Recenze

Recenze iPhone 7 Plus: staronový vůdce mezi smartphony

První měsíc s iPhone 7 Plus utekl jako voda a proto nastal čas pro publikaci recenze, na jejíž konci se pokusím odpovědět, zda má smysl utratit bezmála třicet tisíc za smartphone, který je tak moc podobný svému předchůdci. Než se ale ponořím do svých zkušeností, rád bych osvětlil, proč vám recenzi servírujeme až nyní.

iphone_7_plus_jetblack8

Ačkoli mám k produktům Applu velmi blízko, na jejich plné pochopení je třeba delší čas. Zatímco ostatní výrobci chrlí jeden model za druhým, Apple je při vývoji daleko důslednější a dbá na sebemenší detail. Ano, zní to jako klišé, ale taková je realita.

Design: stále ta samá písnička

Za poslední roky jsme si zvykli na dvouletý cyklus, který přinášel od základů přepracovaný design. Letošní rok je v tomto směru jiný. Nový iPhone 7/Plus staví na základech dva roky starého modelu iPhone 6/Plus. Mezi nejzásadnější změny patří přepracovaný systém anténních modulů. Pruhy umožňující přístup signálu se nově přestěhovaly k okrajům smartphonu, kde tolik nenarušují celistvost zadní strany.iphone_7_plus_jetblack1

Pokud vedle sebe položíte poslední tři generace jablečných smartphonů, jen s velkými obtížemi poznáte rozdíl. Za největší konstrukční nedostatek považuji nezvykle tlusté rámečky kolem displeje, které nejsou hodny roku 2016. Větší iPhone 7 Plus je jednoduše pořádný macek a je třeba se s tím smířit.

Další změna se týká dvou nových barev – černá a temně černá (Jet Black). Nám do redakce přistála exkluzivní Jet Black varianta, která je jedním slovem fantastická. Speciálně leštěný povrch je natolik lesklý, že nepoznáte, kde končí krycí sklo displeje a začíná hliníková konstrukce. Pocit z této varianty je naprosto odlišný od všech ostatních. Bohužel se velmi rychle upatlává a proto se nevyhnete častému leštění.

iphone_7_plus_jetblack12

Apple zároveň upozorňuje na náchylnost vůči škrábancům – tak už to ale u všech lesklých a černých věcí jednoduše bývá. Temně černá varianta tedy rozhodně není pro každého. Pokud nosíte telefon bez obalu a příliš nedbáte na šetrnou manipulaci, jděte do matně černé, která dává z praktického hlediska větší smysl. Jestliže ovšem toužíte po nejvíc sexy iPhonu v historii sáhněte po Jet Black a přijměte všechna rizika, která s tím jsou spojena.

Hardware: nejlepší z nejlepších

Rychlejší, výkonnější, úspornější – takový je nový procesor A10 Fusion v novém iPhone 7. Je ovšem vhodné dodat, že kdo vlastnil iPhone 6s Plus, rozdíl příliš nepozná. Reakce a odezvy systému jsou bleskurychlé a ani při maximálním vytížení nenarazíte na sebemenší zaváhání. Můžete se snažit sebevíc, nicméně iPhone 7 Plus bude za každých okolností disponovat dostatečnou rezervou. V průběhu testování jsem narazil na limity pouze jednou a to při stříhání Full HD videa. Nutno však podotknout, že šlo o kompilaci přibližně osmdesáti klipů s řadou efektů. Zmíněné škobrtnutí se projevilo citelným zahříváním a občasným sekáním živého náhledu.

iphone_7_plus_jetblack5

Plocha čipsetu A10 zabírá 125 mm² a převážná část produkce pochází od společnosti TSMC. Zajímavostí je 16nm architektura založená na výrobním procesu FinFET. Ačkoli konkurence disponuje pokročilejší architekturou, Apple opět dokázal, že kombinace vlastního návrhu a skvělé optimalizace patří mezi jeho hlavní devizy. Procesor disponuje kvartetem výpočetních jader, přičemž aktivní jsou vždy pouze dvě. Pokud šlapete iPhonu na krk, procesor využívá dvojici výkonnějších jader, ve všech ostatních případech jsou aktivní zbylá dvě jádra, která jsou mnohem úspornější a šetří energii uloženou v akumulátoru.

iphone_7_plus_jetblack11

Kapacita operační paměti typu LPDDR4 se zastavila na hodnotě 3 GB, což plně dostačuje pro udržení chodu několika aplikací na pozadí. Jestliže patříte mezi skupinu uživatelů, které technický popis použitého hardwaru nezajímá, stačí vám pouze jediná informace; iPhone 7 Plus je nejvýkonnějším smartphonem planety. Tečka.

