Novinky

Kde končí právo na soukromí? FBI přinutila pachatele odemknout iPhone pomocí Face ID

Face ID bylo stvořeno jako bezpečnostní systém násobně spolehlivější než do té doby používaná čtečka otisků prstů Touch ID. V případě trojrozměrného skenu obličeje je totiž pravděpodobnost potenciální shody oproti otisku prstu mnohem nižší. Přesto však existují způsoby, jak do smartphonu zabezpečeného Face ID proniknout. Logicky se nabízí možnost nebohého majitele přinutit se do iPhonu podívat. Ač tento způsob na první pohled působí spíše jako z akčního filmu, skutečnost ukazuje, že k podobnému případu už minimálně v jednom případě došlo. Násilné odemčení chytrého telefonu obličejem uživatele navíc mají na svědomí policejní složky.

Incident měl proběhnout během letošního srpna, když američtí federální agenti získali povolení k domovní prohlídce u muže z města Columbus. Agenti FBI vyšetřovali 28letého Granta Michalskiho, který čelil obvinění ze zneužívání dětí. Během domovní prohlídky zasahující složky nalezly také iPhone X. Dále podle dostupných záznamů položili telefon před Michalskiho obličej a tím smartphone proti vůli pachatele odemkli. iPhone X skrýval zejména zprávy a archiv fotografií. Důkazy objevené v telefony byly u soudu použity jako jeden z hlavních důkazů, na základě kterého byl obviněný odsouzen za šíření dětské pornografie.

Komentář: Je spor FBI a Applu jen marketignové divadlo nebo závažný bezpečnostní problém?

Morální dilema

Legitimita jednání represivních složek je v podobných případech předmětem vášnivých debat a to zejména ve Spojených státech, kde se dotčené osoby s oblibou dodávají na pátý dodatek ústavy, která jedinci zaručuje takřka neomezenou svobodu. Zatím neostřejší spor v této souvislosti propuknul na začátku roku 2016, kdy Apple odmítl požadavek FBI na odemčení iPhonu mrtvého teroristy. Výrobce iPhonů se totiž rozhodl za každou cenu bránit soukromí svých uživatel. Oponenti však namítali, že v podobných případech by soukromí jedince mělo ustoupit a policie musí mít přístup k datům, která mohou pomoci případ vyřešit nebo zabránit dalším chystaným činům.

Zdroj
MR

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button