Průzkum: Bez internetu a chytrých telefonů si dovolenou již neumíme představit
Přístup na internet během dovolené preferuje nebo jej přímo vyžaduje 90 % z nás. Celkem 85 % obyvatel Česka mělo na poslední dovolené chytrý telefon, tablet, notebook či jiné zařízení pro přístup k internetu. Vyplynulo to z průzkumu, jež společně realizovaly společnosti ESET a Seznam.cz a který probíhal v dubnu letošního roku na vzorku 778 lidí.
„Dlouhodobě sledujeme vzestupnou tendenci při používání zařízení s přístupem na internet během dovolené a je to logické. Hledáme restaurace, dopravní spojení, turistické informace a podobně. Pro určitou věkovou kategorii je rovněž důležité mít neustále k dispozici přístup na sociální sítě,“ hodnotí výsledky průzkumu Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.
Pro 17 % účastníků průzkumu je důležité, aby měli na dovolené přístup k internetu. Celkem 73 % dotázaných připojení k internetu vítá, ale není stěžejní. Internet na dovolené odmítá pouze 10 % účastníků průzkumu. Celkem 85 % dotázaných mělo na poslední dovolené s sebou nějaké zařízení k prohlížení internetu. Jedná se o 89 % mužů a 79 % žen. Nejčastěji ve věkové skupině 10 až 24 let (91 %), nejméně ve věku 45 a více let (66 %). Celkem 96 % z těch, kdo měli s sebou na dovolené notebook, tablet nebo chytrý telefon se jeho prostřednictvím připojilo k internetu. Nejčastěji se lidé na dovolených připojují přes chytrý telefon (70 %), méně přes notebook (34 %) a tablet (22 %).
Bezmála dvě třetiny (60 %) respondentů se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné wi-fi síti. Z této skupiny však každý pátý uživatel (20 %) nepoužívá žádný antivir. V případě krádeže bude mít snazší pozici celkem 31 % uživatelů, kteří pro své mobily, počítače nebo tablety používají tzv. anti-theft nástroje. Celkem 11 % respondentů, kteří si svá zařízení k připojení na internet vozí s sebou, je má všechna chráněna jak s pomocí antiviru, tak anti-theft nástrojů.
„Velice pozitivně hodnotíme to, že 42 % uživatelů má zabezpečena veškerá svá zařízení. Například ještě donedávna uživatelé chytrých mobilních telefonů tato rizika značně podceňovali, nyní sledujeme trend obrácení k lepšímu,“ hodnotí Dvořák a dodává: „To samé platí pro nástroje anti-theft, které pomáhají lokalizovat zařízení v případě ztráty nebo odcizení.“
Třetina respondentů (33 %, tj. 42 % těch, kdo na dovolené používají internet) sdílí v průběhu dovolené své fotografie na sociálních sítích. Častěji umísťují fotografie na internet už během dovolené mladí lidé (43 % ve věku 10 až 24 let) a ženy (37 %).
„Z pohledu bezpečnosti je sdílení zážitků přímo z dovolené problematické. Nehledě na to, že mnohé informace například o místě pořízení obrázku jsou umístěny přímo v souboru fotografie, rizikové je především chování uživatelů. Pokud takto potenciálním útočníkům na relativně veřejných sociálních sítích říkáme, že zkrátka nejsme doma, zvyšujeme tím riziko krádeže či vloupání“ upozorňuje Dvořák.
Překvapivé je zjištění, že více než třetina dotazovaných (39 %) používá během dovolené internetové bankovnictví, z toho 13 % běžně a 26 % výjimečně. Častěji muži, lidé ve středním věku a lidé s vyšším vzděláním. Běžnější je používání internetového bankovnictví při dovolených na chalupě, v lázních nebo při poznávacích zájezdech, nejméně u moře.
„Při využívání služeb veřejných wi-fi sítí pro přístup k internetu, je vhodné upravit odpovídajícím způsobem svoje chování a to v tom smyslu, že nemáme jistotu, zda je přístupový bod opravdu plně pod kontrolou svého vlastníka a nedochází k manipulaci datového provozu,“ uzavírá Dvořák.
Doporučení společnosti ESET
1. Fotografie je vhodné veřejně sdílet až po dovolené, nikoliv během ní. Pozornost věnujte rovněž tomu, kam nahráváte snímky vašich dětí. Neumísťujte je na veřejná úložiště, kde k nim má přístup kdokoliv a může fotografie zneužít.
2. K používání internetového bankovnictví přistupujte s rozmyslem. Pokud je to nutné, zkontrolujte si důvěryhodnost digitálního certifikátu stránky bankovnictví – nejčastěji v podobě zeleného zvýraznění či podbarvení adresního řádku prohlížeče. Pokud to vaše banka umožňuje, používejte dvoufaktorovou autentizaci.
3. Používejte kvalitní antivirové nástroje a to jak ve vašem přenosném počítači, tak i u vašeho tabletu či chytrého telefonu, využívají-li operační systém Android. Zvažte nástroje, které vám pomohou v případě ztráty či krádeže vašich zařízení.