9d34ea0d1294d828c3de98f6395ff751

Výrazné proměny se dočkalo také domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků Touch ID. Mechanický spínač Apple nahradil dotykovým senzorem. Osobně jsem měl z nového Home Button největší strach, nicméně po pár minutách se moje obavy rozplynuly stejně rychle jako pára nad hrncem. Imitaci zpětné vazby má na starosti přepracovaný Taptic Engine, který se ukrývá pod samotným senzorem a zabírá téměř celou šířku smartphonu. Ve zkratce jde o vibrační modul s horizontálním chodem, který velmi věrně napodobuje pocit ze stisknutí klasického tlačítka. Aby iluze byla co nejvěrnější, stisknutí senzoru je doprovázeno zvukovým efektem.

iphone_7_plus_jetblack14

Zobrazovací schopnosti dostal na starost 5,5 IPS panel s rozlišením 1080 x 1920 pixelů (401 ppi). Přestože panel nabízí sytější barvy, vyšší svítivost a lepší pozorovací úhly než loňský model, na přímou konkurenci v podobě Super AMOLED displejů od Samsungu zdaleka nestačí. Někdo by mohl namítat, že vyšší rozlišení není třeba, když Apple stále přehlíží virtuální realitu, ovšem pokud vedle sebe položíte Samsung Galaxy S7/edge a iPhone 7 Plus, rozdíl poznáte na první pohled. Tím nechci tvrdit, že displej v iPhonu 7 Plus je špatný, nicméně od smartphonu jehož cena končí nad hranicí třiceti tisíc očekávám to nejlepší, co trh s konvenčními technologiemi dokáže nabídnut.

iphone_7_plus_jetblack13

Zřejmě nejskloňovanějším tématem kolem nových iPhonů je chybějící 3,5mm audio konektor. Klasická sluchátka jsem k telefonu připojil naposledy před třemi lety. Z toho důvodu to nepovažuji za nedostatek nýbrž za přirozený vývoj. Pokud má někdo „koule“ na to zbořit zažité standardy, je to právě Apple. Málokdo si uvědomuje, že 3,5mm jack je 100 let staré rozhraní, které jednoduše v 21. století nemá co pohledávat. Pokud patříte mezi audiofily se sluchem netopýra, budete si zřejmě klepat na čelo a mumlat něco o zadní části těla.

iphone7-1

Současné trendy však jasně směřují k bezdrátovým technologiím, kde kabely nemají místo. Labužníci vyznávající precizní zvuk mohou kontrovat nižší kvalitou jak chtějí, nicméně drtivé většině populace jde pouze o komfort. V této disciplíně bezdrátová sluchátka jasně vedou. Do budoucna lze navíc očekávat, že Apple budou následovat i ostatní výrobci. Pokud patříte mezi konzervativní dinosaury či majitele drahých sluchátek, musíte se spokojit se standardně dodávanou redukcí nebo se poohlédnout po konkurenci s Androidem – a to samozřejmě nechcete.

iphone-stereo-speakerSe zvukem souvisí i dvojice hlasitých reproduktorů, jejichž přínos nejčastěji oceníte při sledování videa a hraní her

Aby byl výčet všech klíčových novinek kompletní, nemůžu opomenout voděodolnou konstrukci. Nový iPhone 7 a iPhone 7 Plus splňuje standardy IP67. To v praxi znamená, že zařízení je kompletně prachotěsné a vydrží ponoření metr pod vodní hladinu po dobu třiceti minut. V této souvislosti je ovšem vhodné dodat, že pokud se vám podaří iPhone utopit, Apple reklamaci neuzná.

