Recenze

Recenze Aqara Shade Driver E1: chytré žaluzie do každé rodiny

Elegantní způsob, jak si doma vytvořit chytré stínění

Když ráno vstanete z postele, první věc, kterou pravděpodobně děláte, je vytažení žaluzií. V podstatě nejde o nikterak pracnou záležitost, ale jakmile si jednou vyzkoušíte jejich ovládání za pomoci hlasu či mobilního telefonu, už to nebudete chtít dělat jinak. Proměnit klasické žaluzie na chytré přitom není kdovíjak složité. Tedy za předpokladu, že použijete motorizovaný ovladač, jakým je Aqara Shade Driver E1.

Pokud si ujíždíte na gadgetech pro chytrou domácnost, tak společnost Aqara budete velmi dobře znát. Tato společnost nabízí celou řadu nejrůznějších vychytávek a doplňků. Mezi nejpopulárnější produkty patří  různá čidla a senzory, které se vyznačují nízkou spotřebou a především nativní podporou Apple HomeKit. Aqara toho ovšem nabízí mnohem víc a pokud se podíváte do jejího portfolia, narazíte zde také ovladače žaluzií. Model Aqara Shade Driver E1 je primárně určen pro žaluzie s kuličkovým řetízkem.

Obsah balení: dostanete vše, co budete potřebovat

U každého produktu určeného pro dodatečnou montáž je klíčové, aby se snadno instaloval a pokud možno nabízel co nejširší kompatibilitu. Aqara jde v tomto ohledu příkladem a pokud vyloženě nepoužíváte exotický typ žaluzií, nečeká vás žádný problém. V balení totiž dostanete prakticky vše, co budete potřebovat. Kromě samotného ovladače zde naleznete nabíjecí USB-C kabel, hmoždinky, šroubky a 3M samolepící pásku. Velmi důležitou součástí jsou také čtyři ozubená kolečka pro různé velikosti korálkových řetízků.

Aqara Shade Driver E1 recenze

Aqara Shade Driver E1 recenze

Balení obsahuje vše co budete k montáži ovladače potřebovat. Nabíjecí kabel (USB-C) je navíc dostatečně dlouhý, což usnadňuje nabíjení.

Samotný ovladač má tvar kvádru, přičemž díky svým rozměrům (42 x 37 x 165 mm) se snadno vměstná na rám každého okna. Ačkoli jde o relativně kompaktní zařízení, osobně bych uvítal ještě o něco menší rozměry. Na druhou stranu chápu, že subtilnější tělo by znamenalo menší akumulátor a tím pádem kratší výdrž na jedno nabití.

Montáž zvládnete levou zadní

Než se rozhodnete Aqara Shade Driver E1 namontovat, je dobré si nejprve rozmyslet, jaký způsob pro vás bude nejvhodnější. Buď můžete ovladač přišroubovat na zeď, nebo jej přilepit přímo na rám okna. S ohledem na moje dispozice jsem zvolil druhou variantu. Důležité je zmínit, že k oknu či zdi se připevňuje pouze destička, do které se pak vloží ovladač. Pokud byste tedy chtěli někdy v budoucnu ovladač sundat či vyměnit, nebude to představovat žádnou komplikaci.

Před samotnou montáží je dobré si také prostudovat přiložený manuál, který vám vysvětlí, jak zadní destičku správně umístit. V podstatě jde pouze o to, abyste ji dali tak, aby řetízek neplandal a byl akorát napnutý. V praxi nejde o žádnou vědu, vše je otázkou doslova pár minut. Jediné, na co si musíte dát pozor, je volba správného kolečka, které se stará o posunování řetízku.

Aqara Shade Driver E1 recenze
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Za naprosto zásadní výhodu ovladače považuji kompatibilitu s většinou běžně používaných žaluzií a rolet. Jedinou podmínkou je, aby kuličky řetízku měly rozměr od 3 do 6 milimetrů.

Aqara Shade Driver E1 recenze
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Prvotní spárování a kalibrace

Když máte ovladač namontovaný, ke slovu přichází jeho zprovoznění. Všechny produkty od Aqara komunikují skrze protokol Zigbee a tudíž je nutné vlastnit také Hub. Aqara jich nabízí hned několik, přičemž já použil základní model Aqara Hub E1. Jako bránu můžete použít také kamery z modelové řady G2H (recenze), což je příjemná vlastnost.

Jakmile máte vše připraveno, stačí otevřít mobilní aplikaci Aqara Home, dát vyhledat nové zařízení a začít s kalibrací. Zde si zaslouží zmínit, že celý proces je velmi jednoduchý. V podstatě stačí následovat pokyny na displeji telefonu a nastavit výchozí polohy pro úplně vytaženo a zataženo.

