Recenze televize Philips 65OLED805: prémiová podívaná
Pokud byste vedle sebe postavili několik různých televizí, tak bez cvičeného oka byste jen těžko rozeznali jednotlivé značky. To ovšem neplatí o chytrých televizorech Philips, které jsou vybavené sofistikovanou technologií Ambilight. Já si mohl tuhle vychytávku na vlastní oči vyzkoušet u modelu Philips 65OLED805, který láká na 65“ OLED panel, špičkové zobrazovací vlastnosti a procesor s umělou inteligencí.
Kapitoly článku
Design: minimalistický & funkční
Na úvod je nutné zmínit, že Philips představil řadu OLED805 již v průběhu minulého roku a jeho aktuálním nástupcem pro letošek je model OLED806. Přesto však s ohledem na parametry a funkční výbavu jde o stále relevantní kousek, který lze díky výprodejovým akcím získat za lákavou cenu.
Po stránce designu tu Philips tradičně odvedl tu nejlepší práci. Tenkou obrazovku obepíná kovový rámeček laděný do tmavě stříbrné barvy. Na elegantní notu hraje také stojan, který tvoří dvojice chromových nožiček. Televizor na nich doslova leží, což vytváří velmi zajímavý efekt. Menší problém to může představovat v momentě, kdy chcete mít před televizorem umístěný soundbar. U Philipsu naštěstí na tento scénář mysleli a do balení přidali nástavce, které televizor o pár centimetrů zvednou. Je to sice drobný detail, ale v praxi rozhodně potěší.
Hezky je zpracovaná také zadní strany, jejíž uhlazenost narušují výdechy 50W audiosystému. Dvojici 10W reproduktorů zde doplňuje 30W subwoofer, což samo o sobě dává jistou naději na solidní zvuk. Nedomyšleně však působí umístění napájecího kabelu, který je na opačné straně než hnízdo se všemi ostatními konektory. Sice nejde o zásadní přešlap, ale vést všechny kabely z jednoho místa, by bylo rozhodně lepší.
Luxusní dálka
S designem televizoru souvisí také dálkový ovladač, který je v mnoha ohledech odlišný od toho, co nabízí konkurence. Zatímco u Samsungu dostanete ovládání pouze s několika nezbytnými tlačítky, Philips zvolil docela odlišný přístup. Dálkové ovládání má tradiční podlouhlý tvar s klasickým uspořádáním a ostrými hranami. Když ho ale člověk vezme do ruky, všimne si několika zajímavých detailů. V prvé řadě jde o zadní stranu, která je vyrobena z prémiové kůže.
Další zajímavostí jsou zapuštěná tlačítka, která jsou navíc podsvícená. Tušíte správně, opravdu moc příjemná vlastnost a upřímně se divím, že ji nenabízí více výrobců. Zpočátku mi ovladač připadal neohrabaně, ale stačilo jedno odpoledne, abych mu přišel na chuť. Z fotky to možná tak nevynikne, ale v reálu působí luxusním dojmem a když ho člověk vezme do ruky, je mu okamžitě jasné, že patří k prémiové televizi.
Hardware a konektivita
Mozkem televize je obrazový procesor Philips P5 4. generace s nativní podporou vylepšování obrazu prostřednictvím algoritmů na bázi umělé inteligence. Technický základ doplňují 3 GB operační paměti, pro data a aplikace je k dispozici 16GB interní úložiště. Z hlediska konektivity zde nechybí nic podstatného. Kromě dvou USB portů zde najdete ještě kvarteto HDMI 2.0, ethernet, anténní vstup a 3,5mm jack. Bezdrátovou část zastupují moduly pro Wi-Fi 802.11ac (2×2, Dual Band) a Bluetooth 4.2. Televize bohužel nenabídne ani jeden port HDMI 2.1 a tím pádem se příliš nehodí pro připojení nejnovějších konzolí, respektive vám nedovolí využít 120Hz obnovovací frekvenci.
Kvalita obrazu: prémiová podívaná
Zobrazovací vlastnosti lze popsat jako naprosto špičkové. Můžete vlastnit poslední verze QLED či jiných LED panelů, ovšem z principu se nic nemůže rovnat tomu, co nabízí OLED technologie. Zobrazovač u modelu 65OLED805 dodalo LG a Philips se postaral o finální naladění obrazové charakteristiky. Z podstaty OLED technologie, kdy zobrazení černé znamená vypnutý pixel, se můžete spolehnout na její věrné podání. Perfektně je na tom také zbytek barevného spektra a osobně si troufám tvrdit, že obraz se bude líbit drtivě většině uživatelů.
