Novinky

Našli vědci svatý grál? Nový typ akumulátoru s trojnásobnou kapacitou nabijete za pár minut

Vývoj v oblasti mobilní a výpočetní elektroniky zaznamenal za poslední roky bouřlivý vývoj, který se odrazil na neustálém zdokonalování většiny komponent. Ať už se podíváte na svůj iPhone nebo MacBook, v porovnání s předešlými generacemi je patrný výrazný posun ve výkonu i zpracování. Bohužel nic není tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Mezi nejpalčivější problémy veškeré elektroniky patří žalostná výdrž, která pramení z doposud nepřekonané technologie Li-Ion akumulátorů.

03-iphone-charging-tips-664x291

Závažnost situace kolem skladování energie si uvědomuje celý technologický svět, přičemž najít odpověď na doposud nezodpovězenou otázku, se snaží najít desítky věděckých týmů. S možným řešením se nově vytasil americký projekt vedený Johnem Goodenoughem, který je zároveň otcem Li-Ion akumulátoru.

goodenough-100711799-large94-letý John Goodenough se svým týmem přišel na způsob, jak zásadně vylepšit schopnosti Li-Ion akumulátorů

Jeho týmu se podařilo vyvinout funkční prototyp baterie, která disponuje snově znějícími vlastnostmi. Kromě mnohem rychlejšího nabíjení se chlubí trojnásobnou kapacitou v porovnání s konvenčními články. Neméně důležitým faktorem je nehořlavost, což by v praxi mělo zaručit eliminaci podobných katastrof, jaké potkaly Samsung Galaxy Note 7.

Stěžejním prvkem prezentované technologie je skleněný elektrolyt, které zároveň slouží jako zábrana vůči nežádoucímu zkratu při rychlém nabití akumulátoru. Vědci dále prozradili, že jejich baterie zvládla více než 1 200 nabíjecích cyklů s minimálními dopady na celkovou kondici.

iphone-smartphone-battery-replacement-standrews

Jakkoli se může tato zpráva jevit jako objevení svatého grálu, nikdo z tvůrců nedokázal odhadnout, kdy projekt postoupí do fáze testování a následně komerční výroby. Jistou formu naděje lze spatřit alespoň v zahájených jednáních o  získání licence s výrobci působícími v průmyslu na výrobu akumulátorů.

Pokud vše půjde hladce, do pár let by nový typ “all-solid-state” Li-Ion článků mohl dobýt svět nejen se spotřební elektronikou, ale především s elektrickými automobily.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button