Fotoaparát: když jeden nestačí

Apple u každého nového iPhonu kladl velký důraz na kvalitní fotoaparát a letos tomu pochopitelně není jinak. Větší z obou sourozenců do vínku dostal duální optiku, jejíž smysl tkví ve dvou oblastech. Hlavní fotoaparát s rozlišením dvanáct megapixelů nabízí 28mm ohnisko se světelností f/1.8 a optickou stabilizaci. Za ideálních světelných podmínek podává skutečně nadprůměrné výsledky. Pochválit musím velmi dobrou kresbu s dostatkem detailů a věrným podáním barev. S ubývajícím světlem se začíná objevovat digitální šum a celková kvalita jde rychle dolů. Na obranu musím dodat, že tento nešvar je typický pro všechny fotoaparáty v mobilních telefonech.

iphone_7_plus_jetblack10

Druhý fotoaparát disponuje ekvivalentem ohniska 56 mm a světelností f/2.8. Jeho služeb využijete při dvojnásobném přiblížení snímané scény, což má v praxi suplovat dvojnásobný optický zoom. Jedinou pihou na kráse je chybějící stabilizace, která se projevuje zkrácením expozičních časů. Další zajímavostí je skutečnost, že uživatel nemá během pořizování fotografií žádnou kontrolu nad tím, jakým objektivem fotografuje. Nativní aplikace vždy používá k zachycení scény oba snímače a sama rozhoduje, který snímek má lepší kvalitu.

Ukázka přiblížení za pomoci dvojnásobného zoomu v nativní aplikaci Fotoaparát

Pokud chcete absolutní kontrolu nad fotoaparátem, doporučuji stáhnout některou z aplikací třetích stran, která umí pracovat s duální optikou v iPhone 7 Plus. Za sebe mohu doporučit aplikaci ProCamera, která umí z optiky iPhonu vyždímat absolutní maximum.

iphone_7_plus_jetblack9

Další fotografickou novinkou je přidání portrétového režimu. Jeho smyslem je vytvářet snímky imitující použití pevných skel s nízkou hloubkou ostrosti. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že hrátky s hloubkou ostrosti jsou příjemným zpestřením, ale při bližším zkoumáním je okamžitě patrné, že jde o softwarové řešení, které má k dokonalosti hodně daleko. Při dostatku štěstí, světla a ideální konstelace hvězd lze dosáhnout poměrně efektních výsledků. V opačném případě se dočkáte absolutně nepoužitelného výstupu připomínající jeskynní malby z doby kamenné.

V portrétovém režimu lze docílit relativně zajímavých výsledků. Při bližším pohledu lze ovšem snadno odhalit, že jde o softwarovou úpravu

Pokud rádi natáčíte videa, s iPhonem 7 Plus si budete připadat jako v sedmém nebi. Videa lze nahrávat v maximálním rozlišení 4K (30 fps), respektive 1080p při šedesáti snímcích za vteřinu. Pochválit si zaslouží také mikrofony, které podávají nadprůměrné výsledky. Jestliže se vyžíváte v natáčení koncertů, neexistuje žádný smartphone, který by dokázal zaznamenat zvukovou složku natolik kvalitně jako iPhone 7 Plus. Další fotografická výbava zahrnuje čtveřici dvoutónových diod pro přisvětlení scény a 7Mpx FaceTime kamerku pro selfie a videokomunikaci.

Za ideálních světelných podmínek podává iPhone 7 Plus velmi dobré výsledky

S úbytkem světla fotografie ztrácí detaily a přibývá digitálního šumu, přesto se duální optika nemá za co stydět

Výdrž: zázraky nečekejte

Smartphone vnímám jako osobní počítač, který používám velmi intenzivně. S velkým povděkem jsem proto kvitoval navýšení kapacity akumulátoru z původních 2750 mAh na 2900 mAh. V kombinaci s úspornějším čipsetem se lze bez větších problémů dostat na dvoudenní výdrž. Pokud ovšem svůj iPhone ždímáte jako já, nic zásadního se nemění a nabíječku budete hledat každý večer. Rozhodně se tedy nedá hovořit o zásadním zlepšení, které by přineslo výraznější rozdíly.

Resumé

Od první chvíle po zapnutí iPhonu 7 Plus jsem přemýšlel nad otázkou, zda se uživatelům předchozího modelu vyplatí investice do letošní novinky. Pokud nepatříte mezi maniaky toužící po tom nejlepším, co současný trh nabízí, nad pořízením nového iPhonu 7 Plus nemá smysl příliš uvažovat. V neprospěch Applu hraje tři roky starý design, na kterém se viditelně projevil zub času. Na každý případ jde o velmi dobře zpracovaný smartphone, pod jehož kapotou se ukrývá extrémně výkonný hardware a skvěle odladěný operační systém.

