Recenze

Recenze Sony WH-1000XM4: když se nejlepší stane ještě lepším

Když společnost Sony v roce 1995 představila sluchátka MDR-NC10, která jako první disponovala aktivním potlačením okolního hluku, byla vytvořena nová kapitola ve světě sluchátkového průmyslu. Od té doby ale už uběhlo dvacet pět let a my se nacházíme v roce 2020. Nyní s jistotou můžeme říct, že nejkvalitnější sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku zakoupíte hlavně od firem Sony a Bose.

V roce 2018 Sony představilo produkt, který dostal nejvíce ohlasů. Jedná se WH1000XM3. Ta oproti předešlým byla doslova revoluční. Hlavně díky vylepšenému ANC, na kterém se podílel zbrusu nový čip. Od představení této generace už uběhly dva roky a mezi konkurenty se začala objevovat sluchátka, která se kvalitativně k XM3 blížila. Bylo tedy samozřejmé, že musí přijít čtvrtá generace – Sony WH1000XM4. 

Vzhled a konstrukce

Vzhledově jsou sluchátka až na pár detailů oproti XM3 téměř totožná. Prvním rozdílem je samotný materiál sluchátek, který má o něco výraznější texturu a dodává sluchátkům větší nádech luxusu. Dalším rozdílem jsou rozměry náušníků, které jsou o přibližně 10 % větší. A je to vskutku znatelný rozdíl, nově máte více prostoru pro ucho a lepší přilnavost k hlavě. Díky zvětšení náušníků nám také sluchátka mohou nabídnout vylepšené potlačení okolního ruchu.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor: Matyáš Himmer)

Další rozdíl lze nalézt na levé mušli. V nitru mušle je viditelný Proximity senzor, který má za úkol detekovat, zda máte sluchátka zrovna na uších nebo ne. Pokud sluchátka na hlavě zrovna nemáte, hudba se sama pozastaví, po nasazení sluchátek se zase spustí. Tato funkce mnoha uživatelům třetí generace chyběla. Sony si za přidání tohoto senzoru určitě zaslouží pochvalu, protože funguje velmi spolehlivě. 

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor: Matyáš Himmer)

Více rozdílů na sluchátkách už nenajdete – 3,5 mm konektor jack se nachází na stejném místě a USB-C je taky nezměněné. Tlačítka jsou tradičně dvě, přičemž se jen jedno z nich přejmenovalo z NC/Ambient na Custom. Hmotnost sluchátek zůstává na totožných 255 gramech.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor: Matyáš Himmer)

Výdrž baterie také zůstala beze změny. Sluchátka na jedno nabití vydrží 30 hodin s zapnutým ANC a až 38 hodin s vypnutým ANC. Při úplném vybití vám sluchátka nabídnout rychlé dobití, díky kterému si za 10 minut nabíjení zaručíte 5 hodin hudebního poslechu. 

Ovládání a konektivita

Dotekové senzory na pravé mušli zůstaly, tudíž se sluchátka ovládají velmi podobně jako předchozí třetí generace. Sluchátka disponují velkou řadou gest, která vám opravdu usnadní jejich ovládání. Takovým menším rozdílem oproti předchozí generaci je, že na tlačítko Custom si můžete nastavit téměř jakoukoliv funkci. Třeba i spuštění hlasových asistentů Google Assistant a Amazon Alexa. 

Po prvním nasazení je ideální udělat optimalizaci, která přehraje několik tónů a sluchátka se přizpůsobí vašim uším. Optimalizaci lze spustit podržením tlačítka Custom, nebo v aplikaci.

Novinkou u XM4 je také funkce Multipoint, která vám dovolí ke sluchátkům připojit až dvě zařízení najednou. Tato funkce byla velmi žádaná už u třetí generace. Díky této funkci si můžete sluchátka zároveň připojit k vašemu mobilnímu telefonu a počítači. Při odchodu z domu se o nic nemusíte starat a sluchátka k vašemu telefonu budou automaticky připojena. 

