Novinky

“Já bych do toho nesedl.” Zaměstnanci Blue Origin kritizují bezpečnost Bezosova vesmírného pokladu

Jeff Bezos si svůj důchod užívá. Poté, co letos v létě odstoupil z pozice generálního ředitele maloobchodního gigantu Amazon, se totiž naplno věnuje své vášni. Bezos je totiž náruživým fanouškem kosmonautiky. To je také důvod, proč už před dvaceti lety založil společnost Blue Origin, která se právě lety do kosmu zabývá. Nedávno na sebe Jeff Bezos upozornil odvážným krokem. Jakožto šéf firmy a zároveň nejbohatší obyvatel planety se totiž stal pasažérem prvního letu Blue Origin s lidskou posádkou. Poměrně riskantní mise dopadla úspěšně. Možná šlo o větší štěstí než by se na první pohled mohlo zdát.

Zdroj: Blue Origin

Současní i bývalí zaměstnanci Blue Origin totiž publikovali ostrý otevřený dopis, ve kterém vyjadřují obavy ohledně bezpečnosti produktů firmy. Podle lidí obeznámených se situací ve společnosti je štěstí, že se doposud nic závažného nestalo. Autoři dopisu tvrdí, že by na palubu komického plavidla od Blue Origin nenasedli. Firma přitom už začala prodávat letenky. Pasažéři z řad veřejnosti by měli absolvovat první let během října. Podle skupiny zaměstnanců jde ale o hazard.

Apple chystá pro Macy novou funkci, dostanou speciální režim na zvýšení výkonu

Otevřený dopis totiž tvrdí, že vedení Blue Origin opakovaně ignorovalo obavy o bezpečnost letů. Hlavním cílem bylo údajně uspokojit Bezose a vzlet rakety New Shepard stihnout v co nejkratším možném termínu. Pod dopisem se podepsala pouze jedna autorka. Jde o bývalou zaměstnankyni Alexandru Abrams, která měla ve firmě na starosti komunikaci vůči zaměstnancům. Společně s ním se však k dopisu přidala také dvacítka dalších. Ti už ale svá jména nezveřejnili. New Shepard má za sebou 15 úspěšných letů bez posádky a jeden přímo s Bezosem na palubě. Nezbývá tedy než doufat, že autoři dopisu jsou přehnaně pesimističtí.

Zdroj: blueorigin

Je ale pravdou, že jen během letošního léta odešlo z firmy minimálně 17 elitních inženýrů. Zajímavý je také údaj o oblíbenosti šéfa Blue Origin Boba Smitha. S jeho vedením je spokojeno jen 19 procent zaměstnanců. Údaj je to zajímavý především ve srovnání s konkurenčním SpaceX, kde je s poněkud excentrickým a někdy kontroverzním Elonem Muskem spokojeno 92 procent jeho podřízených.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button