Technologie z chytré žárovky na Marsu. Dron a rover spolu komunikují skrze ZigBee
Víte, co má společného chytrá žárovka Phillips Hue s dronem, které se aktuálně prohání nad Marsem? Jak vaše zařízení za pár stokorun, tak i kosmická hračka vědců za pár miliard používají ke své komunikace stejnou technologii. Řeč je o standardu ZigBee, který známe především z chytrých zařízení pro domácnost. Helikoptéra Ingenuity používá tuto komunikační technologii k dorozumívání s mateřským vozítkem Perseverance. ZigBee se totiž pro tento účel ukázalo jako ideální. Pro tuto specifickou misi se hodí více než Wi-Fi nebo třeba GSM.
ZigBee je bezdrátová komunikační technologie, která se začala rodit už v roce 1998. Platným komunikačním standardem je pak od roku 2004. Na rozdíl od Bluetooth, notoricky známé technologie bezdrátového přenosu, jsme však o ZigBee nikdy příliš neslýchali. Změnilo se to až s nástupem nejrůznějších zařízení pro chytrou domácnost. Tato zařízení se mezi sebou dorozumívají právě skrze ZigBee. To je ostatně také důvod, proč společně funguje žárovka Philips Hue a bridge třeba z Ikea.
Apple dal volnou ruku svým nejšílenějším inženýrům. Chystá Mac Pro se 40jádrovým procesorem
A očividně se ukázalo, že co skvěle funguje v domácnostech, může být jako stvořené také pro kosmická bádání. ZigBee je totiž energeticky velmi úsporný. Skrze tuto technologie se totiž většinou přenášejí pouze velmi jednoduché informace. A to pro expedici na Marsu úplně stačí. ZigBee má také oproti Bluetooth větší dosah. V domácnosti okolo 50 metrů, což je i pro docela velký dům více než dostačující. V prostředí bez překážek a navíc s mnohem řidší atmosférou je však dosah ještě mnohem delší. Dron tak může operovat až kilometr od svého mateřského vozítka.