Recenze

Recenze Retina MacBook: Dotek budoucnosti

V polovině letošního roku se odehrála konference WWDC 2016, od níž si fanoušci Applu slibovali příchod nové generace MacBooku Pro, který se nakonec neukázal a jeho premiéra je stále v nedohlednu. Pokud tedy chcete to nejlepší, co kalifornský výrobce aktuálně nabízí, sáhnete po 12″ MacBooku. V pořadí již druhá revize přináší modernější hardware a další barevnou variantu.

Design

Pokud vedle sebe položíte loňskou a letošní generaci, nenajdete jediný rozdíl. Stálo to je ta samá žiletka s brilantním zpracováním, na které jen těžko budete hledat konstrukční chyby. Každý, kdo měl tu čest MacBook alespoň chvíli používat, se neudrží a okamžitě propadne úžasu z tenkého těla a nízké hmotnosti. Z každého úhlu je cítit maniakální snaha o perfekcionismus a smysl pro detail. Stejný rukopis u konkurenčních výrobců jednoduše nenajdete. Tečka.

Snímek obrazovky 2016-08-24 v 18.43.09

Stále jde o tu samou žiletku

Jedinou vzhledovou odlišností je přidání barevné varianty Rose Gold. Bez okolků se rovnou přiznám, že dle mého názoru jde o pastvu pro oči. Kombinace růžového šasi a černá klávesnice je jedním slovem úžasná. Zároveň musím vyvrátit často zmiňované mýty o tom, že Rose Gold je určena pouze něžnějšímu pohlaví. V závislosti na dopadajícím světle jde o odstíny měděné či bronzové. Upřímně doufám, že Rose Gold nezůstane pouze výsadou Retina MacBooku a Apple ji nabídne u chystaného MacBooku Pro.

Klávesnice a Trackpad

Když jsem se před rokem poprvé dotkl klávesnice Retina MacBooku v legendárním Apple Store na „na páte” Avenue (první dojmy), následovalo okamžité zděšení. Téměř neznatelný zdvih a nový mechanismus klávesnice ve mě nevzbuzoval téměř žádnou důvěru. Stačilo však napsat pár odstavců a můj názor se okamžitě změnil. Původní zklamání vystřídalo nadšení. Jakmile si na klávesnici zvyknete, nebudete chtít měnit. Osobně jsem si nejvíce zamiloval jistotu stisku bez ohledu na místu, kde se jednotlivých kláves zrovna dotknete. Může za to přepracovaný design, který Apple nazývá “Butterfly Mechanism”.

apple-says-it-has-completely-reinvented-the-keyboard-with-its-new-macbookSrovnání tradičního a nového mechanismu kláves

Když začnete svými prsty vyťukávat první znaky, všimnete si vyšší hlučnosti, která může některým uživatelům vadit. Nejde však o nic zásadního, co by vás mohlo rušit od koncentrace. Při mém stylu psaní všemi deseti a zvykem do klávesnice úderně klapat mi trvalo několik málo tisíc znaků, než jsem přivykl extrémně nízkému zdvihu. Podsvícení jednotlivých tlačítek má příkladnou rovnoměrnost a dostatečný rozsah nastavení intenzity.

20150510_160531Zvyknout si na extrémně nízký zdvih klávesnice chvíli trvá

Trackpady u MacBooků vždy patřily mezi absolutní špičku a zde tomu není jinak. Retina MacBook navíc disponuje Force Touch technologií, jejíž kouzlo tkví v tlakových senzorech pod povrchem. Ty vnímají úroveň tlaku, jakou na dotykovou plochu vyvíjíte, což v praxi přináší hned několik zajímavých novinek. Silnějším přitlačením můžete například zobrazit náhled souboru, přejmenovat složku či zvolit rychlost přehrávání videa. Vše doprovází haptická odezva, která funguje na obdobném principu jako u iPhonu 6s/Plus nebo Apple Watch.

