Novinky

Apple představil nový MacBook Pro: Definice přenosného počítače pro 21. století

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-20-29-53

Bezmála pět let, tak dlouho jsme museli čekat na nový MacBook Pro, který srovnal krok s konkurencí a tradičně ukázal, jakým směrem se bude segment přenosných počítačů v následujícím období ubírat. Apple nám jasně dokázal, že notebooky mají hrát na přenositelnou notu, což vyústilo v přepracovanou konstrukci, která je opět tenčí. Přes útlé proporce se inženýrům podařilo do vnitřností vměstnat dostatečně výkonný hardware a akumulátor, který vystačí na celodenní práci. Navrch přidává programovatelný OLED panel, čtečku otisků a skvělý operační systém macOS Sierra.

bar-650x166

Od roku 2012 se nejlepší počítač s logem Applu téměř nezměnil. Modernizace vnějšího kabátku byla tedy nutností. Nový MacBook Pro je o poznání tenčí. Proporční dieta se pochopitelně dotkla také hmotnosti, která činí 1,36 Kg u 13“ varianty. Odtučňovací kůra se pochopitelně dotkla i konektorové nabídky, která se smrskla na kvarteto USB-C portů podporujících rozhraní Thunderbolt 3 a 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-20-30-37

Konzervativní část uživatelů to jistě neponese s povděkem, nicméně doba, kdy počet portů hovořil o vybavenosti notebooku je podle Applu nenávratně pryč. Ať už se vám to líbí nebo ne, kalifornský výrobce si jasně stojí za názorem, že kabely a konektory patří minulosti a musí se podvolit bezdrátové éře.

https://www.youtube.com/watch?v=4BkskUE8_hA

Nejzásadnější novinkou u modelové řady MacBook Pro je integrace dynamického OLED panelu, který nahradil horní řadu funkčních kláves. Apple jej pojmenoval Touch Bar a mezi jeho klíčové vlastnosti patří možnost proměnlivého zobrazování kontextových nabídek a dalších prvků v závislosti na spuštěné aplikaci. Přístup k dotykovému panelu dostanou i vývojáři třetích stran a proto lze brzy očekávat podporu napříč celým spektrem dostupného softwaru.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-20-30-20Nový MacBook Pro bude dostupný ve dvou barevných variantách – stříbrná a vesmírně šedá

V praxi půjde využít například pro namapování presetů pro úpravu fotografií či videa. Samozřejmostí je zobrazování funkčních přepínačů ovládající základní funkce v podobě nastavení jasu, hlasitosti či multimediálního přehrávače. Touch Bar dokáže usnadnit celou řadu rutinních operací, k jejich vyvolání bylo dříve potřeba mnohem více úsilí. S ovládáním souvisí i přepracovaný trackpad s podporou Force Touch, který je v porovnání se staršími modely téměř dvakrát větší.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-19-40-08

Přestože jde o malý proužek, výrobce jej v průběhu konference prezentoval jako prvek s celou řadou možností. Záviset tak bude pouze na fantazii vývojářů, kteří od Applu dostali další šanci, jak vylepšit jejich výtvory. Stejně jako Retina MacBook i MacBook Pro se nově pyšní inovovanou klávesnicí s „motýlkovým“ mechanismem druhé generace, která se vyznačuje nízkým zdvihem a jednotlivým podsvícením každé klávesy.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-19-50-18Displej je stále bez podpory dotyků a nabídne rozlišení 2560 x 1600 pixelů u 13″ varianty, respektive 2 880 × 1800 u 15″ verze

Po vzoru mobilní platformy dostala 13“ a 15“ varianta MacBooku Pro biometrickou čtečku otisků Touch ID. Tu uživatelé ocení nejen při procesu autentizace, ale také při nákupech na internetu a přepínání mezi uživatelskými účty.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-19-50-45

Co se týče hardwaru, tady nešlo očekávat nic jiného, než to nejlepší co aktuální trh nabízí. MacBook Pro pohání nejnovější řada procesorů Intel z rodiny Skylake. Základ nabídky tvoří mobilní řada Intel Core i5, za výkonnější i7 s taktem 2,1 GHz si bude nutné tradičně připlatit.

https://www.youtube.com/watch?v=WVPRkcczXCY

Kapacita operační paměti startuje na hodnotě 8 GB a volitelně ji lze rozšířit až na 16 GB. MacBook Pro s 15“ úhlopříčkou dostal do vínku grafickou kartu vycházející z 14nm architektury Polaris a 4GB pamětí. Pro uživatelská data a aplikace je k dispozici superrychlé SSD úložiště s propustností až 3,1 GB/s, s kapacitou až 2 TB. Integrovaný akumulátor zvládne celou sestavu pohánět 10 hodin na jedno nabití.

Apple ukázal české ceny MacBooků Pro: Rozbití prasátka možná stačit nebude

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-20-31-38

Apple na závěr tiskové konference nezapomněl zdůraznit, že nový MacBook pro je tím nejlepším přenosným počítačem, který za posledních 25 let vyrobil. Souhlasíte s ním, případně uvažujete o jeho pořízení? Dejte nám vědět formou komentáře a podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Pořád nechápu proč pořád něco ztenčovat. Dodnes mi vyhovuje tloušťka PowerBooka G4, nic tenčího nepotřebuju. Obdobně přehnaně velký rozlišení na pididisplayi. Tohle je tak na 50″ televizi a né na cestovní notes. O portech nemá cenu mluvit, to se dalo čekat (stejně to nepovažuju za správné). Jak se tohle připojí na dock ? USB neberu jako řešení, to neni zespoda a asi těžko notes postavim na bok do docku. Vyměnim za 3-5 let baterku za novou ? Rozšířim si v budoucnu paměť pokud mi nebude základ dostačovat ?Ne, nesouhlasim s timhle vývojem za každou cenu. Ten barevný proužek místo F kláves, no nevim, alespoň WSC bych bral mít pořád jako hmatatelně cvakací klávesu, zbylý budou možná přínos když bude vidět co zrovna maji za funkci. Dneska často bojuju s tim že na ALU klávesnici nevim jestli budu mačkat F2 nebo zvyšovat jas. Vesmírně šedá varianta by se mi i líbila, to je pro mně plus, světlýho hliníku už mam plný zuby, stejně se to nerozezná (na pohled) od plastu u HP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button