Ano, dělám recenzi na myš, která není od Applu a hned vám to vysvětlím. Apple myši jsou super – i já mám jednu doma, ale k používání a pracování ve složitějších programech na úpravu videí, fotografií, animací atd. vám prostě a jednoduše jednotlačítková (v případě Apple Mouse – 3tlačítková) myš nestačí. Naštěstí i jiné firmy vyrábějí pěkně myši (nečekaně) a za celkem slušný peníz – právě jednou z nich je tato laserovka od GIGABYTE.
O myši
Myš má pěkný černý design z plastu, přičemž po stranách dominují pruhy z tvrdé gumy, aby na ní ruce lépe seděly. Má cca 10,6 cm na délku a a 5,8 cm na šířku (v nejširších místech). V rukou sedí překvapivě velmi dobře a vydržíte jí držet velmi dlouhou dobu bez bolesti rukou (nejdelší dobu jsem měl myš v ruce 4,5 hodiny v kuse a ruka mě vůbec nebolela). Na prostředním kolečku na posouvání je natažená také tvrdá guma pro případné stisknutí (pokud někde máte nastavenou funkci pro tento počin). Přímo pod dlaní se nachází “poklop”, pod který se dávají baterie, které podle testů vydrží velmi dlouhou dobu (cca 1 rok). Nad tímto “poklopem” se nachází tlačítko pro přispůsobení DPI (dot per inch – jak rychle se bude myš pohybovat po obrazovce – tedy citlivost) a na výběr máte 800/1600 DPI. Místo samotných 2 tlačítek máte ještě 2 přispůsobitelná, která mají pro mac jen jedno předprogramované použití (použitelné jen pro Windows) – když máte odkaz na nějakou netovou stránku, poklepáním na jedno z těchto tlačítek otevře odkaz v novém panelu prohlížeče a tuto samou vlastnost má i kliknutí kolečka. Ve spodku myši uvidíte 2 tlačítka a místo pro nano USB přijímač signálu (obrázek). Ale abych tuto myš jen nechválil – bohužel se této myši po delší době používání trochu vykliká levé tlačítko, ale to neznamená, že bude snížena jeho funkčnost – jen bude o něco málo níž než to pravé. A bohužel (jak jsem již zmínil) myš není úplně bezdrátová a musíte i tím zaplnit jeden USB slot.
Hodnocení
Tato myš za cenu cca 500,- Kč je opravdu výtečná.
+ | − |
Malá | Bohužel není přes Bluetooth |
Velmi pěkný design | Po delším používání se vyklikává pravé tlačítko |
Dobré množství tlačítek | |
Cena | |
Bezdrátová |
Graf ceny produktu Gigabyte GM-ECO500 poskytuje server Heureka.cz
Hezkej mychňák. Já mam taky radši pořádný myši než placatky od Applu. Potřebuju mít něco pod rukou aby mi to vyplnilo dlaň. U Applích myší mě chytaj po chvíli křeče 🙁 Jinak se mi třeba magic mouse funkcema strašně líbí ale ta placatost… Takže mam A4Tech X-708F která má 5 tlačítek (včetně kolečka) což už je pro mně v OS X akorát. Poznámka k tady recenzovaný myši, nechápu proč má tlačítko na otevírání stránek v novym panelu extra když se běžně používá klikání kolečkem.
Ve článku jsem zapomněl zmínit, že i kliknutím kolečka otevřete odkaz v dalším okně. Děkuji za připomenutí 🙂
Já se postavím do lehké přátelské opozice. Souhlasím, že ne všem může Apple “placatka” vyhovovat, ale je to čistě o tom, jak kdo s myší pracujeme. Jediný, na co se Magic Mouse nehodí, jsou 3D střílečky, kde mám ve zvyku pravým tlačítkem zoomovat. Ono to samozřejmě funguje, ale jelikož je to vlastně celé jedno tlačítko, nejde už jaksi střílet 🙂 Důvod, proč mi tahle myš vyhovuje je přesně v tom, že je velmi malá. V minulosti jsem míval jen cestovní mikro myši, protože cca od roku 2003 nemám desktop a tahat velkou myš s tím vším dalším se mi prostě nechtělo. Zvykl jsem si proto na způsob práce s myší tak, že celou ruku mám na stole a myší pohybuji mezi palcem a malíčkem s prsteníčkem, aniž bych pohyboval celou rukou. (S těmi micro-mouses to ani jinak nešlo) Při dostatečné citlivosti myši (a musí mít samozřejmě slušné rozlišení) je to velmi pohodlné a přesné, protože pohybovat prsty je mnohem citlivější a přesnější než vláčet celou ruku po stole. A tím, že je po celou dobu ruka volně položena na stole, nemůže dojít k jejímu unavení. A abych předešel zbytečným dohadům, že na brouzdání po netu mi to stačí bych dodal, že dělám grafiku.
Jinak před Magic Mouse jsem měl za pár šupů Trust Red Bull Racing Extreme, což byla sice herní myš, ale s velmi příjemnou ergonomií a možností přepínat rozlišení mezi 800 a 1600 dpi. Novější uměly dokonce 3200 a měly jemnější kroky.