Hardware výkon

Apple MacBook v revizi pro rok 2016 osadil dvoujádrovým procesorem Intel Core m3 (1,1 GHz, Turbo Boost až 2,2 GHz), respektive Intel Core m5 (1,2 GHz, Turbo Boost až 2,7 GHz) se 4 MB sdílené mezipaměti L3. V obou případech jde o šestou generaci čipsetů, které si vystačí s pouhými 5 watty a pasivním chlazením. V titěrných útrobách tedy není nutná přítomnost větráku, díky čemuž je počítač absolutně bezhlučný. V kombinaci se skvělou optimalizací operačního systému MacBook vyvíjí pouze minimum tepla. Ani v horkém podnebí Indonésie se mi ani jednou nestalo, že by se počítač nepříjemně přehříval a na základě toho snižoval takt procesoru.

Co se týče běžné kancelářské práce, reakce jsou naprosto okamžité a duhové kolečko uvidíte velmi zřídka. Často se setkávám s názory, že Retina MacBook je nevhodný pro náročnější činnosti. Pokud jste profesionál a celý den stříháte 4K video nebo upravujete stovky fotografií, raději se ohlédněte po silnějším stroji. Na druhou stranu musím dodat, že ani při takto náročných operacích nedostanete MacBook vyloženě do úzkých.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zpracování videoobsahu v programu Final Cut Pro a následný rendering je srovnatelně rychlý s předposledními generacemi MacBooku Air. Před testováním jsem počítal, že budu často narážet na výkonnostní limity, nicméně tyto zjevně oportunistické domněnky se po pár hodinách používání rozplynuly stejně rychle jako pára nad hrncem. Ano, nejnovější herní pecky si pochopitelně nezahrajete, ale to snad ani nikdo od takového kolibříka neočekává.

IMG_4433 (1)

Ať už se rozhodnete pro variantu s Intel Core m3 či Intel Core m5, vždy dostanete 8 GB operační paměti typu LPDDR3 SDRAM s taktovací frekvencí 1866 MHz. S vyšší řadou procesoru se pojí dvojnásobné SSD úložiště (PCIe) schopné uložit maximálně 512 GB dat. Jde o vylepšenou verzi, která díky naletování přímo na základní desku nabízí úžasné hodnoty čtení i zápisu. Přiložené výsledky jsou výstupem z programu AJA System Test, který používám pro měření rychlosti paměťových médií. Test jsem prováděl několikrát a v žádném z případů jsem nedostal rezultát, který by ukazoval cokoli nižšího než 1100 MB/s.

Snímek obrazovky 2016-08-20 v 7.47.59Rychlost nového SSD úložiště je fantastická

Grafickou podporu má na starosti integrované GPU Intel HD Graphics 515. V porovnání s loňskou generací nabízí o 25 % vyšší výkon. Výkonnější grafika v mnoha oblastech ulehčuje procesoru a celkově vzato je po flashovém úložišti nejdůležitější komponentou, která se podepisuje na výsledné svižnosti. Koprocesor zvládá současné zobrazení v nativním rozlišení na vestavěném displeji a zároveň v rozlišení až 3840 x 2160 na externím monitoru při obnovovací frekvencí 30 Hz.

Konektivita

Apple patří mezi výrobce, kteří se nebojí riskovat a Retina MacBook je toho důkazem. Jediný USB-C port se může na první pohled jevit jako značné omezení. Spousta uživatelů to dokonce považuje za naprostou hanebnost a podraz na zákazníky. Je ovšem dobré si uvědomit, že doba pokročila a pokud má přijít kompletně bezdrátová éra, někdo ten krok musel udělat jako první. Tím se Applu nechci rozhodně zastávat, nicméně jeho rozhodnutí plně chápu a místo výtek smekám tou nejhlubší poklonou. Najít odvahu a zbořit konvence si mohou dovolit jen ti nejsilnější hráči, mezi které Apple bezesporu patří. Přechodné období v němž se aktuálně nacházíme musíme jednoduše přijmout a s tím i nutnost redukcí a dokovacích stanic, kterých je na současném trhu nespočet.

