Recenze

Xiaomi Robot Vacuum S10+ recenze: skvěle vybavený vysavač se skutečně funkčním vytíráním

Naše domácnost je protkaná, řadou chytrých zařízení a doplňků, nicméně pokud bych měl jmenovat ty nejužitečnější, rozhodně bych do výběru zařadil robotický vysavač. Chytré osvětlení či ovladač žaluzií člověk celkem snadno oželí, ovšem mít k ruce pomocníka, který denně udržuje domácnost čistou, je zkrátka k nezaplacení.

V poslední době se navíc objevují čím dal vychytanější modely, které kromě vysávání zvládnou také vytřít. Popravdě nejde o nic převratného, namočený hadřík za sebou uměly tahat i několik let staré kousky, ovšem poslední generace vysavačů od Xiaomi přichází se skutečně funkčním mopem. Jedním ze zástupců z aktuální modelové řady je Xiaomi Robot Vacuum S10+, který nabízí ty nejpokročilejší funkce pro orientaci v prostoru, účinné vytírání a rozumně nastavenou cenu.

Design & konstrukce: Xiaomi standard

Společnost Xiaomi má obrovský záběr a v jejím portfoliu naleznete prakticky vše, na co si jen vzpomenete. Ve většině případů se ovšem jedná o produkty, které si nechává vyrábět u vybraných partnerů. Pokud se jen trochu orientujete v segmentu robotických vysavačů, tak odhalíte, že Xiaomi Robot Vacuum S10+ vychází z modelu DreameBot L10s Pro. A nutno dodat, že Xiaomi se nemohlo vybrat lepšího dodavatele. Dreame totiž aktuálně patří mezi špičkové výrobce robotických, tyčových a dalších vysavačů. V řadě ohledů jde o naprostého lídra, který v této oblasti určuje trendy a drží řadu klíčových patentů.

S tím přímo souvisí také kvalita testovaného vysavače Xiaomi. Z hlediska zpracování jde o perfektně sestavené zařízení, na kterém je vidět, že jej navrhovali zkušení inženýři. Vysavač má tradiční tvar a na výšku měří 97 milimetrů. To je poměrně zásadní údaj, jelikož určuje, kam se vysavač při úklidu vejde. V mém případě to například znamená, že nezajede pod gauč. Tohle se dá ale naštěstí poměrně snadno vyřešit podložením či pořízením vyšších nožiček.

Lidar, kamera a hromada dalších senzorů

Možná si nyní říkáte, že vysavač by mohl být nižší, kdyby neměl na horní straně výstupek připomínající majáček. Ten zde ovšem hraje vcelku klíčovou roli. V této části se totiž nachází LiDAR, který vysavači pomáhá vytvářet trojrozměrnou představu o okolním prostoru. V jistém ohledu jde o smyslový orgán, díky němuž si robot může vytvořit poměrně detailní mapu bytu.

Pro ještě preciznější navigaci zde slouží RGB kamera, kterou doplňují do úhlu namířené lasery. Díky nim pak vysavač daleko lépe detekuje překážky a poskytuje mu širší zorné pole. Vzájemná kombinace těchto technologií pak zaručuje, že vysavač dokáže úspěšně objet spícího psa, pohozené hračky či oblečení. Zároveň se tím značně eliminují nárazy do nábytku a podlahových lišt.

Velice cením také to, že vysavač nenaráží do dveří, jelikož u jiných modelů se mi často stávalo, že se tímto způsobem v místnosti zavřeli a tím pádem nedokončily úklid. Senzorovou výbavu uzavírají snímače na spodní straně, takže se nemusíte bát ani toho, že by vysavač spáchal harakiri pádem ze schodů. Vysavač dokáže rozpoznat také když najede na koberec či předložku v koupelně. V takových momentech zvýší sací výkon. Pokud má nasazené mopovací podložky, tak koberec objede, aby jej nenamočil.

Kvalita vysávání & vytírání: neúnavná uklízečka

Xiaomi Robot Vacuum S10+ využívá osvědčený systém jedno hlavního kartáče na spodní straně, který nametá nečistoty do nasávacího otvoru. K vymetání rohů zde slouží ještě jeden rotující kartáček na boku. Maximální sací výkon činí 4 000 Pa, což bohatě stačí na to, aby robot spolehlivě sesbíral běžný nepořádek, jako je prach, vlasy, zvířecí chlupy či drobky.

