Recenze

Recenze Harman Kardon Onyx Studio 4: bezdrátový reproduktor s unikátním designem

Hudba je něco, bez čeho se dokážu obejít jen velmi těžko. Je jedno, jestli zrovna pracuji, prokrastinuji, nebo právě píšu tuto recenzi. Vždy se tak děje za doprovodu puštěné muziky, která mi pomáhá navodit tu správnou atmosféru. Když jsem proto zařizoval novou pracovnu, jedna z prvních věcí, co jsem řešil, byly reproduktory. Má volba nakonec padla na Harman Kardon Onyx Studio 4.

Dlouhou dobu jsem používal systém 4.1 od Cambridge Audio, který plně vyhovoval mým požadavkům. S přibývajícím věkem se u mě ovšem začala objevovat maniakální snaha o minimalismus a maximální averze vůči jakýmkoli kabelům. A jak už možná tušíte, to se absolutně neslučovalo se stávajícím setupem. Přišel tedy čas na změnu.

Logicky jsem se začal poohlížet ve vodách s bezdrátovými reproduktory. Samozřejmě mi neunikl Apple HomePod, ale ten alespoň v mých očích trpí dvěma zásadními neduhy. Je zbytečně drahý a nemá integrovaný akumulátor. Reproduktor mi totiž nemá sloužit pouze v pracovně, ale chci ho používat také na zahradě, která mi slouží jako letní kancelář. Po několika dnech prodírání „reprákovou džunglí“ jsem narazil na produkty od společnosti Harman Kardon.

Její přenosné reproduktory nehrají nejlíp na světě, ale podle mého názoru mají nejhezčí design. Vzhled byl totiž další kritériem, který jsem při výběru zohledňoval. Rozhodně se nepovažuji za designového guru, ale rád si potrpím na hezkých věcech s originální estetikou.

Nakonec má volba padla na model Harman Kardon Onyx Studio 4. Při pohledu na nabídku Harman Kardon zjistíte, že nedávno šla verze Onyx Studio 5, ale tu jsem z výběru okamžitě vyřadil. Stalo se tak díky designu, který mi nepřišel tolik atraktivní a zvukovému přednesu s pocitově slabšími basy.

Design a konstrukce: jen tak ho nepřehlédnete

Produkty Harman Kardon jsou proslulé svým neotřelým designem. Bystřejším uživatelům stačí jediný pohled, aby okamžitě věděli, že jde o model od této značky. Že nejde pouze o můj subjektivní názor dokazuje umístění reproduktoru iSub Speaker (na vývoji se podílel Jonathan Ive) v newyorském muzeu moderního umění.

Design reproduktoru Harman Kardon Onyx Studio 4 se nebojím označit za elegantní a hrubě nadčasový. Na výběr je celkem ze tří barevných variant – bílá, černá a modrá. Obecně mám bílou barvu rád a proto jsem sáhl právě po ní. Z praktického hlediska však bude černá či modrá méně náchylná na ušpinění. Pokud si ovšem nehodláte reproduktor brát na stavbu nebo pod stan, není se třeba čeho obávat.

Přední stranu kryje látka, pod níž se nachází celkem čtyři reproduktory. Na zadní straně pak nalezneme ucho pro snadnější přenášení, výdech bassreflexu a trojici konektorů – microUSB (slouží pro aktualizaci firmwaru), AUX a vstup pro napájení.

O stabilitu se stará dvojice nožiček, které Onyx Studio 4 udržují v mírně nakloněné poloze. Zpočátku jsem byl vůči tomuto řešení poněkud skeptický, nicméně v praxi reproduktor drží na stole doslova jako přibitý.

Obvod reproduktoru je z materiálu připomínajícího gumu, do něhož jsou integrovány ovládací prvky. Ty se nachází na horní straně a najdeme zde tlačítka pro regulaci hlasitosti, zapnutí, aktivaci párovacího režimu, přijmutí hovoru a speciální tlačítko pro propojení s dalšími reproduktory.

Pokud totiž máte více jak jeden Onyx Studio 4, můžete využít funkce Harman Kardon Connect+, která dovolí propojení s více než 100 dalšími reproduktory. Spárováním tak můžete získat buď plnohodnotné stereo nebo obdobu multiroom.

