Recenze

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Apple s uvedením aktuální generace MacBooku Pro nekompromisně uzavřel jednu kapitolu své historie a nebojácně ukázal svou vizi moderního laptopu. S nástupem hardwarové revize pro rok 2017 jsme se rozhodli na vlastní kůži vyzkoušet, jaký MacBook Pro s Touch Barem doopravdy je a zda má smysl investovat do jeho pořízení. Volba padla na 13“ variantu s procesorem Intel Core i5 sedmé generace, který se opírá o 8 GB operační paměti grafiku Iris Plus Graphics 650.

Sbohem svítící jablíčko

Bože, to je vážně prcek. Přesně tato formulace mě napadla v momentě, kdy jsem otevřel víko krabice. Díky kompaktním rozměrům (30,41 x 21,24 x 1,49 cm) jde o skutečného střízlíka, který se vejde do téměř každého batohu či kabely. Stejně jako u předešlých modelů se Apple rozhodl pro hliníkové šasi, kterému je těžké cokoli vytknout. Všechny díly sedí s příkladnou přesností a celkově je zpracování na špičkové úrovni. Snaha o co nejtenčí profil si bohužel vyžádala daň v absenci svítícího loga na víku displeje. Ačkoli šlo výhradně o designový prvek, MacBook tím ztratil část své identity, což se mi odpouští jen velmi obtížně.

Čím mi naopak Apple udělal velikou radost, je trackpad. Jeho rozměry jsou na poměry dané kategorie přímo obří a v praxi je radost s ním pracovat. Tohle se vážně povedlo. Nadšení ovšem opadá ve chvíli, kdy své ruce přesunete na klávesnici. Z podstaty věci je jasné, že nemůže být stejně komfortní jako Magic Keyboard, ovšem co mi nejvíce vadí, je hlučnost. Pocitově mi přijde hlučnější než u 12“ MacBooku (recenze), což může být za určitých okolností nepříjemné. Pokud nemáte zkušenosti s nízkým zdvihem kláves, budete si muset chvíli zvykat. V praxi stačí pár dní, než získáte cit a přestanete do klávesnice bušit.

Komu se nechce číst, může si pustit videorecenzi, kterou jsme publikovali na našem Youtube kanálu GizLife – pokud si nechcete nechat ujít další videa ze světa moderních technologií, nezapomeňte se přihlásit k odběru

Touch Bar, to je oč tu běží

Když půjdeme s prsty ještě výš, dostaneme k té největší novince, která uživatele rozděluje na dva názorem odlišné tábory. Někdo Touch Bar považuje za naprostou zbytečnost, za kterou si Apple účtuje neadekvátní příplatek, zatímco druhá strana barikády na něj nedá dopustit. První dny testování jsem patřil do první skupiny a silně pochyboval o jeho smysluplnosti. Zhruba po týdnu jsem se ovšem několikrát přistihl, že při práci na iMacu s Magic Keyboard šátrám prstem v oblasti funkčních kláves. Upřímně nedokážu adekvátně vysvětlit, proč byste ho měli chtít a už vůbec ne, proč za něj připlácet dalších 10 tisíc. Skutečnost je ovšem taková, že jakmile se zbavíte letitých návyků a přistoupíte na nová pravidla hry, začnete ho mít rádi.

Zobrazované prvky se dynamicky mění v závislosti na tom, co zrovna děláte, což výrazným způsobem usnadňuje celou řadu operací. Vývojáři postupně začleňují jeho podporu do svých aplikací, čímž naplno otvírají jeho potenciál. Osobně jsem si jeho služby zamiloval při stříhání videa ve Final Cut Pro a při úpravě fotografií. Možností, jak Touch Bar využít je skutečně dost, jen je třeba si zvyknout a přijmout fakt, že jde o novou formu ovládání. Pokud ovšem máte pocit, že se bez něj obejdete, alespoň prozatím nepřijdete o nic zásadního a ušetřené finance můžete použít na lepší konfiguraci u varianty MacBooku bez Touch Baru. Poslední novinkou je implementace biometrické čtečky otisků Touch ID v pravém horním rohu, která zároveň funguje jako tlačítko. Její rychlost a spolehlivost je srovnatelná s tou, kterou disponuje iPhone 7 (recenze).

Lahůdka jménem Retina

Apple se v produktových materiálech chlubí novým Retina displejem, který má být tím nejasnějším a nejbarevnějším panelem na přenosném Macu. K tomu lze dodat pouze to, že jde o skutečnou lahůdku, na kterou je doslova radost pohledět. Vysoký kontrastní poměr, špičkové LED podsvícení (500 nitů) a pixely s variabilní obnovovací frekvencí z něj dělají pastvu pro oči. Působivé jsou také zobrazovací schopnosti na přímém slunečním světle, kdy systém vypumpuje na absolutní maximum a provede korekci kontrastu do takové podoby, aby byl maximálně čitelný. Fotky, video a vůbec cokoli na MacBooku zobrazíte vypadá fantasticky.

