Apple se podělil o zajímavé informace z vývoje Mac Studio a Studio Display
Nedávno představený stolní počítač Mac Studio navazuje na nově otevřenou kapitolu stolních počítačů Mac, kterými Apple reaguje na přání svých zákazníků z řad profesionálů. O zajímavý pohled do zákulisí vývoje této novinky se postarala redakce webu TechCrunch, která vyzpovídala trojici vedoucích pracovníků, kteří se přímo podíleli na jeho návrhu.
Stejně jako aktuální generace desktopu Mac Pro i Mac Studio je výsledkem práce týmu Pro Workflows Team, který vznikl krátce poté, co se společnost Apple omluvila profesionálním uživatelům, kterým zároveň slíbila, že se bude více soustředit na budoucí generace připravovaných Maců.
Viceprezident pro marketing produktů Mac a iPad, Tom Boger, zdůraznil, že Mac Studio máme vnímat jako novou produktovou řadu. „Naším úmyslem nebylo vzít Mac mini, který pouze zvětšíme. Chtěli jsme uživatelům doručit nový počítač, který nabídne extrémní výkon a bohatou konektivitu. Na celou věc se díváme tak, že máme obrovskou radost z toho, že zákazníci si mohou sami zvolit způsob, jak budou pracovat. Pokud chcete přenosnou výkonnou stanici, sáhnete po MacBooku s M1 Max, který si můžete vzít kamkoli s sebou. Zároveň si ale velmi dobře uvědomujeme, že existuje spousta uživatelů, kteří dávají přednost stolnímu počítači na jejich stole,“ uvedl Boger.
Vývoj Mac Studio představoval zajímavou výzvu
Xander Soren, ředitel marketingové týmu Pro Apps se následně nechal slyšet, že profesionální uživatelé vyjádřili jasné přání po zařízení, které bude stát mezi produktovou řadou iMac a Mac Pro. Jeho kolegyně zastupující pozici ředitelky produktového designu pro řady Mac, Shelly Goldberg, pak dodala, že Mac Studio představoval vcelku zábavnou výzvu. Vměstnat extrémně výkonný čipset M1 Ultra do kompaktního těla a vymyslet k tomu efektivní systém chlazení, si totiž vyžádalo nemalé úsilí.
„Tým provedl stovky simulací tepelného proudění vzduchu, aby zjistil, jak optimalizovat vnitřní uspořádání komponent. Finální návrh, který jsme nakonec použili, zahrnuje přívod studeného vzduchu ze spodní strany, kde se nachází 2 000 malých otvorů vrtaných pod specifickým úhlem”, uvedla Goldberg.
Během rozhovoru přišla řeč také na Studio Display. V jeho případě jsme se dozvěděli, že cílem Applu bylo nabídnout (relativně) dostupný displej, který lze snadno připojit k jakémukoli Macu. Při vývoji se zároveň bralo v potaz, že existuje stále velké množství uživatelů, kteří používají iMacy s Intel procesory. To se nakonec stalo důvodem, proč se inženýři rozhodli do monitoru integrovat kameru a reproduktory s podporou technologie Center Stage a Spatial Audio.