Obecně mohu říci, že s kvalitou vysávání jsem byl opravdu spokojen. Jediné, co bych si dokázal představit lepší, je vysávání rohů, kam se vysavači špatně dostává. To pramení z podstaty kulatého designu a jde o typický rys všech robotických vysavačů, které mají kulatý tvar.

LiDAR (Light Detection And Ranging) je technologie dálkového měření vzdálenosti na základě doby šíření laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. LiDAR se nejčastěji používá pro měření vzdáleností, mapování okolního prostředí či měření atmosférických jevů. Tato metoda patří mezi velmi přesné způsoby, jak vytvářet detailní modely nejrůznějšího charakteru. LiDAR si v poslední době oblíbili také výrobci automobilů, kteří jej integrují do svých vozů vybavených systémy autonomního řízení.

Pochválit musím také rychlost úklidu. Zhruba 100 metrů vysávané plochy zvládne robot vysát a vytřít zároveň za přibližně 110 minut. S tím jde ruku v ruce integrovaný akumulátor. Ten má kapacitu 5 200 mAh, což má podle výrobce vystačit na dvě hodiny provozu. Osobně tomuto údaji věřím, jelikož po každém úklidu vysavač ukazoval mezi 30 a 40 procenty zbývající kapacity. Vysavač navíc disponuje funkcí, kdy při kritické úrovni nabití sám dojede na dokovací stanici a po načerpání energie pokračuje v úklidu tam, kde předtím skončil.

O vysypání se sám přihlásí

Všechny nasbírané nečistoty jsou shromažďovány v 450ml kontejneru. To se na první pohled nemusí zdát jako moc, nicméně v mém případě to znamenalo vysypávání jednou za 7 až 9 dnů. A to se bavíme o každodenním vysávání domácnosti, v níž žijí dva dospělí lidé, jedno dítě a (malý) pes. Frekvence vyprazdňování se samozřejmě bude lišit v závislosti na znečištění podlahy a velikosti vysávané plochy.

Ve chvíli, kdy se kontejner na nečistoty naplní, vysavač vám o tom dá včas vědět formou notifikace na mobilním telefonu. V ten moment stačí odklopit horní víko, vyjmout nádobu a její obsah jednoduše vysypat do koše.

Vytírá opravdu tak dobře?

Na začátku recenze jsem zmiňoval, že jednou z hlavních předností robota je funkce mokrého vytírání. Xiaomi zde použilo poměrně nový systém simulující ruční mop. Ten využívá dvojici rotujících podložek, které jsou konstantně vlhčeny ze separátní nádržky. V aplikaci si můžete dále nastavit jednu ze tří úrovní proudění vody, kterými regulujete, jak moc budou mopovací nástavce mokré.

V praxi to funguje opravdu skvěle a pokud si nastavíte nejvyšší možné proudění vody, kvalita vytírání je až nečekaně dobrá. Zásadní nevýhodu však představuje objem nádoby na vodu, který činí pouhých 200 mililitrů. V mém případě to znamenalo, že voda v nádrži vystačila na zhruba 50 metrů čtverečních. Vysavač vám navíc nedá žádným způsobem vědět, že máte vodu doplnit, takže zbytek vytírání probíhá nasucho. V praxi tak musíte buď vysavač průběžně kontrolovat, nebo snížit úroveň průtoku na první či druhý stupeň. A to si řekněme na rovinu, že není zrovna ideální řešení.

Pokud tedy bydlíte ve větším bytě či domě, doporučil bych raději sáhnout po vyšším modelu Xiaomi Robot Vacuum X10+ s dokovací stanicí pro automatické doplňování vody a vysoušení mopovacích podložek. Tento model se navíc umí také sám vyprázdnit, což značně zvyšuje uživatelský komfort. Za lepší výbavu si ale samozřejmě připlatíte, což v tomto případě znamená dvojnásobek ceny, než za jakou se prodává Xiaomi Robot Vacuum S10+.

O koberce a předložky se bát nemusíte

Když robot vysává a vytírá zároveň, vyhýbá se kobercům, aby je nenamočil. V praxi to funguje naprosto spolehlivě. Během testování se ani jednou nestalo, že by vysavač s nasazenými mopy najel na předložku v koupelně či herní podložku v dětském pokoji. Zde si proto zaslouží opět vyzdvihnout navigační jednotku, která je skutečně precizní a zvládá pracovat s milimetrovou přesností.

