Recenze

Recenze Netatmo Thermostat: nezbytný základ každé chytré domácnosti

Chytrá domácnost je v dnešní době čím dále častěji skloňovaným tématem. Na trhu lze objevit nepřebernou plejádu nejrůznějších gadgetů, které většinou tvoří chytré žárovky a zásuvky. Pokud to ovšem myslíte s chytrou domácnosti alespoň trochu vážně, dříve či později se začnete poohlížet po něčem opravdu užitečném.

Tím nechci ostatní produkty nijak shazovat, ale za poslední roky jsem netestoval nic, co by mi dávalo takový smysl jako termostat Netatmo. Ať už bydlíte v bytě či domě, vytápění je nedílnou součástí provozních nákladů a mít nad nimi co největší kontrolu, se rozhodně vyplatí.

Obsah balení: potřebovat budete pouze šikovné ruce

Zaobírat se balením produktů nemám příliš ve zvyku, ale v tomto případě musím udělat výjimku. Netatmo Thermostat je dodáván v pohledné krabičce, kde najdete kromě termostatu samotného vše potřebné k jeho instalaci. To v praxi znamená vysílač, který se připojuje ke kotli, všechnu nezbytnou kabeláž, hmoždinky a rámeček pro případ, že termostat chcete umístit na zeď. V krabici dále naleznete sadu samolepek, kterými si můžete termostat vyladit přesně podle vašich představ.

Design a konstrukce: minimalistická elegance

Ačkoli se nepovažuji za designového guru, vzhled produktu je pro mě zásadním kritériem. Když jsem procházel nabídku chytrých termostatů, Netatmo mi v porovnání například s Google Nest připadal jako ošklivé kačátko. Po vybalení však zjistíte, že v reálu jde o velmi vkusný doplněk, který skvěle zapadne do každého interiéru. O vzhledovou stránku věci se postaral Philippe Starck, který patří mezi ikony produktového designu.

Philippe Starck je francouzský designér a novátor, který se věnuje od produktového designu, modního návrhářství, přes interiéry až po architekturu. Mnoha kritiky je pokládán za světoobčana, který sdílí s celým světem svou designérskou vizi a který pozměňuje realitu každodenního života. (zdroj: Wikipedia)

Termostat samotný lze popsat jako čistou bílou kostičku složenou ze dvou dílů. Určitě to bude znít jako klišé, ale po krátkém seznámení okamžitě pochopíte rčení, že v jednoduchosti se nachází krása. Uhlazený a čistý design narušuje pouze okénko s E-INK displejem zobrazujícího základní údaje o teplotách. Přestože se většina funkcí ovládá z mobilní či webové aplikace, manuální regulaci teploty lze provést stisknutím horní či spodní části přijímače.

O napájení termostatu se stará trojice AAA baterií, které jsou součástí prodejného balení. Díky E-INK displeji pracujícího na bázi elektronického inkoustu se můžete spolehnout na skutečně dlouhou výdrž, která se dle tvrzení výrobce počítá na roky. Co se týče mých zkušeností, tak zhruba po čtyřech měsících provozu mi termostat hlásí stále plnou kapacitu.

Samotný termostat můžete přimontovat buď na zeď místo toho stávajícího, nebo ho používat jako plně bezdrátovou jednotku. Tímto stylem jsem se ho rozhodl používat u nás doma a hned vysvětlím proč. Když v obýváku zatopím v krbových kamnech, logicky se tím zvýší teplota, což ovšem neplatí pro zbytek domu. Když tedy chci například přitopit v ložnici, není nic jednoduššího, než termostat vzít do ruky a dát ho na noční stolek.

Instalace a nastavení: domluví se s každým kotlem

Jak jsem nastínil v úvodu, Netatmo Thermostat se skládá ze dvou částí – přijímač a vysílač. Ten je nutné napojit na váš kotel, aby mohl regulovat jeho spínání. Netatmo můžete připojit k téměř všem elektrickým či plynovým kotlům a problém mu nedělají ani jednotky na tuhá paliva. Co se týče zapojení, tak na webu výrobce najdete podrobné návody. Pokud si nevěříte a chcete mít jistotu, není nic lehčího, než si zavolat odborníka, který celou operaci zvládne do několika minut.

Po napojení vysílače ke kotli pak stačí vzít do ruky chytrý telefon či tablet. Mobilní aplikace Energy vás provede veškerým procesem nastavení, který zvládne i běžný uživatel. Je ovšem třeba počítat s tím, že aplikace není lokalizována do naší mateřštiny. Po prvotním nastavení vás aplikace vyzve k vyplnění několika základní otázek – jaký typ nemovitosti obýváte, co používáte za kotel a typ vytápění.

