Novinky

Tim Cook věří, že rozšířená realita bude mít na svět stejný dopad jako chytré telefony. Co dalšího prozradil?

Je téměř jisté, že Apple v dohledné představí náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu. Kdy přesně se tak stane, jak bude zařízení vypadat a jaké nabídne funkce, však nadále zůstává takříkajíc ve hvězdách. Co ale víme velice přesně, je vize Applu, kterou už téměř deset let prezentuje její klíčová postava. Tim Cook při každé vhodné příležitosti vysvětluje, že rozšířená realita (AR) je mnohem důležitější než virtuální realita (VR) a že AR má obrovský potenciál ve smyslu sbližování lidí.

„Nemáme zájem skládat dohromady jednotlivé součástky od někoho jiného. Chceme ovládat primární technologii. Tohle je totiž způsob, jakým se vytváří inovace“

Ve stejném tónu se nesla také část rozhovoru Tima Cooka pro redakci GQ, z něhož vyplynula řada zajímavých informací. Samozřejmě neřekl nic konkrétního, co by mohlo prozradit nejbližší plány, přesto byl až nečekaně sdílný. V zásadě můžeme říct, že Apple sdílí velmi podobnou vizi o metaversu se společností Meta. Mark Zuckerberg si ovšem představuje, že se všichni budeme sdružovat v čistě digitálním prostoru. Na proti tomu Apple věří, že zůstaneme věrní skutečnému světu, který si vyšperkujeme o digitální nadstavbu.

Rozšířená realita bude obrovská věc

Tim Cook v rozhovoru nezapomněl zopakovat, že rozšířená realita je mocná technologie, která může mít zásadní dopad na vzdělávání, komunikaci a spolupráci mezi lidmi. Dále uvedl, že AR bude mít jednoho dne stejný dopad jako chytré telefony. Zároveň jasně zdůraznil svou myšlenku, že rozšířená realita by měla lidi spojovat v reálném světě, a ne je od sebe oddělovat nebo přenášet do úplně jiného vesmíru. Z toho si můžeme udělat poměrně ucelenou představu o tom, jak bude vypadat očekávaný headset, o kterém se pořádně neví, zda půjde o zařízení pro rozšířenou či virtuální realitu. Pokud budeme vycházet z publikovaného rozhovoru, tak je nadmíru jasné, že avizovaná brýle budou vsázet na AR, byť stát se může ve finále cokoliv.

CEO Applu nabídl také něco jako vysvětlení, proč na náhlavní soupravu, o které se v poslední době neustále mluví, čekáme tak dlouho. „Nemáme zájem skládat dohromady jednotlivé součástky od někoho jiného. Chceme ovládat primární technologii. Tohle je totiž způsob, jakým se vytváří inovace“, uvedl Cook.

Zdroj: Unsplash (autor: Barbara Zandoval)

V rozhovoru mimo jiné zazněly již obligátní mantry o ekologických závazcích a hlasitém boji proti „datově-průmyslovém komplexu“ a o tom, jak se Apple snaží pomoci lidem mít lepší vztah k technologiím. Apple nechce podle Cooka vyrábět obrazovky, na které se budeme dívat místo toho, abychom si užívali reálný svět kolem nás. Chce naopak vyrábět nástroje, které nám pomohou dělat ještě více a otevírat nové možnosti. 

Pokud jsem mezi řádky četl správně, tak Apple se jasně distancuje od toho, abychom se uzavřeli do mnohovesmíru virtuální reality. Upřímně tuto vizi sdílím a subjektivně mi taková představa přijde daleko bližší než to, na čem staví VR technologie.

Jak technologie AR/VR vnímáte vy? Těšíte se, až Apple ukáže své vlastní brýle, a jaké by podle vás měly mít funkce? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button