Novinky

Bude to znamenat konec ochranných skel? Apple našel způsob, jak vyrábět ještě odolnější displeje

Rozbít si displej na iPhonu je něco, co člověku dokáže zkazit den. A zvlášť pokud jde o některý z posledních modelů, kde výměna prasklého panelu může vyjít pěkně draho. K podobným situacím by však v budoucnu nemuselo docházet tak často jako nyní. Podle nejnovějšího úniku se totiž Apple rozhodl investovat do nové technologie povrchové úpravy displejů pro iPhone. Nový povrch by měl být odolnější vůči mechanickému poškození a zároveň přidat antireflexní vrstvu.

Tato spekulace má kořeny na čínské sociální síti Weibo, kde ji publikoval uživatel spravují účet Instant Digital. Krátká zpráva uvádí, že Apple údajně utratil miliardy dolarů za zařízení, které bylo vyvinutou na japonskou firmou. Prototyp stroje se dokonce podařilo začlenit do čínského dodavatelského řetězce, nicméně podle všeho nepůjde o součást výrobního procesu pro chystaný iPhone 16.

Supertvrdé sklo dostane až iPhone 17

Celý proces má fungovat tak, že nově vyvinutý přístroj dokáže na krycí sklo “nanést supertvrdou vrstvu”, která má navíc antireflexní vlastnosti. Takto vylepšené sklo má být podstatně odolnější vůči škrábancům a jiným mechanickým poškozením. S ohledem na to, že má jít o naprostou novinku, kterou Apple začíná teprve testovat, s implementací do procesu sériové výroby se počítá až v příštím roce.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Chystaná modelová řada iPhone 16 se tak bude muset spolehnout na sklo s technologií Ceramic Shield, které debutovalo v roce 2020 u modelu iPhone 12. Technologie Ceramic Shield byla vyvinuta společností Corning, do které Apple napumpoval značné finanční prostředky prostřednictvím fondu Apple Advanced Manufacturing Fund.

To, co popisuje výše uvedený únik, se do jisté míry podobá sklu Gorilla Glass Armor, které kryje displej smartphonu Samsung Galaxy S24 Ultra. Tento typ skla opět vyvinula společnost Corning, která uvádí, že Gorilla Glass Armor snižuje odrazivost o 75 % a nabízí zvýšenou odolnost proti poškrábání a jinému poškození. A vzhledem k existujícímu partnerstvím mezi Corning a Apple je velice pravděpodobné, že některé aspekty Gorilla Glass Armor se zřejmě promítnou do krycích skel na budoucích iPhonech.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button