Články

Apple M2 versus M1 Pro/Max/Ultra: starší čipy stále vítězí nad novou generací

Nyní, když se objevila další generace procesoru M2 z rodiny Apple Silicon, je na čase podívat, jak si vede ve srovnání se staršími verzemi čipsetů M1, M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra. S ohledem na aktuální (ne)dostupnost nového MacBooku Air, respektive omlazeného 13“ MacBooku Pro ještě nemáme k dispozici reálné testy výkonu, ovšem i tak máme z čeho vycházet. Na základě dostupných informací ze strany Applu si alespoň můžeme udělat rámcovou představu o tom, co můžeme očekávat.

Od uvedení čipu M1 uplynuly téměř dva roky, přičemž Apple mezitím stihl představit hned několik výkonnějších variant. Po verzích M1 Pro a M1 Max jsme se dočkali vrcholné varianty M1 Ultra, která pohání Mac Studio. Pokud se nyní rozhodujete pořídit nový Mac, dává smysl porovnávat pouze vylepšené verze čipu M1 (Pro/Max/Ultra). 

M2 vs M1 Pro

S dvojnásobným počtem procesorových jader jasně vítězí modernizovaná verze staršího čipsetu. M1 Pro nabízí zhruba o 60 % vyšší výkon než M1. A jelikož Apple uvádí, že M2 je o cca 18 % výkonnější než M1, snadno se dopočítáme značného rozdílu ve prospěch M1 Pro. Přestože se ještě neobjevily žádné benchmarky M2, lze očekávat, že M1 Pro bude mít ve vícejádrových testech přibližně 35% náskok.

Grafický koprocesor u M2 je o více než třetinu výkonnější než u dva roky starého M1. V případě M1 Pro se ovšem bavíme o GPU využívající 16 jader s citelně vyšší datovou propustností než jakou nabídne M1. Z toho proto vyplývá, že M1 Pro bude mít na poli grafických výpočtů o zhruba 40 % vyšší výkon než M2. Macy s M1 Pro mohou využívat také mnohem větší kapacitu RAM s dvojnásobnou šířkou paměťového pásma. Prakticky jediná oblast, kde má M2 navrch před M1 Pro, je Neural Engine, který se u 2. generace čipsetu dočkal 40% výkonnostního nárůstu. Pokud tedy používáte aplikace či nástroje využívající strojové učení, může jít o rozhodující faktor.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

M2 vs M1 Max

Jak asi očekáváte, srovnání s M1 Max je ještě jednoznačnější. Jestliže M1 Pro je téměř ve všech ohledech rychlejší než M2, tak M1 Max vítězí s ještě větším náskokem. M1 Max a M1 Pro sdílí stejný CPU základ, takže v tomto ohledu je výsledek totožný. Rozdíl je ovšem v grafice, která je v porovnání s M1 Pro dvakrát rychlejší. Rychlejší je také operační paměť, která může mít navíc dvojnásobnou kapacitu. V porovnání s M2 můžeme u M1 Max očekávat přibližně 2,5x vyšší výkon v oblasti grafických výpočtů.

M2 vs M1 Ultra

Čipset M1 Ultra vznikl spojením dvou M1 Max, které se systémově tváří jako jedna výpočetní jednotka. V praxi to znamená 20jádrové CPU, až 64jádrové GPU a kvarteto mediálních enginů. Ve srovnání s M2 bude M1 Ultra mít dominantní výhodu ve všech myslitelných ohledech včetně Neural Engine. Pokud tedy patříte mezi tvůrce, pracujete s fotkami nebo videem a chcete mít dostatečnou výkonnostní rezervu pro nadcházející roky, M1 Ultra je sázkou na jistotu.

Podtrženo sečteno

V zásadě se můžete řídit pravidlem, že pokud nejste vyloženě závislí na nástrojích pro strojové učení či umělou inteligenci, vyplatí se sáhnout po Mac s jednou z vylepšených verzí M1 (Pro/Max/Ultra) čipsetu. Samozřejmě tato metodika přestane platit v momentě, kdy Apple uvede další iterace čipu M2, které budou násobit výkon startovní verze.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button