V praxi zde neexistuje prostor pro zobrazení přesvícených či naopak nepřirozeně tmavých scén, které se mohou objevovat u panelů s odlišnou zobrazovací technologií. Klíčovou vlastností je také podpora HDR a to hned několika standardech, jako je HDR10+, HLG a Dolby Vision. S tím jde ruku v ruce také hodnota o maximálním jasu, v případě potřeby to televizor dokáže vypumpovat až na působivých 900 nitů.
Značný vliv na obrazové kvalitu má již zmíněný procesor Philips P5, který využívá strojové učení k analýze milionů testovacích videosekvencí z unikátní databáze, kterou si Philips sám vytváří už třicet let. Do hry pak vstupuje software, který se stará o následné vylepšení obrazu v pěti krocích – zdroj, barva, kontrast, pohyb a ostrost.
V praxi to funguje více než dobře a například u méně kvalitních zdrojů signálů, typicky televizního vysílání přes anténu, je automatické vylepšení obrazu opravdu znát. Náročnější uživatelé najdou v nastavení možnost volby některého z mnoha obrazových stylů včetně filmového režimu.
Televizi bez Ambilight podsvícení už nebudete chtít
V úvodu recenze jsem zmínil, že typickým rysem všech Philips televizorů je podsvícení Ambilight. Upřímně se divím, že zatím žádný jiný výrobce ještě nepřišel s podobně řešeným vylepšením. Model Philips 65OLED805 disponuje třístranným barevným podsvícením, které nasvěcuje zeď za televizí podle aktuálního dění na obrazovce. Jakkoli se to nemusí zdát, v praxi jde o velmi zajímavou funkci, která navíc opticky zvětšuje obraz do všech stran. Nejsilnějšího efektu dosáhnete v noci, kdy naplno vynikne.
Dojem z Ambilight podsvícení se popisuje vcelku obtížně a pokud to člověk nikdy neviděl, jen těžko si to dokáže reálně představit. Jakmile vám ale doma přistane televize s touto technologií, tak vám garantuji, že této funkce se budete neradi vzdávat. Opravdu!
Ambilight umí navíc fungovat jako další zdroj světla, takže při nočním sledování nemusíte mít zapnutou žádnou lampičku či jiné osvětlení. V nastavení si navíc můžete podsvícení dál ladit a vybírat z různých intenzit či efektů, které umí reagovat například na přehrávanou hudbu. Podsvícení si lze zapnout také při vypnuté televizi, což je další fajn vychytávka.
Jak je to s tím vypalováním obrazu?
V minulosti trápilo OLED obrazovky několik dětských bolístek, přičemž tím nejčastěji skloňovaným neduhem bylo vypalování obrazu. Současné OLED panely jsou v tomto směru daleko odolnější, ovšem rozhodně ne imunní. Na druhou stranu je nutné dodat, že k vypalování dochází pouze u statického obrazu. Philips u statických prvků používá nejrůznější fígle včetně dynamické regulace jasu či spořiče obrazovky. Tak či onak vypalování obrazu již není u OLED televizorů tématem, o kterém by bylo nutné diskutovat. Jisté riziko tu sice existuje, nicméně je natolik malé, že jej nemá cenu řešit.
S Android TV na palubě
Televizor pohání operační systém Android TV, takže jsem byl upřímně zvědavý, jak na tom bude v porovnání s ostatními platformami. Na konkurenčním Tizen od Samsungu se mi líbí jednoduchost a stabilita celého systém, přičemž to samé lze říci také o WebOS od LG, které jsem používal poslední rok. Rozhraní na Android TV vypadá o něco složitěji ovšem tak to působí pouze prvních několik desítek minut. Jakmile se totiž seznámíte s prostředím, tak velmi rychle zjistíte, že orientace napříč všemi nabídkami je stejně snadná, jako u všech jiných smart televizí.