Vysílač disponuje dvěma komunikačními moduly. Prostřednictvím Wi-Fi ho připojíte  k domácí síti, což vám umožní ovládat vytápění v podstatě odkudkoli s přístupem k internetu. Komunikaci řídící jednotky s vysílačem obstarává rádiový signál. Ten má v ideálním případě dosah 100 metrů. Zde je ovšem třeba dbát na to, aby se vysílač nenacházel v těsné blízkosti kovového opláštění kotle, který by mohl způsobit nežádoucí interferenci.

Osobně bych si však představoval alespoň dvojnásobný dosah. Když jsem totiž termostat přemístil na opačnou stranu domu, několikrát se mi stalo, že přijímač ztratil signál.

Netatmo Thermostat: ovládání je naprostá hračka

Nyní se už konečně dostáváme k tomu, jak se Netatmo Thermostat ovládá. Jednou z možností je webové rozhraní, kde máte přístup ke všem funkcím, ovšem v drtivé většině případů budete termostat ovládat prostřednictvím mobilní aplikace Energy.

Po jejím spuštění se objeví základní obrazovka, odkud můžete rychle regulovat požadovanou teplotu vytápění, případně změnit aktuální režim. Po kliknutí na ozubené kolečko v levém horním rohu se dostanete do sekce s nastavením, kde lze upravit všechny dostupné parametry.

Webová aplikace Energy nabízí přehledný pohled na všechny funkce termostatu a statistiky vytápění. Její demo si můžete vyzkoušet na tomto odkazu.

Celé kouzlo ovšem tkví v teplotních plánech, které fungují na principu denního rozvrhu. Ve zkratce to funguje tak, že termostatu řeknete kdy chodíte spát, kdy jste v práci a kdy se vracíte domů. Jakmile si tento rozvrh jednou navolíte, nemusíte se v podstatě už o nic starat. Termostat vám během nastavování také doporučí vhodné teploty, které buď odsouhlasíte, nebo upravíte dle vlastních preferencí.

Netatmo Thermostat: jak to funguje v praxi?

V týdnu vstávám po šesté hodině ráno, kdy se přesouvám do koupelny, abych se probral a připravil na další pracovní den. V ten moment mám již koupelnu vyhřátou na mnou požadovanou teplotu. Termostat se totiž v prvních dnech učí možnosti topného ústrojí domu a podle toho upravuje charakteristiku spouštění kotle.

V potaz bere také předpověď počasí, takže pokud v noci má hodně mrznout, s vytápěním začne například o půl hodiny dřív oproti původnímu plánu. Stejné to je, když se vracím z práce. Během testování mě zároveň překvapilo, že termostat umí do jisté míry predikovat vývoj teplot. Když má přes den svítit sluníčko, nechá teplotu během úsporného režimu klidně klesnout pod nastavenou hranici a počítá s ohřátím interiéru slunečními paprsky.

Doslova zaskočen jsem byl ovšem z toho, jak termostat dokáže operovat se setrvačností podlahového vytápění a kotel vypne ještě před tím, než teplota v domě dosáhne požadované teploty. Po zapojení Netatmo Thermostat je však nutné počítat s tím, že proces učení zabere několik dní až týdnů. Během této doby můžete narazit na první pohled nesmyslné spouštění kotle, kterého se není třeba vůbec obávat. Jak se termostat postupně „otrkává“ a nabírá data o domě, dochází optimalizaci vytápění.

Možnosti automatizace a mobilní aplikace

Pokud patříte mezi hračičky a libujete si propojování nejrůznějších zařízení, Netatmo Thermostat si okamžitě zamilujete. Vypíchnout si zaslouží především možnost automatizace prostřednictvím platformy Apple HomeKit, Google Home či Amazon Alexa. Opomenout nelze ani podporu protokolu IFTTT, který nabízí bohaté možnosti provázání s každodenními rutinami a službami. Za tohle vážně palec nahoru.

Pochvalu si výrobce zaslouží také za mobilní aplikaci, která je přehledná a intuitivní. Zamrzí pouze chybějící čeština, nicméně pokud vládnete alespoň základní znalostí angličtiny, nebudete mít sebemenší problém.

Netatmo Thermostat: konečně užitečný gadget do domácnosti

Když se ohlédnu zpět, nepamatuji si na zařízení, z něhož bych měl podobnou radost jako z termostatu Netatmo. Mezi jeho největší benefity patří schopnost ušetřit za vytápění, nad nímž máte kontrolu odkudkoli, kde existuje přístup k internetu. Pocit, kdy se například vracíte z hor a můžete si z mobilu přitopit, je vážně k nezaplacení. Podobných scénářů existuje celá řada a jakmile si jednou na Netatmo zvyknete, nedokážete si představit, že byste ho neměli.