Cokoli zobrazíte na Retina displeji, bude vypadat fantasticky

Cílovou skupinou MacBooku Pro jsou převážně náročnější uživatelé, kteří chtějí výkonný stroj, na který se mohou za každý okolností spolehnout. Nejsem vývojář a proto nemohu posoudit výkon při náročných kompilacích. Pravidelně však pracuji s programem Final Cut Pro X, kdy mám k otevřenému MacBooku připojený ultrawide monitor. Stříhání klipů složených z několika desítek záběrů, přidaných efektů a dalších elementů zvládá MacBook Pro levou zadní. Teprve po delší práci a renderování se začínají roztáčet lopatky větráčků. K zahřívání dochází uprostřed klávesnice, což může někomu vadit. Při běžné práci jsou lopatky v klidu a MacBook je absolutně neslyšný. Lví podíl na rychlosti má SSD úložiště, které je schopné sekvenčního čtení až 3,2 GB/s a zápisu až 2,2 GB/s.

První screenshot zobrazuje výsledek z benchmarku Geekbench 4, druhý pak výsledek z testu rychlosti SSD (AJA)

O pár let napřed

Nejen konzervativní uživatele bude daleko více než výkon trápit konektorová nabídka. Apple se rozhodl k dalšímu přepisování dějin a provedl radikální čistku, kterou nepřežilo žádné ze starších rozhraní. Na novém MacBooku Pro naleznete pouze čtyři Thunderbolt 3 porty se standardem USB-C a 3,5mm audio jack. Nebudu vás napínat a rovnou přiznám, že mi chybí pouze čtečka paměťových karet. Chápu, že většina z vás toho bude postrádat daleko víc, ale je dobré si uvědomit jednu věc. Apple jen ve výjimečných případech dělá ústupky směrem k uživatelům a svou vizí reality si je naprosto jistý.

Možná budu působit jako fanatická ovce, ale pokud má někdo koule a odvahu změnit zažité standardy, je to jedině Apple. V Cupertinu se jednoduše rozhodli, že budoucnost přijde o pár let dřív. Buď se s tím smíříte a překlenovací období přežijete s pár redukcemi a huby, nebo si vyberete starší model. Sice nemám věšteckou kouli, ale dost dobře si umím představit, že za pár let tu budeme mít MacBooky bez jediného konektoru. S příchodem sedmé generace procesorů Intel z rodiny Kaby Lake jsem byl hodně zvědavý, kam se posune výdrž na jedno nabití. Udávaných 10 hodin je z mého pohledu spíše termínem z říše snů.

Chlazení má Apple vyřešené výborně, jen procesor mohl posunout o pár centimetrů výš, při zátěži může být zahřívání střední části klávesnice nepříjemné

Při kancelářské práci a jasem vytaženým mírně nad polovinu se mi podařilo dosáhnout maximálně na 9 hodin. Oněch proklamovaných deset hodin by MacBook při troše snahy možná také zvládl, ale ruku do ohně bych za to rozhodně nedal. Z míry mě ovšem vyvedla celková nekonzistentnost při střední zátěži, kdy se MacBook vybíjel rozdílnou rychlostí. Jde o poměrně častou výtku, na kterou by měla přijít odpověď v podzimní aktualizaci macOS. Za skvělé se nebojím označit interní reproduktory, které podávají nezvykle kvalitní přednes. Ani při nejvyšší hlasitosti nedochází k výraznému zkreslení a při troše skromnosti se dají využít k ambientnímu ozvučení při venkovním posezení u grilu.

Verdikt

Jestliže mám MacBook Pro zhodnotit po několika týdnech testování, mé dojmy budou přinejmenším rozpačité. Po konstrukční stránce jde o skvěle zpracované zařízení, jehož výkon bude stačit většině běžných uživatelů. Ti náročnější z vás si mohou připlatit za lepší konfiguraci s procesorem i7, kapacitnějším SSD a větší operační pamětí. Touch Bar je skvělá vychytávka, na kterou se lehce zvyká a své opodstatnění rozhodně má. Je pouze na vás, jak si dokážete sami zdůvodnit poněkud tučnější příplatek.

MacBook Pro s Touch Barem je ukázkou toho, že Apple o své vizi nikdy nepochybuje

Konzervativcům bych doporučil zvážit nákup předposlední generace s „klasickou“ konektorovou výbavou, případně variantu bez Touch Baru, pokud chcete ušetřit. Apple se mění a s ním i jeho produkty. MacBook Pro s Touch Bar je tak prvním svého druhu, což nemusí být každému po chuti. Pokud víte, že vás jeho nadčasovost nebudete limitovat, jděte do něj – nezklame vás. 

MacBook Pro s Touch Barem

8.5

Zpracování

9.5/10

Design

9.0/10

Výkon

9.0/10

Cena

7.0/10

Výdrž

8.0/10

Plusy

  • Perfektní zpracování
  • Retina displej
  • Výkon
  • Touch Bar
  • Důmyslně řešené chlazení

Mínusy

  • Cena
  • Výdrž by mohla být vyšší
  • Pro někoho konektorová nabídka

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Souhlasím, že svítící jabko bylo sice k ničemu, ale prostě k Macům patřilo. USB-C mi nevadí, jen ceny příslušenství a redukcí ano.

  2. Ten hon za stále tenčíma notebookama nechápu. Radši oželím pár milimetrů a budu mít větší baterku, o klasických USB a dalších portech ani nemluvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button