Harman Kardon Onyx Studio 4: zvukový projev

To je ale macek! Přesně to jsem si říkal, když jsem Harman Kardon Onyx Studio 4 poprvé doloval z krabice. V průměru má cca 30 centimetrů, což není nikterak dramatické. Co vás překvapí je hmotnost, která činí více než 2 kilogramy. To je samo o sobě už předzvěstí toho, že po zvukové stránce to nebude vůbec špatné. Celkový výkon činí 4 x 15 W v režimu, kdy máte reproduktor připojený do sítě. V bateriovém módu dojde ke snížení výkonu na 4 x 7,5 W za účelem co nejdelší výdrže.

Na trhu lze narazit na celou řadu výborných reproduktorů jako je například Bose Soundlink Revolve či UE  Megablast. Onyx Studio 4 ovšem přebíjí všechny přímé rivaly minimálně v oblasti basů. Pracovnu o výměře dvacet metrů čtverečních dokáže až po okraj naplnit hutným zvukem, který si zamilujete. Hluboké tóny mají potřebnou dunivost a basy jsou až nečekaně rychlé. Střední pásmo je příjemně čisté a například u skladby Cola od Camelphat z reprodutoru zní naprosto fantasticky. O něco slabší jsou už výšky, které však na poměry Bluetooth reproduktorů zní stále nadprůměrně.

TIP: pokud reproduktor umístíte zády blíž ke stěně, lze tím docílit lepšího pocitu z basů, které nabudou na intenzitě.

Celkové naladění jde vstříc současným trendům a zaměřuje se především na nižší frekvence. Pokud si tedy ujíždíte na hip-hopu či taneční hudbě, budete spokojeni. Naopak vyznavači klasické hudby či metalu budou postrádat detailnější výšky. Na druhou stranu je třeba brát v potaz fakt, že se tu bavíme o přenosném Bluetooth reproduktoru, jehož hardware se musel vměstnat do relativně malého těla.

Co se týče hlasitosti, tak zde nemám jedinou výhradu. V režimu napájení ze sítě jde o skutečného křiklouna, kterého na max „osolíte“ jen výjimečně. Když reproduktor jede na baterku, hlasitost je sice o něco nižší, přesto si troufám tvrdit, že s tím nebudete mít sebemenší problém. Tohle je zkrátka reproduktor, s nímž uděláte pořádný rachot, kdykoli si zamanete.

Aplikace HK Connect by toho mohla umět víc

Jestli mě něco na používání Harman Kardon Onyx Studio 4 zklamalo, byla to rozhodně mobilní aplikace HK Connect. V podstatě jediné, co zde můžete nastavit je chování tlačítka pro přijmutí telefonního hovoru, které lze přemapovat na pozastavení přehrávání. Další funkcí je určení režimu (Stereo, Party) při propojení více reproduktorů a jednoduchý indikátor stavu nabití. Osobně bych si zde představoval alespoň možnost nastavení ekvalizéru či úpravu dalšího chování reproduktoru. Za tohle vážně palec dolů.

Vydrží hrát celou noc

Jelikož se tu celou dobu bavíme o přenosném reproduktoru, je nutné zmínit také jeho výdrž. Onyx Studio 4 disponuje integrovaným akumulátorem (Li-Ion) s kapacitou 3000 mAh. To dle oficiálních materiálů znamená až 8 hodin přehrávání v závislosti na nastavené hlasitosti.

Praxe je ovšem taková, že nabitý vydrží kolem šesti až sedmi hodin, což je stále vynikající hodnota. Při napájení z akumulátoru se reproduktor automaticky přepne do bateriového režimu, který sníží výkon na polovinu. Stále se však můžete spolehnout, na slušnou úroveň maximální hlasitosti.

Harman Kardon Onyx Studio 4: jen tak vás neomrzí

Harman Kardon Onyx Studio 4 je především designová lahůdka, která se stane ozdobou každé pracovny. Svým výkonem sice nemůže konkurovat vícekanálovým sestavám, nicméně to není jeho úlohou. Na trhu najdete řadu lépe hrajících modelů, ovšem žádný nebude mít tak signifikantní kontury.

Po zvukové stránce jde přesto o nadprůměrný kousek, kterým snadno naplníte i větší místnost hutným zvukem. Pokud tedy hledáte způsob, jak ozvučit svou kancelář, ložnici terasu bez otravných kabelů, Onyx Studio 4 má rozhodně co nabídnout. Navíc, kromě reproduktoru získáte originální doplněk do domácnosti, který se vám jen tak neokouká.

Harman Kardon Onyx Studio 4

9.1

Zpracování

9.5/10

Design

9.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • unikátní a nepřehlédnutelný design
  • kvalitní dílenské zpracování
  • nadprůměrný zvukový projev
  • cena

Mínusy

  • aplikace HK Connect by toho mohla umět víc
  • absence AirPlay

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button