Úklid máte doslova pod palcem

Veškeré nastavení robota probíhá prostřednictvím mobilní aplikace Mi Home. Po rozkliknutí karty s vysavačem se dostanete na hlavní obrazovku, kde vidíte mapu vašeho bytu, tak jak si ji naskenoval vysavač. Zároveň zde máte přehled o aktuálním stavu baterie a posledním úklidu.

V dalším nastavení si můžete editovat mapy, vytvářet podrobné plány úklidu a upravovat chování robota pro každou místnost zvlášť. To považuji za nesmírně praktickou vychytávku, jelikož ne všude potřebujete, aby vysavač jel po celou dobu na plné obrátky. Například pro ložnici jsem nastavil, aby vysával na poloviční sací výkon a mopy vlhčil na minimální možnou úroveň. Naopak v kuchyni, kde se objevuje větší množství nečistot, vysává a vytírá na maximum.

Skvěle si rozumí s Alexou

Kartáče, mopovací podložky a filtr patří mezi spotřební materiál, který v průběhu času degraduje a jednou za čas je nutná jejich výměna. O aktuálním stavu jednotlivých komponent se dozvíte v sekci “Consumables management“, kde vám aplikace přesně ukáže zbývající životnost. Pokud byste na to přeci jen zapomněli, robot se sám připomena prostřednictvím notifikace.

Důležitou vlastností je také kompatibilita s Google Home a hlasovou asistentkou Amazon Alexa. Podpora Apple Home zde chybí, nicméně zkušenější uživatelé to mohou obejít neoficiální cestou například skrze platformy Hoobs či Homebridge.

Robotické vysavače obecně působí jako magnet na děti, takže oceníte také možnost dětské pojistky, která deaktivuje hardwarová tlačítka na těle robota. Hračičky naopak potěší hlasové ovládání, pohled na celkové statistky či možnost vytvářet propracované automatizace.

Verdikt recenze Xiaomi Robot Vacuum S10+

Xiaomi Robot Vacuum S10+ je špičkově vybavený robotický vysavač, který se může směle řadit k těm nejlepším na trhu. Od samotného vrcholu ho dělí pouze absence samovyprazďnovací a čistící stanice. Kromě precizního vysávání nabídne skutečně funkční mokré vytírání. Poctivou ruční práci člověka s mopem v ruce sice plně nenahradí, ale přesto jde o velmi užitečnou funkci, kterou budete rádi používat. Vyzdvihnout si rozhodně zaslouží také pokročilá technologie pro orientaci v prostoru, která kombinuje LiDAR, optické senzory a RGB kameru. Díky tomu se v domácnosti pohybuje s ladností baletky, která se elegantně vyhne všem překážkám. Během testování jsem kvitoval, že robot nenaráží do dveří a nábytku, což je disciplína, s níž mají ostatní robotické vysavače často problém.

K samotné kvalitě vysávání nemám prakticky žádnou výtku. Sací výkon bohatě stačí na všechny běžné nečistoty včetně dlouhých vlasů, zvířecích chlupů a drobků, které za sebou zanechává náš nejmladší člen domácnosti.

Prakticky jedinou věcí, s níž jsem měl problém, je nádobka na vodu, která by mohla být alespoň o polovinu větší. Z toho důvodu bych Xiaomi Robot Vacuum S10+ doporučil spíše do menších a středně velkých bytů. U větších ploch totiž hrozí, že objem nádrže nemusí na kompletní vytření stačit. Naopak velkou pochvalu si zaslouží mobilní aplikace, která je intuitivní, nabízí bohaté možnosti přizpůsobení a chování vysavače během úklidu.

Xiaomi S10 Plus

8.9

Design & zpracování

9.0/10

Kvalita vysávání

9.0/10

Kvalita vytírání

8.5/10

Mobilní aplikace

8.5/10

Orientace v prostoru

9.5/10

Plusy

  • Zpracování
  • Kvalita vysávání
  • Mopovací funkce
  • Navigace v prostoru
  • Bohaté možnosti nastavení

Mínusy

  • Nádrž na vodu by mohla být větší
  • Pouze jedna barevná varianta
  • Nepodporuje Apple Home
  • Aplikace nemá český překlad

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Před dvěma lety jsme domu pořídili Xiaomi Roborock S6 a doteď funguje bezvadně. Za třetinu ceny mnohem lepší stupeň výbavy než předražený iRobot.

  2. Hezká recenze a zajímavé zjištění, že Xiaomi si už nenechává vyrábět vysavače od Roborocku. Když už má vysavač kameru, tak nechápu, proč ji nelze používat v režimu live-view. Podle mě by to byla skvělá funkce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button