Novinky

Mac Studio může vyjít pěkně draho. Za nejlepší konfiguraci si Apple řekne čtvrt milionu

První letošní keynote společnosti Apple měla až nečekaně svižný začátek. Po letmém uvedení třetí generace iPhone SE následoval nový iPad Air, který nově pohání stejný čipset jako 13“ MacBook Pro. Tempo se zpomalilo až ve druhé třetině, kdy přišel na řadu zbrusu nový počítač Mac Studio. Ačkoli to Apple neřekl přímo, lze jej v jistém ohledu považovat za nástupce desktopové stanice Mac Pro.

Zdroj: Apple

A jak už bývá u Applu dobrý zvykem, zájemci o horkou novinku mají k dispozici řadu příplatkové výbavy, která může finální cenu vyšroubovat pěkně vysoko. Na druhou stranu základní varianta Macu Studio není kdovíjak přepálenou záležitostí. Startovací konfigurace vychází na vcelku přijatelných 56 990 korun. Za tuto částku dostanete čipset M1 Max s desetijádrovým procesorem, 24jádrovou grafikou, 32 GB RAM a 512GB úložištěm.

Mac Studio: mašina pro opravdové profíky

Mac Studio si ovšem budou pořizovat zejména uživatelé z řad profesionálů, kteří pravděpodobně sáhnout po citelně výkonnější variantě s čipsetem M1 Ultra. Těm nejzmlsanějším jazýčkům pak Apple nabídne Mac Studio osazený 20jádrovým procesorem, 48jádrovou grafikou a 32jádrovým Neural Enginem. Kapacita operační paměti může činit až 128 GB a pro data a aplikace lze navolit až 8 TB úložného prostoru. Podtrženo, sečteno, pro nejvýkonnější Mac Studio budete muset sáhnout pro 236 990 Kč, což jasně naznačuje komu je tento stroj určen.

Zdroj: Apple

Ačkoli zatím nejsou k dispozici reálné testy výkonu, tak s ohledem na dosavadní zkušenosti s Apple Silicon platformou lze očekávat, že Mac Studio s M1 Ultra bude aspirovat na titul nejvýkonnější pracovní stanice.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button