Apple chce, abyste si mysleli, že iPad Pro dokáže nahradit počítač. Na to je ovšem příliš brzo
Apple se stále častěji snaží prosazovat myšlenku, že iPad Pro dokáže v mnoha ohledech nahradit notebook. A právě tento postoj demonstruje v nové reklamě, kde uvádí pět argumentů, proč by měl být iPad Pro váš další počítač. Jako první zmiňuje výkon, který je vyšší než u většiny současných MacBooků. Při pohledu na výsledky benchmarků (článek zde) nelze jinak, než souhlasit – je ovšem tu jedno ale. Nový iPad Pro běží na operačním systému iOS, která brání maximálnímu využití jinak úžasného hardwaru.
Na otázku, zda iPad Pro může nahradit počítač, se pokoušela a stále pokouší najít odpověď celá řada recenzentů. Finální verdikt není v tomto směru jednoznačný a vesměs záleží na tom, jak si každý z nás představuje práci. Pokud je vaší náplní psaní textů, tvorba jednodušších tabulek či prezentací, pak nejspíše ano, iPad vám může nahradit počítač. Jestli ovšem pracujete s robustními platformami a specifickým softwarem, pravděpodobně vám výměna MacBooku za iPad přijde stejně pravděpodobná, jako že Andrej Babiš dobrovolně odstoupí z funkce premiéra.
Dokáže iPad Pro nahradit počítač? Ano i ne
Apple se v nové reklamě chlubí, že iPad Pro si hravě poradí s Photoshopem, produkováním hudby či střihem videa. To je do jisté míry pravda, zvlášť když k tomu připočteme přítomnost portu USB-C a bestiálně rychlého čipsetu Apple A12X Bionic. Na druhou stranu zkuste člověka stříhajícího složité projekty ve Final Cutu přesvědčit, aby vyměnil svůj počítač za iPad Pro. Asi vás požene stejně rychle, jako vtíravého prodavače vysavačů, který vás vyruší během svátečního oběda.
Můžete s Applem souhlasit a milovat jeho postoj k věci, ale v současné době existuje mnoho oblastí, kde iPad Pro nedokáže být rovnocennou náhradou počítače. S iPadem například nemůžete používat externí úložiště připojené do USB-C a neotevřete si vedle sebe libovolný počet oken webového prohlížeče. Podobných příkladů existuje celá řada a dokud tato omezení nezmizí, iPad Pro zkrátka nelze považovat za právoplatného zástupce post-PC éry.