Novinky

iPhone 15 přijde o fyzická tlačítka. Jak to chce Apple vyřešit a bude z toho nový trend?

Přestože je teprve leden, internetem se začínají hemžit zvěsti o modelové řadě iPhone 15. V zásadě se není ani čemu divit. Vývoj nového smartphonu je jistě v pokročilé fázi a při rozsáhlosti dodavatelského řetězce je prakticky nemožné ututlat všechny detaily. S prvními detaily o iPhonu 15 již tradičně přichází analytik Ming-Chi Kuo s odvoláním na klíčové dodavatele Applu, kteří se přímo podílejí na vývoji iPhonu 15.

Samotná výbava stále zůstává zahalena rouškou tajemství, nicméně na povrch vypluly zajímavé informace, které se týkají konstrukce. Apple údajně přistoupí k tomu, že z iPhonu 15 odstraní fyzická tlačítka pro regulaci hlasitosti a vypnutí displeje. Jako náhrada poslouží kapacitní senzory. Ty budou spřaženy s inovovanou verzí Taptic Engine, která bude simulovat fyzickou zpětnou vazbu.

Výhradním dodavatelem modulu Taptic Engine se stane společnost Cirrus Logic, pro kterou to může představovat značně zajímavou příležitost. Apple si na iPhonu 15 totiž hodlá vyzkoušet, jak uživatelé budou reagovat na nový typ kapacitních tlačítek. Pokud sklidí úspěch, stejné řešení hodlá údajně implementovat také do dalších produktových řad.

iPhone bez tlačítek bude fajn

Jakkoli může znít odstranění bočních tlačítek z iPhonu děsivě, upřímně v tom nevidím žádný problém. Apple má se simulací fyzické zpětné vazby bohaté zkušenosti. Namátkou lze zmínit například iPhone 7, kde tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku též tvořil kapacitní senzor. Podobné řešení již delší dobu používají také trackpady na MacBoocích. V zásadě jde o odladěnou a léty prověřenou technologii, takže očekávat výraznější komplikace, není v tuto chvíli na místě.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Nahrazení fyzických tlačítek za senzory může naopak představovat určitý benefit. Absencí klasických spínačů a pohyblivých součástek se totiž zvýší celková spolehlivost zařízení. Analogová tlačítka jsou pochopitelně náchylnější na poruchy a mezerami v konstrukci může do nitra smartphonu vniknout voda a další nečistoty, což není ani v jednom případě žádoucí. 

S novým typem tlačítek ale přichází na řadu další otázky. Například jak se budou chovat s nasazenými krytem, nebo jak si poradí s tím, když bude mít uživatel nasazené rukavice. Na to však v Applu určitě mysleli.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button