iphone_7_plus_jetblack2

Další kladné body získává za voděodolnou konstrukci a brilantní fotoaparát. Ve finále tedy zůstane pouze na vás, zda podlehnete neoddiskutovatelnému kouzlu značky a přesvědčivému marketingu kalifornského výrobce. Ve světě Androidu možná narazíte na několik konkurentů s lepšími tabulkovými parametry, nicméně v praxi vše stojí na uživatelském zážitku, který je v případě iPhonu 7 Plus o několik řádů výše.

iPhone 7 plus

8.7

Zpracování

9.5/10

Design

7.5/10

Výkon

9.5/10

Výdrž

8.0/10

Fotoaparát

9.0/10

Plusy

 • Výkonný hardware
 • Špičkový fotoaparát
 • Výdrž

Mínusy

 • Konkurence nabizí tenčí rámečky
 • Okoukaný design

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

13 Komentáře

 1. Pěkná recenze! Nesouhlasím pouze se závěrem, že Android nedokáže nabídnou stejný zážitek. Pár týdnů jsem používal Huawei P9 a musím ty Číňany pochválit za to, jakej udělali kus práce. Ještě pár let a Apple bude možná ve velkých problémech, jestli nezačne víc inovovat.

 2. Naštěstí je konkurence někde daleko vzadu, i když čísla na papíře mluví jinak. 4ísla ale nejsou všechno

 3. Mám iPhone 7 Plus a portrétový režim je skvělý. Má sice mouchy a v šeru se použít nedá, ale když jsou ideální podmínky, dělá fantastický fotky. Cena je možná přemrštěná, ale na to si už proboha u Applu zvykněte. Nikdy nebude dělat masovku za desítku LG, Sammsung a další.

  1. Cena ať vyšší je, když to bude ospravedlnitelné. Tohle si hraje jen na pseudoluxus a jen hejlové tomu věřej. Tahle nekritičnost zavání fanatismem nebo zaujatostí.
   Čekal jsem na IP 7 Plus , že ho vyměním za za svůj iP 6 Plus. Za tohle dávat 25 k a víc nebudu. Nic to nepřináší. Spíš naopak, vypadá to skutečně archaicky.
   Tak jsem zkusil SGS6 Edge +. Jen čumím jak telefon o 10 k levnější je lepší. A co je nejhorší, je lepší i Android. Všechno chodí v pohodě, ohromný možnosti nastavení a hlavně, chová se to jako smartphone. Tedy kapesní počítač. iPhone mi dneska připomíná stařičký telefony s JAVA, kde vrcholem chytráctví bylo možnost nainstalovat aplikaci. On toho iOS o moc víc neumožňuje 🙂

   1. Vůdce asi těžko, je to flagship pozicována mezi nižší střední třídu. Příšerný plechový stereozvuk, neumí rychlé nabíjení, neumí Qi, neumí BT file share, neumí většinu funkcí NFC, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna….

    DTEK60 se Snap820 a kvalitnějšími stereo reproduktory je daleko lepší a vyváženější přístroj než iPhone 7 Plus, už ten QHD AMOLED stojí a za to a skvělé stereo repráky ve srovnání s chraplavkami v iPhonu.

    S7 Edge dtto, stojí 16tis a je mnohem lepší než iPhone 7 Plus.

 4. @jdr: Srovnáváš nesrovnatelný. Žádnej produkt od Applu nejde porovnávat s Androidem nebo Window (v případě Macbooků). Jediný, kde s tebou souhlasim je chybějící rychlý nabíjení. QHD rozlišení je naprosto k ničemu a AMOLED v případě displeje v iPhone 7 už nemá tolik výhod.

 5. Nevim co furt všichni maji se změnama designu. Typickym iPhonem byl prostě iPhone 4-5 a neměli to měni. Nevidim důvod neudržet stejnej vzhled telefonu třeba 10 let, kor když ho konkurence furt kopírovala. tyhle zakulacený obludy se mi nelíběj. Měn ty úpravy připadaj jako “nevíme jak lidem vnutit něco novýho tak zas kapku připilujeme rohy”

 6. Jakým zvukovým efektem je doprovázeno stisknutí senzoru home buttonu? Je to jen vibrace nebo zvuk z reproduktoru?

  1. Stisknutí senzoru je doprovozeno vibrací Taptic Engine. Zvukový doprovod vyluzuje dolní reproduktor a věrně simuluje zvuk stisknutí tlačítka, jako tomu bylo u starších iPhonů. Jde o drobnost, které si moc lidí nevšimne. 🙂

 7. Já si zvuku všiml, ale na zahraničních fórech to řešili jako závadu. Home button má opravdu vydávat zvuk?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button