Zdroj: Sony

XM4 dle Sony reagují na změny až 700x za sekundu a to díky novému Bluetooth Audio SoC. Čipset obstarávající ANC (QN1) přetrval i do letošní novinky, ale i přesto jsme se dočkali znatelného vylepšení v oblasti aktivního potlačení okolních ruchů. Oficiálně je ANC lepší o 15 % u basů a o 20 % na středech a výškách. Z osobní zkušenosti musím říct, že tomu tak opravdu je. Nízké frekvence už do sluchátek tolik nepronikají a jako spolujezdec v autě už téměř nic neslyšíte. Dvacetiprocentní rozdíl na výškách je o něco více znatelnější a hlasy lidí už téměř splývají s hudbou. Tento problém naštěstí zachraňuje funkce Speak To Chat, která vypne ANC vždy, když začnete vy, nebo někdo ve vašem okolí mluvit. O této funkci si ale povíme později v recenzi. 

Mobilní aplikace

Ke sluchátkům je i doprovodná aplikace, ve které si můžete přizpůsobit snad vše, na co si vzpomenete. Aplikace je opravdu velmi rozsáhlá a kdybych ji měl celou popisovat, stala by se z této recenze novela. Ukážeme si ty nejzajímavější funkce, které v aplikaci najdete, a které vám naprosto změní styl používání sluchátek. 

Začneme na úvodní straně, která nám ukazuje nejdůležitější informace hned po spuštění aplikace. Vidíme aktuální skladbu, připojená zařízení a adaptivní režim, ve které se sluchátka právě nachází. Sluchátka díky senzorům dokážou sama od sebe rozpoznat, zda zrovna sedíte, jdete, běžíte, nebo jste v hromadné dopravě. K těmto režimů si poté můžete přizpůsobit intenzitu aktivní potlačení okolního ruchu. Pokud si s tím dáte práci a tuto funkci si přizpůsobíte přesně podle vašich představ, ve výsledku vám tato vychytávka neskutečně usnadní práci. Je také možnost, si tuto funkci samozřejmě vypnout. 

Dalším zajímavým aspektem je automatické přizpůsobení intenzity ANC dle vaší aktuální polohy. Můžete si nastavit, že jakmile přijdete na adresu vašeho domova, sluchátka sníží intenzitu ANC na co nejmenší hodnotu. Tuto funkci, stejně jako u předchozí lze také vypnout a nativně zapnutá není. 

Na mnoho dalších nastavení se dostaneme po kliknutí na položku Sound v menu na horní straně obrazovky. Zde se před námi vyskytne další hromada funkcí. Jedna z nejpoužívanějších bude hned první, díky které si můžete libovolně upravit intenzitu ANC. 

Speak-To-Chat

Hned pod posuvníkem na ANC nalezneme zapnutí funkce Speak-To-Chat. U obou generací je možné přikrýt pravou mušli dlaní, což způsobí okamžité vypnutí ANC. Funkci StC jsem měl zapnutou hlavně ze začátku. Pro mě ale vyhrálo přikrytí pravé mušle dlaní, hlavně kvůli tomu, že je tento postup rychlejší a alespoň pro mě příjemnější. Funkce StC ve velkém okolním hluku občas zaměňuje hluk s hlasem, tudíž není ještě úplně vychytaná. Ale věřím, že pokud si Sony s touto funkcí dá příště o něco více záležet, bude opravdu výborná. Dále můžeme pod kategorií Sound najít ještě možnosti nastavení ekvalizéru u kterého máte i různé přednastavené režimy. 

Jako poslední je v aplikaci sekce System, ve které se skrývá zbytek velmi užitečných nastavení. Zde najdete třeba volbu zapnutí funkce Multipoint, dotekových senzorů a proximity senzoru. Z tohoto místa také instalujete nové verze softwaru, které čas od času přináší nové funkce. 