Prostřednictvím aplikace můžete kromě ovládání žaluzií aktualizovat firmware, zkontrolovat stav nabití & signálu či vytvářet vlastní automatizace. S ohledem na nativní podporu Apple HomeKit lze žaluzie ovládat také prostřednictvím aplikace Domácnost. Zde pak přichází ke slovu možnost provázání s dalšími produkty, což bude pro řadu uživatelů představovat klíčový benefit.

Aqara Shade Driver E1 si tak můžete přidat do svých oblíbených scén, případně využít hlasové ovládání přes Siri. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zejména ovládání hlasem je velmi návykovou záležitostí. Užitečnou vychytávkou je také automatizace, která v závislosti na východu a západu slunce automaticky žaluzie otevře či zavře. S ohledem na bohaté možnosti platformy Apple HomeKit si můžete s ovládáním žaluzií opravdu solidně vyhrát a nastavit si jejich chování přesně podle vašeho chování.

Aqara Shade Driver E1 recenze
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Při ovládání se přitom nemusíte spoléhat pouze na mobil či hodinky. Na ovladači se totiž nachází dvojice tlačítek, takže je lze ovládat i manuálně. Další plusové body připisuji za rychlost a spolehlivost. Ovladač reaguje na povely opravdu hbitě a ani po měsíci každodenního používání nedošlo k „rozhození“ výchozích poloh.

Aqara Shade Driver E1 recenze
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Jak dlouho tomu vydrží baterka?

Výdrž integrovaného akumulátoru pochopitelně závisí na stylu používání, ale po zhruba měsíci testování mohu směle prohlásit, že je mnohem lepší, než jsem čekal. Ovladač používám s automatizací navázanou na východ & západ slunce, přičemž po čtyřech týdnech každodenního provozu mi aplikace ukazuje 70 % zbývající kapacity. Dá se tedy říct, že výrobcem deklarované dva měsíce na jedno nabití nebudou problém. 

Pochválit musím také tichý chod, kdy motorek je téměř neslyšný a jediný zvuk, který uslyšíte, je cvakání kuliček na pohybujícím se řetízku od žaluzií. 

Verditkt

Na trhu existuje hned několik alternativních produktů od jiných výrobců, které fungují na podobném principu. Ve prospěch ovladače od Aqary hovoří velmi snadná instalace, dlouhá výdrž a podpora Apple HomeKit. Prakticky jedinou věcí, kterou bych na ovladači změnil, je design, který je možná až zbytečně robustní. Osobně bych uvítal něco méně nápadného.

Aqara Shade Driver E1 recenze
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Z hlediska funkčnosti však nemám nic, co bych zde vytkl. Automatizované ovládání žaluzií mě dokonce natolik nadchlo, že jsem si domu pořídil hned několik dalších ovladačů. Za adekvátní považuji také cenu, která se v tuzemských e-shopech pohybuje kolem hranice 1 500 korun. Když se rozhodnete motorizovat všechny žaluzie v domě, bude to samozřejmě představovat určitou investici. Za získaný komfort to všem rozhodně stojí.

Aqara Shade Driver E1

8.5

Design & zpracování

7.5/10

Funkce & výbava

9.0/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Výdrž

9.0/10

Cena

8.5/10

Plusy

 • Snadná instalace
 • Kompatibilní s většinou žaluzií
 • Solidní výdrž
 • Povedená aplikace
 • Podpora Apple HomeKit

Mínusy

 • Velikost ovladače
 • Pouze jedna barevná varianta

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

 1. Zdravím, jsem začátečník v Apple Homekitu, proto se omlouvám za blbý dotaz – Je potřeba k tomu, abych ovládal tyto rolety přes Apple domácnost ten bridge od Aqary? Díky moc.

  1. Dobrý den,
   ano, píšu to v článku. Buď můžete použít kameru G2H, která umí fungovat také jako bridge, nebo musíte koupit jiný bridge od Aqara. Já použil model Aqara HUB E1, který je poměrně dostupný – stojí pár stovek.

 2. Dobrý den,
  je možné použít pro ovládání žaluzií kromě telefonu nějaký dálkový ovladač.Co je potřeba zprovoznit pro hlasové ovládání?

  1. Dobrý den,
   ano, lze si dokoupit chytré tlačítko Aqara a to si v aplikaci nastavit tak, aby ovládalo žaluzie. Zařízení podporuje jak Apple Home tak i Amazon Alexa, takže je lze ovládat hlasem. Ostatně tímto způsobem je ovládám u sebe doma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button