IMG_4444

Jsem pevně přesvědčen, že v horizontu několika let se segment s elektronikou dramaticky změní a potřeba fyzického připojení čehokoli k počítači bude stejně úsměvná, jako představa, že do práce jezdíte místo autem na koňském hřbetu. Spojení s okolním světem po většinu času obstarává WiFi modul (802.11 ac) s podporou IEEE 802.11 a/c/g/n. U počítače, který primárně spoléhá na bezdrátové technologie bych čekal nadstandardní výkon anténních modulů. Bohužel v praxi se ukázalo, že v místech kde několikanásobně levnější notebooky chytají ještě poslední zbytky paketů, MacBook už síť nenalezne. Bezdrátovou výbavu uzavírá Bluetooth ve verzi 4.0.

Snímek obrazovky 2016-08-24 v 18.43.35

Pravý bok okupuje 3,5mm audio konektor a dvojice mikrofonů jejichž kvalita mě mile překvapila. Stejně pozitivní dojem ve mě zanechaly reproduktory ukryté pod mřížkou nad horní řadou funkčních kláves. Přestože konstrukce v těchto místech dosahuje pouhých 1,31 cm, MacBook zvládne hrát nečekaně nahlas.

Postřehy z běžné praxe

Nízká hmotnost, extrémně tenká konstrukce a úžasný displej. Přesně takové jsou reakce všech, kteří MacBook vidí poprvé. Všude, kde se růžová a tenká žiletka objeví, vyvolá zájem okolí, které rázem opadává s prozrazením ceny. Retina MacBook jednoduše není pro každého. Když ho chcete, zřejmě víte proč. Jako primární počítač je vhodný spíše pro uživatele, kteří většinu času tráví v internetovém prohlížeči a nepotřebují hrubý výpočetní výkon. Za největší přešlap ze strany Applu považuji FaceTime kamerku s ostudným rozlišením 480p. Je těžké pochopit, že v roce 2016 si dovolil svůj nejmodernější počítač osadit takto archaickým snímačem. Víko displeje otevřete s trochou cviku jednou rukou.

IMG_9971

Úhel otevření je pro většinu pozic dostatečný, ale například při práci s MacBookem na klíně bych uvítal alespoň o pár stupňů větší. Přestože patřím mezi zastánce bezdrátového řešení neubráním se potřeby připojení USB disků a paměťových karet. Naštěstí na trhu existuje celá řada nejrůznějších redukcí a rozšiřujících portů od výrobců třetích stran za rozumné peníze. Nemusíte se tedy spoléhat na nevzhledné redukce, které nabízí Apple za nekřesťanské peníze. Tolikrát propíraný výkon “emkových” procesorů jsem ani jednou neshledal za brzdu, která by mě jakkoli omezovala při práci.

Snímek obrazovky 2016-08-21 v 19.21.22Jedno USB-C se může jevit jako nevýhoda, v praxi však nejde o nepřekonatelnou překážku

Nativní aplikace jsou perfektně optimalizované a stejně tak celý operační systém. Nevím, jak se to Applu podařilo po technické stránce udělat a ve finále mě to ani příliš nezajímá. Nový Retina MacBook je bezpochyby plnohodnotný počítač, který se nezalekne ani občasné práce v náročnějších programech. Co se týče výdrže, deklarovaných 10 hodin je naprosto reálných. Pokud si vystačíte s nižší úrovní jasu displeje a klávesnice, není problém dostat několik desítek minut navíc.

Resumé

Pokud se budete na MacBook dívat jako na počítač, který má pouze jeden USB-C port, papírově slabší hardware a sebevědomou cenu, s nejvyšší pravděpodobností vás neosloví. Jestli ovšem přistoupíte na politiku Applu a dokážete žít s nutností připojit čas od času redukci či dokovací stanici pro přenos dat z paměťových médií, doporučuji navštívit první kamennou prodejnu a vyzkoušet si některý z vystavených kousků. Stejně jako u všech produktů s nakousnutým jablkem ve znaku i MacBook nabízí jedinečný zážitek, který se s obtížemi popisuje. Celkový dojem dotváří tenká konstrukce, nízká hmotnost a úžasná klávesnice, na kterou když si zvyknete, už nebudete chtít psát na ničem jiném. A pak je tu také barevná varianta Rose Gold, která boduje u všech bez rozdílu věku a pohlaví.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button