuto mimozemskému objevování. Jednou z takovýchto nových sond je i japonská Hayabusa 2 (aktuální informace o celé misi můžete sledovat tady) Ta před téměř čtyřmi roky opustila kosmické centrum Tanegašima a minulou sobotu (22. září 2018) přistála na asteroidu Ryugu, kde bude provádět výzkum.

Vlevo průlet sondy Hayabusa 2 nad asteroidem. Vpravo situace těsně po oddělení přistávacího modulu od hlavní sondy

Průzkum budou provádět skákající roboti

K podrobnému průzkumu povrchu asteroidu budou použity tři skákající roboti MINERVA-II, kteří mají za úkol fotografovat a měřit teplotu bádaného okolí. Dalším důležitým zařízením celé mise je přistávací modul MASCOT (Mobile Asteorid Surface Scout). Ten na své palubě nese čtyři vědecké přístroje – optickou kameru, spektrometr, radiometr a magnetometr, které slouží ke zkoumání i těch nejmenších strukturálních detailů celého asteroidu.

Přistávací modul je rovněž vybaven pohybovým mechanismem umožňující až 70 metrů dlouhé skoky. První vzorky tělesa budou k Hayabusa 2 vyzdviženy už za několik měsíců. Na Zemi by se ale podle předpokladů měly dostat až v prosinci roku 2020. Po první sondě Hayabusa, která se kvůli neúspěšné misi vrátila jen s 1500 mikroskopickými zrnky asteroidu Itokawa tak japonšti vědci doufají ve významnější „úlovek.”

Známe jméno prvního turisty, kterého SpaceX vyšle kolem Měsíce

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button