Novinky

Velký den Jeffa Bezose se blíží. Do vesmíru odstartuje bez zkušeného kosmonauta a skafandru

Jeff Bezos byl vším vesmírným posedlý už jako dítě. Tato touha jej neopustila ani poté, co ovládl světový maloobchod. Jeff Bezos naopak už v roce 2000 založil společnost Blue Origin, jejímž cílem je komercializace vesmírných letů. Nyní se Bezosův vesmírný projekt po dvou dekádách své existence chystá k historickému okamžiku. Do rakety totiž usedne sám velký šéf. Mise je to bezesporu mimořádně riskantní. Vypadá to ale, že Bezosovi poradci, právnicí a bezpečností analytici nedokázali zapáleného fanouška vesmíru přesvědčit k bezpečnějšímu scénáři. 

Zdroj: Blue Origin

Ba co více, Bezos dítěti svých konstruktérů očividně věří natolik, že jej na cestě do vesmíru nebude doprovázet žádný zkušený kosmonaut. Posádku, bude kromě Jeffa Bezose tvořit jeho mladší bratr Mark, 82letá letkyně Wally Funk a 18letý nizozemský student Oliver Daemen. Nikdo z nich si nejspíše nevezme ani skafandr. Tato čtverka by za největším dobrodružstvím svého života měla odstartovat už toto úterý. O startu až po přistání na zemi bude tedy život skutečně VIP posádky záviset jen na práci inženýrů Blue Origin. 

Zdroj: Blue Origin

Například poradce NASA a zakladatel Space Policy Institute na Universitě George Washingtona John Logsdon označil plán nejbohatšího obyvatele planety za dost nebezpečný. Zakladatel Amazonu si je však podle odborníka na letectví vědom rizika, které podstupuje. Statistiky NASA říkají, že fatálně končí přibližně jedno procento vesmírných letů. Ač se to nezdá, jde ve skutečnosti o poměrně vysoké riziko. Například do letadla byste na základě takových statistik rozhodně nesedli. Ve skutečnosti je podle statistik let do vesmíru 10 tisíckrát riskantnější než cesta běžným letadlem.

Posedlý vším vesmírným je od dětství. Teď se Jeff Bezos chystá na výlet do kosmu ve vlastní raketě

Raketa New Shepard od Blue Origin má za sebou 15 úspěšných letů. Žádný z nich ale dosud nevezl lidskou posádku. Je známo, že po bezpečností stránce je raketa vyřešena výborně. Disponuje totiž několika záchrannými mechanismy. Celý výlet navíc zabere pouhých 11 minut, z čehož ve vesmíru stráví jen 3 minuty. Je tedy dost možné, že chytré hlavy Blue Origin vypočítaly rizikovost vlastní mise s příznivějším výsledkem, než ono jedno procento. Přesto však bude celý nejen technologický svět sledovat úterní start rakety s napětím.  

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Velká blamáž a chyták pro blbý, je to jen let po balistické křivce, tisíckrát jednodušší než dosažení stabilní orbitální dráhy, ke kterému je třeba dosažení první kosmické rychlosti, což je podstatně silnější káva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button