Termostat můžete navíc propojit s meteostanicí od stejného výrobce, která sice nepatří mezi nejlevnější, ale díky ní se vytápění dokáže lépe přizpůsobit aktuálnímu počasí. S ohledem na dobu testování nedokážu přesně říci, kolik vám Netatmo uspoří, ale podle reakcí ostatních uživatelů to vážně funguje.

Další plusové body připisuji za bohaté možnosti automatizace, design a kvalitně zpracovanou mobilní aplikaci. Pak je tu samozřejmě zcela nový přístup k vytápění, který je naprosto odlišný od toho, co nabízí klasické termostaty.

To může v prvních momentech působit poněkud zvláštně, ale jakmile pochopíte základní principy, řeknete si, proč něco takového neexistovalo už dříve. Teplotní plány fungují na přednastavených časech. Pokud tedy v aplikaci nastavíte, že v 7 hodin ráno chcete mít 21 stupňů, termostat začne topit klidně o dvě hodiny dříve. Vy tak máte jistotu, že se během ranní hygieny nebudete v koupelně třást zimou.

Ještě tu jsou frajeřinky jako ovládání hlasem, integrace do Apple HomeKit či napojení na asistenty od Googlu a Amazonu.

Netatmo Thermostat je nezbytná součást každé chytré domácnosti

V dnešní době není problém narazit na chytrou varnou konvici, žárovku, zásuvku, misku pro psa či dokonce zubní kartáček. Žádná z těchto věcí však nemá natolik zásadní dopad na životní komfort, jako termostat od Netatmo. Každý rok mi rukama projdou desítky nejrůznějších zařízení a gadgetů, které jsou v drtivé většině případů spíše hračkami pro dospělé. Pokud si chcete vyzkoušet něco ze světa chytré domácnosti, co opravdu funguje a má smysl za to utratit peníze, Netatmo Thermostat vám mohu s klidným svědomím doporučit.

Netatmo Thermostat

9.5

Zpracování

9.9/10

Design

9.5/10

Uživatelský zážitek

9.9/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • minimalistický design
  • jednoduchá montáž
  • intuitivní aplikace
  • dokáže ušetřit za vytápění

Mínusy

  • aplikace postrádá podporu češtiny
  • rádiový dosah by mohl být větší

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

11 Komentáře

  1. Po chytrem termostatu se dívám už dlouho a trochu se desim toho, co se stane, když vypadne internet. Bude dál fungovat normálně?

  2. Díky za fajn test, dost mě to nalákalo, ani cena není hrozná, jak jsem si myslel. 🙂 Je fajn vidět, že technologie jsou cim dal dostupnější a začínají mit konečně hlavu a patu. Teď už jen přesvědčit manželku, že to taky potřebuje 😅

  3. Dobrý den, rád bych se zepta, zda je možné termostat spárovat s dalšími čidly nebo termostatem a vytvořit tak zónovou regulaci. Například ve spojení s hlavicemi na topeni.

  4. Dobrý den, tento systém využívám již dva roky, ale jediné co mi chybí je plánování vytápění na 14 dní, což mi dělá poměrně problém. Plánuje Netatmo tuto jednoduchou změnu v aplikaci? Případně nějaký nápad? Děkuji Svoboda

    1. Dobrý den,
      zda Netatmo chystá do aplikace přidat další režim pro plánování netuším. Obecně to jde proti filozofii používání termostatu. Napadá mě pouze vytvořit si vlastní režimy vytápění, ale těm nelze přiřadit časový rámec.

    1. Dobrý den,
      moc děkuji za pochvalu, tak vždy potěší, zvlášť od jmenovce. 😉
      Ohledně Google Nest a propojení s dalšími regulátory se domnívám, že tato možnost neexistuje.

  5. Dobrý den, našel jsem vás článek, ve kterém píšete o zkušenostech s netatmo, díky nej velmi dobra práce. Také na něj nedám dopustit jen nevím jak regulovat podlahové topení, které mám kombinované s radiátory v jiných místnostech. Konkrétně podlahové topení mám v obýváku a ventily k tomuto topení v chodbě, jak je mohu propojit, aby společně komunikovali a brala se teplota z termostatu v obýváku a ne třeba z hlavice jako u běžných radiátorů? Předem vám děkuji ta pomoc JF

    1. Dobrý den,
      osobně s takto řešeným vytápěním zkušenost bohužel nemám, doma máme všude podlahovku. Určitě bych ale vyzkoušel dokoupit Netatmo hlavice na radiátory, kde by to mělo jít nastavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button