Aplikace je velmi rozsáhlá a jednoznačně se Sony povedla. Jak po vzhledové, tak po technické stránce je to dobrý kus softwaru. Aplikaci Headphones stáhnete jak z App Store, tak Google Play.

Kodeky a zvukový projev

Důležitým aspektem u sluchátek je také podpora kodeků. XM4 podporují kodeky LDAC, AAC a SBC. Podpory pro kodeky aptX a aptX-HD jsme se u letošní novinky už nedočkali. Pokud tedy máte zařízení, které umí pouze aptX a SBC, bylo by rozumnější sáhnout po předchozí generaci XM3, která podporou pro tyto kodeky disponovala. 

V nitru sluchátek zůstaly stejné měniče o průměru 40mm, které byly i ve třetí generaci. Zvuková technologie je téměř identická jako u předchozí generace, ale i přesto, sluchátka hrají o něco lépe. Po několika hodinách poslechu jsem byl přesvědčen, že Sony zapracovalo na výškách, které jsou v novice jemnější a vyváženější. Podobně je to i u středů, jež mají čistější podání. Pokud tedy posloucháte rockové skladby, dočkáte se jasnějšího a ostřejšího zvuku. 

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor: Matyáš Himmer)

Větší rozdíl najdete u basů. U XM3 mohly být basy někdy až moc přehnané a několik uživatelů to zmiňovalo. Sony si to zřejmě vzalo k srdci a na basech zapracovali. Jsou stejně perfektní, ale mají o něco méně energie a je to poznat. Zkoušel jsem to na soundtracku z filmu Interstellar, kde Hans Zimmer dává basům jednoznačně zabrat. Skladba je bohužel o něco méně mohutnější. Ve finále tento fakt ale nečiní velký problem, protože díky ekvalizérům v aplikaci, si můžete intenzitu bas upravit tak, abyste dosáhli stejného výsledku jako u XM3. 

Stejně jako u předchozí generace, zvuk je naprostá paráda. Je vidět, že se Sony na zvukový projev velmi soustředilo a finální produkt se jim povedl. Za zvuk by si jednoznačně zasloužili pochvalu.

Recenze Sony WH1000XM4: verdikt

Dostali jsme se ke konci recenze a je na čase, abych vše nějak tak shrnul. Při představení XM3 si mnoho lidí myslelo, že už lepší produkt prostě být nemůže, ale jak vidíme, může. Sony naslouchalo uživatelům a většinou vyžadovaných funkcí a vylepšení přidalo. Zvuk se dočkal mírného vylepšení, nedá se ale říct, že by Sony WH1000XM4 zvukově převálcovali Sony WH1000XM3.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor: Matyáš Himmer)

Vylepšení je patrné, takže pokud jste s vašimi XM3 spokojení, není to hlavní důvod k zakoupení čtvrté generace. Na druhou stranu důvodem proč si sluchátka pořídit, je určitě obrovský počet funkcí, vylepšené ANC, úžasný hudební projev, příjemné ovládání pomoci gest, a přizpůsobitelnost. Sluchátka jsou opravdu povedený výrobek a věřím, že s jejich nákupem nebudete vůbec zklamáni.

Sony WH-1000XM4

10 690 Kč
9.1

Design & zpracování

9.5/10

Zvukový projev

9.0/10

ANC

9.5/10

Aplikace

9.0/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • Propracované ANC
  • Zvuk
  • Doprovodná aplikace
  • Ovládání

Mínusy

  • Funkce StC není vychytaná
  • Chybějící kodeky
  • Pro někoho vyšší cena

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. upřímně .. pokud má člověk Sony WH1000XM2 tak se upgrade vyplatí .. pokud má XM3 a nepotřebuje používat pro více zařízení tak proti trojce si myslím tam tolik rozdílů není .. speak to chat je taky vtipná funkce, mne se to netýká, ale pokud si rádi zpíváte tak na tuhle funkci zapomeňte, pač jak začnete tak sllucháka končí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button