Recenze

Recenze Beosound A1 2. generace: stylový reproduktor, co zaujme nejen designem

Na trhu je spousta bezdrátových reproduktorů v nejrůznějších velikostech a cenových relacích. Většina z nich se však zaměřuje pouze na některé parametry a je tedy docela obtížné najít reproduktor, který by byl zároveň precizně zpracovaný, designově líbivý, se skvělým zvukem a dobrou výdrží na baterii. Pokud tedy chcete reproduktor, který bude výborný ve všech kategoriích, tak vám nakonec v hledáčku zbyde pár kousků, mezi než patří i Beosound A1 druhé generace od společnosti Bang & Olufsen.

Obsah balení

Hned při rozbalování mi bylo okamžitě jasné, že se jedná o prémiový produkt. Balení je totiž udělané velice precizně a výrobce si na něm dal opravdu záležet. Jakmile odstraníte ochrannou fólii a sundáte víko krabice, tak na vás vykoukne samotný reproduktor připomínající větší oblázek. Pod ním se poté skrývá pouze nabíjecí kabel USB-A na USB-C a rychlý návod se základními instrukcemi pro používání. Žádné ochranné pouzdro či sáček tedy v balení bohužel nedostanete.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Design a kvalita zpracování

V této kategorii Beosound A1 vyloženě vyniká, jelikož design a kvalita zpracování patří mezi hlavní priority jeho výrobce. Šasi reproduktoru tvoří převážně hliník, dolní část pak pokrývá pogumování pro lepší odolnost proti pádům a škrábancům. Nikde samozřejmě nic nevrže, neskřípe a kvalita zpracování je zde na opravdu vysoké úrovni. Design je poté velice čistý, elegantní a doplněný praktickým koženým poutkem, díky němuž můžete reproduktor například zavěsit.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je kvůli své vyšší váze 558 gramů vhodný spíše do interiéru, tak voděodolnost IP68 dokazuje pravý opak. Letní party u bazénu či grilovačky tedy nejsou žádný problém.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Zvuk a výdrž

Všechny produkty od Bang & Olufsen mají vždy podobnou zvukovou charakteristiku, která zahrnuje skvěle čitelné výšky, prokreslené středy a hutné basy. Beosound A1 druhé generace je ale malou výjimkou. Do svého zvukového projevu totiž přidává více basů a ubírá trochu středních frekvencí. I po této úpravě je však vhodný pro jakýkoliv hudební styl. Ať už tedy posloucháte Rock, Pop, elektronickou hudbu či klasiku, tak každá skladba bude znít opravdu skvěle.

O celkové zvukové podání se starají 2 měniče, z nichž jeden se soustředí spíše na vyšší frekvence a druhý zase na ty nižší. Každý z nich má výkon až 30 W, takže bez problémů dokáží ozvučit i místnost o rozloze 30 m čtverečních. Na nejvyšších hlasitostech je však zvuk více zkreslený a osobně doporučuji se držet maximálně na 85% hlasitosti.

Dále vás rozhodně potěší nabídka audio kodeků. Beosound A1 totiž obsahuje SBC, AAC a APTX Adaptive. Jak na iPhonech, tak i na telefonech s Androidem podporující APTX Adaptive bude tedy zvuk u videí a filmů bez zpoždění. 

Výdrž baterie poté dosti závisí na hlasitosti přehrávání. Výrobce udává 18 hodin při střední hlasitosti, můžete se však dostat až na 48 hodin, pokud hlasitost omezíte na 10-20 procent. Bez problémů tedy zvládne hrát celý den. Při běžném stylu použití reproduktor nabíjím jednou týdně.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Ovládání a konektivita

Ovládání tohoto reproduktoru spočívá v šesti tlačítkách, které jsou umístěny na gumové části konstrukce. Kromě zapnutí a vypnutí můžete spustit párování, měnit hlasitost a ovládat kompletní hudební přehrávač. Jedním stisknutím pozastavíte či spustíte hudbu, dvojklikem přejdete na další skladbu a trojklikem se vrátíte o skladbu zpět. To všechno jsou funkce, které byste u reproduktoru čekali. Jelikož však Beosound A1 obsahuje mikrofon, tak disponuje i speciálním tlačítkem, které dokáže mikrofon vypnout během hovorů Toto tlačítko stačí jen dlouze stisknout a rázem vás ostatní účastníci hovoru neslyší. Danou akci můžete odvolat stejným gestem. 

Zbytek výbavy tvoří dvě stavové diody, z nichž jedna je umístěná na horní části pod hliníkovou mřížkou a druhá vedle nabíjecího konektoru USB-C. První zmiňovaná dioda svítí červeně, když při hovoru vypnete mikrofon, zeleně když jej zapnete, bíle při přehrávání zvuku a modře bliká, jakmile reproduktor párujete přes Bluetooth. Druhá stavová dioda má pouze dva režimy. Svítit umí oranžově, když se kapacita baterie dostane pod 40 procent či při nabíjení. Zeleně se poté rozsvítí, jakmile je baterie v reproduktoru plně nabitá. 

Osobně mě docela mrzí, že se Beosound A1 dá používat pouze v režimu Bluetooth. Vstup pro 3,5mm jack kabel byl totiž odstraněn a pokud byste chtěli dosáhnout lepší kvality zvuku právě drátovým připojením, tak máte bohužel smůlu. Dále je velká škoda, že výrobce nepřidal podporu AirPlay. Spousta lidí se zařízeními od Applu by totiž ocenila právě připojení přes Wi-Fi, které je komfortnější. Bang & Olufsen však částečně nahradil jednu z funkcí této technologie, což je párování více zařízení tak, aby hrála současně. Je totiž možné spárovat dva stejné reproduktory Beosound A1 druhé generace do sterea.

Aplikace

Beosound A1 lze též propojit s aplikací Bang & Olufsen, kde můžete měnit zvukové profily, název produktu či aktualizovat firmware. Pokud byste ji nechtěli používat, tak samozřejmě nemusíte. Důrazně však doporučuji aplikaci stáhnout alespoň při prvotním nastavení a nainstalovat nejnovější verzi firmwaru. Tyto aktualizace totiž řeší spoustu problémů, se kterými byste se mohli v budoucnu potýkat.

Závěr

Celkově se jedná o velmi dobře vybavený reproduktor, který nabídne nadprůměrně dobrou kvalitu reprodukce, nádherný design a dobrou výdrž na baterii. Beosound A1 druhé generace je tedy opravdu prémiový produkt, čemuž odpovídá i cena, která činí 7 300 korun. Neustále jsou však na tento reproduktor slevy a není těžké jej sehnat i za 5 000 korun, což z něj pak činí vskutku atraktivní kousek.

Beosound A1 2nd gen

8.4

Design & zpracování

9.5/10

Kvalita reprodukce

8.5/10

Výdrž na baterii

8.0/10

Konektivita

7.5/10

Plusy

  • Líbivý design
  • Praktické poutko
  • Široká podpora kodeků
  • Prémiové zpracování

Mínusy

  • Nemá AirPlay
  • Absence 3,5mm jacku
  • Nedostanete cestovní pouzdro

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button