Z podstaty Androidu si navíc můžete vybírat z obrovského množství dostupných aplikací, byť ne úplně všechny stojí za to instalovat. Philips 65OLED805 je dále vybaven nativní podporou Google Assistent a Amazon Alexa, takže zde můžete naplno využít všech výhod spojených s hlasovými asistenty a chytrou domácností. Napojení na Apple HomeKit zde bohužel chybí a stejně tak AirPlay, což je rozhodně škoda, ovšem pokud vlastníte Apple TV, tak vás to trápit nemusí.
Zpočátku jsem se trochu děsil, jak se Android TV bude chovat po delší době, nicméně tyto obavy se naštěstí ukázaly jako liché. Po zhruba dvou měsících každodenního provozu jsem se ani jednou nesetkal se zaseknutým systémem či jiným šotkem, který by znepříjemnil či dokonce znemožnil používání televize. Co bych ovšem vylepšil, je rychlost zapnutí televize. Od stisknutí tlačítka na ovladači po zobrazení domovské obrazovky, to „studené“ televizi trvá přibližně 5 vteřin.
50W systém s integrovaným subwooferem
Jestli něco spojuje většinu současných televizí, bude to nevalná kvalita zvukové reprodukce. Fyziku zkrátka nelze ošálit a pokud zákazníkovi naservírujete televizi zabalenou do tenoučké konstrukce, nemůžete očekávat zvukové orgie. Philips se však rozhodl u modelové řady OLED805 jít cestou stále rozumně tenkého šasi s integrovanou 50W 2.1 sestavou. Ta se nachází v batůžku na zadní straně a zahrnuje dvojici 10W reproduktorů, které doplňuje 30W subwoofer.
Zvukový projev je tedy podstatně lepší, než co dostanete u zbytku konkurence a urazit by neměl ani náročnějšího uživatele. Je ovšem důležité dodat, že průměrný soundbar bude hrát daleko líp a pokud si tedy chcete alespoň trochu užít sledování filmů, doporučuji investovat do lepšího audia.
Verdikt
Philips 65OLED805 je prémiový televizor každým coulem. Kromě elegantního designu zde dostanete OLED panel s naprosto špičkovým obrazem, který snese ty nejpřísnější kritéria. S trochou nadsázky se dá říci, že televize vás bude doslova hýčkat a díky Ambilight podsvícení vás bude bavit sledovat i obyčejné televizní vysílání. O to víc pak zamrzí absence HDMI 2.1 a tím pádem nelze tento model doporučit hráčům, kteří si chtějí užívat 120Hz obnovovací frekvence. Při každodenním používání však oceníte řadu funkčních detailů od podsvícených tlačítek na ovladači přes regulovatelnou výšku podstavce až po nadstandardní kvalitu zvuku. Opomenout nelze ani vestavěné funkce pro hlasové asistenty a podpora Dolby Atmos a Dolby Vision.
Měl jsem QLED od Samsungu, která mela hezky obraz, ale na OLED nemá ani zdaleka. Ambilight vypadá zajímavě, ale štvalo by me, ze nema hdmi 2.1 kvůli PS5. Chválím ale podsvicenej ovladač.
toto je pořešeno v modelu 65OLED806, ten již HDMI 2.1 má
Homogenita podsvícení?
určitě lepší bude u modelu 65OLED806, který má 4 stranný ambilight…ale jako DIY podsvícení to určitě není a nebude, těch diod je tam prostě málo a mají celkem velké rozestupy mezi sebou (vycházím ze svého 65OLED873/12), nicméně na přilepšení atmosféry to bohatě stačí.
Podsvícení ovladače fajn, ale proč je na něm tolik tlačítek, když člověk reálné používá tak 5 maximálně? Lepší mi prijdou ovladače od Samsung televizí. To nasvícení zadní strany vypadá hodně cool, o tom žádná! 😁
Souhlasím, že Samsung má dálkový ovladač řešený lépe, byť ve finále je to pouze o zvyku. Podsvícení tlačítek je v každém případě moc příjemný benefit. 🙂
nevím jak zde, nenačítal jsem další informace, ale ke své starší 65OLED873/12 jsem dostal v balení ještě druhý ovladač pro běžné ovládání, kde je právě těch cca 5 tlačítek a dotyková plocha (tvarem je to taková tyčinka – kvádřík….Philips YKF453-002)
A zkoušeli jste zrcadlení telefonu na TV?
Z dvou telefonů mají oba problémy.
Dobrý den,
ano zkoušel a rovnou z několika různých Android smartphonů a pokaždé zrcadlení obrazu fungovalo na jedničku.