Novinky

První testy ukazují, že Mac Studio s M1 Ultra překonává nejvýkonnější Mac Pro s procesorem Intel Xeon W

Apple tento týden představil zbrusu nový počítač Mac Studio, který v základní verzi pohání čipset M1 Max. K dispozici je ovšem mnohem výkonnější varianta s čipem M1 Ultra. Již samotné specifikace čipsetu, kterým jsem věnoval samostatný článek, dávají jasně tušit, že Apple odvedl obrovský kus práce. Dokud však neprojde rukama testerů, můžeme se o jeho skutečných kvalitách pouze domnívat.

Krátce po oficiálním uvedení se na internetu objevily první výsledky syntetického testu z populárního benchmarku Geekbench 5, který porovnává výkon procesoru. Apple M1 Ultra dosáhl v jednojádrovém testu na skóre 1 747 bodů, respektive 24 055 bodů při zapojení všech dvaceti jader.

Apple na svých webových stránkách porovnává M1 Ultra s 16jádrovým procesorem Intel Xeon W, který se nachází ve stále aktuální generaci Macu Pro. Zveřejněné výsledky však ukazují, že Apple M1 Ultra je dokonce výkonnější než 28jádrový Intel Xeon W, který doposud reprezentoval nejlepší procesor v desktopových počítačích s logem Applu.

M1 Ultra
Zdroj: Apple

M1 Ultra poráží nejvýkonnější Intel

Intel Xeon W-3275M získal ve vícejádrovém testu skóre 19 951, což znamená, že M1 Ultra je ještě o zhruba 20 % rychlejší než Mac Pro. Jednoznačně jde o velmi působivé hodnoty, ovšem stále je dobré mít na paměti, že Mac Studio s M1 Ultra nemusí být v reálném světě lepší než Mac Pro. V případě Macu Pro lze totiž kombinovat dvě grafické karty Radeon Pro s 64 GB vlastní paměti a k tomu přidat až 1,5 TB RAM, což může mít u některých úloh větší význam než procesorový výkon.

Do budoucna bude také zajímavé sledovat, jak dopadne přímé srovnání integrované GPU s dedikovanými grafikami NVIDIA či AMD. Podle dosavadních informací má totiž M1 Ultra nabídnout minimálně srovnatelný výkon jako GeForce RTX 3090 při podstatně nižší spotřebě. Pokud by se nakonec ukázalo, že integrovaná grafika od Applu dokáže skutečně porazit plnotučné karty od zavedených výrobců, pro konkurenci to nebude vůbec dobrá zpráva.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button