Novinky

Technologie z chytré žárovky na Marsu. Dron a rover spolu komunikují skrze ZigBee

Víte, co má společného chytrá žárovka Phillips Hue s dronem, které se aktuálně prohání nad Marsem? Jak vaše zařízení za pár stokorun, tak i kosmická hračka vědců za pár miliard používají ke své komunikace stejnou technologii. Řeč je o standardu ZigBee, který známe především z chytrých zařízení pro domácnost. Helikoptéra Ingenuity používá tuto komunikační technologii k dorozumívání s mateřským vozítkem Perseverance. ZigBee se totiž pro tento účel ukázalo jako ideální. Pro tuto specifickou misi se hodí více než Wi-Fi nebo třeba GSM. 

ZigBee je bezdrátová komunikační technologie, která se začala rodit už v roce 1998. Platným komunikačním standardem je pak od roku 2004. Na rozdíl od Bluetooth, notoricky známé technologie bezdrátového přenosu, jsme však o ZigBee nikdy příliš neslýchali. Změnilo se to až s nástupem nejrůznějších zařízení pro chytrou domácnost. Tato zařízení se mezi sebou dorozumívají právě skrze ZigBee. To je ostatně také důvod, proč společně funguje žárovka Philips Hue a bridge třeba z Ikea. 

Apple dal volnou ruku svým nejšílenějším inženýrům. Chystá Mac Pro se 40jádrovým procesorem

A očividně se ukázalo, že co skvěle funguje v domácnostech, může být jako stvořené také pro kosmická bádání. ZigBee je totiž energeticky velmi úsporný. Skrze tuto technologie se totiž většinou přenášejí pouze velmi jednoduché informace. A to pro expedici na Marsu úplně stačí. ZigBee má také oproti Bluetooth větší dosah. V domácnosti okolo 50 metrů, což je i pro docela velký dům více než dostačující. V prostředí bez překážek a navíc s mnohem řidší atmosférou je však dosah ještě mnohem delší. Dron tak může operovat až kilometr od svého mateřského vozítka. 

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button