Zobrazujte nás v mapách jako stát, nabádá Kosovo Tima Cooka
Technologické společnosti se musejí vypořádat s jednou nelehkou výzvou. Pokouší se totiž naštvat co nejméně státních představitelů. Každý trh je pro ně totiž svým způsobem důležitý. To je ale obzvláště ošemetné v případě států, které rozdělují spory o území. To je také důvod například toho, proč se hranice Indie a Pákistánu zobrazuje v každé z těchto zemí jinak. Velcí technologičtí hráči proti sobě zkrátka nechtějí poštvat mnohamilionové trhy. Územní spory se však netýkají jen regionálních lídrů.
Notoricky známá je například rozepře mezi Srbskem a Kosovem. Apple Mapy sporné území nyní ohraničují nenápadnou čárou, která spíše odkazuje na hranice regionu. Nyní však představitelé Kosova napsali Timu Cookovi dopis, v němž žádají, aby se hranice území, které Srbsko považuje za celistvé, změnila. Kosovo nyní uznává pouze stovka zemí světa. Mezi nimi je například i Česká republika nebo Spojené státy. Slovensko je naopak na strašně Srbska. Nedá se tak očekávat, že by Apple hranice státu opravil. Dříve by Kosovo muselo projít mezinárodním uznáním, což se v dohledné době rozhodně nestane.
Nic na tom pravděpodobně nezmění ani dopis kosovské ministryně zahraničí adresovaný Timu Cookovi. Kvůli snaze vytvořit z Kosova legitimní stát alespoň na mapách od Applu, vznikla také petice, kterou už podepsalo přes 170 tisíc lidí. Řekněme si ale narovinu, že územní spory tak malých zemí jako je Srbsko a Kosovo, firmu jako Apple nebo Google asi jen tak nerozhází. Jiné je to v případě už zmíněné Indie nebo například Číny. Zde společnosti přistupují k otázkám územních sporů mimořádně citlivě.