Studio Display: kreativci konečně dostali dostupný 5K monitor s Dolby Atmos
Včerejší večer se nesl ve znamení představení nových produktů z dílny kalifornského výrobce. Apple totiž představil hned čtveřici nových zařízení – iPhone SE 3. generace, nový iPad Air s M1 čipem, Mac Studio a monitor Studio Display. A právě poslední z nich – Studio Display nás bude v následujících řádcích zajímat nejvíce.
5K a nanotextura. Za to ale bez HDR
Nový 27palcový monitor s logem nakousnutého jablka nabídne rozlišení 5120 x 2880 pixelů při jemnosti 218 ppi. Jak už asi tušíte, jde o 5K displej s maximálním jasem 600 nitů, barevným rozsahem P3 a nanotexturou, která hlavně při práci v hodně osvětlených prostorách, minimalizuje odlesky. Nechybí ani funkce True Tone, jejíž součástí je měření barvy okolního světla a jasu a následné přizpůsobení displeje, kterou známe například z iPhonu, MacBooku nebo iPadu. Co naopak ale chybí je podpora HDR, což je při ceně zařízení atakující hranici 43 000 Kč v nejlevnější variantě trochu zklamáním.
Apple A13 Bionic, prostorový zvuk a 12 MP kamera
Tím nejzajímavějším je ale na novém monitoru implementace čipu Apple A13 Bionic, díky němuž Studio Display umožňuje prostorový zvuk nebo centrování záběrů pomocí 12 megapixelové kamery. Oproti tři roky staršímu bráškovi s přívlastkem Pro tak Apple nabízí komplexní nástroj, který může i náročnějšímu uživateli nahradit několik zařízení najednou. A to ve vší důstojnosti.
Čtveřice USB-C portů a stojan v balení
Studio Display dále nabízí hned čtveřici USB-C portů, z toho jeden Thunderbolt 3, který může posloužit k připojení a nabíjení například MacBooku. Příjemnou novinkou je také stojan s nastavitelným náklonem, který najdeme přímo v balení. Oproti staršímu Pro Display XDR jde tak o pozitivní změnu. Samozřejmostí je poté možnost dokoupení volitelného stojanu s nastavitelnou výškou a náklonem, či VESA adaptéru. Tam už si ale Apple účtuje nemalé peníze navíc.
Třikrát levnější než Pro XDR Display
S trochou nadsázky by se dalo říci, že Studio Display navazuje na svého o tři roky staršího brášku s přívlastkem Pro. Jasně, nenabízí sice pokročilou zobrazovací technologii XDR, za to ale přichází hned s šesticí integrovaných reproduktorů a podporou prostorového zvuku, 12 megapixelovou kamerou, stojanem s nastavitelným náklonem přímo v balení a v neposlední řadě také nižší cenou.
42 990 Kč za model se standardním sklem není sice málo, oproti 168 980 Kč, které bychom ale zaplatili za Pro Display XDR s jen o trochu vyšším rozlišením, už hovoříme o propastném rozdílu a osobně si nejsem jistý, jestli jej i profesionálové zabývající se grafikou dokáží ospravedlnit.