Novinky

Nejbezpečnější je Face ID od Applu. Android v testu naprosto pohořel

S loňským uvedením výročního iPhone X nám dal Apple jasně najevo, jaké technologii zabezpečení hodlá věnovat svou pozornost. K velkému překvapení všech jsme se dočkali pohřbení léty ověřené čtečky otisků, kterou nahradilo trojrozměrné skenování obličeje. To okamžitě vyvolalo řadu diskuzí a nejrůznějších komentářů nad tím, zda je Face ID dostatečně adekvátní alternativou.

Konkurenční výrobci na sebe tradičně nenechali čekat a do svých modelů začaly integrovat vlastní obdoby pro rozpoznávání obličeje. Apple v tomto kontextu několikrát zdůraznil, že jeho technologie má několikaletý náskok a je dostatečně kvalitní na to, abychom za ni mohli skrýt naše osobní data.

Jak čas plynul a na trhu přibývaly nové smartphony s Androidem, rozpoznávání obličeje se stalo nedílnou součástí výbavy všech předních producentů mobilní elektroniky. Ačkoli výrobci tvrdí, že jejich řešení je srovnatelné s Face ID od Applu, uživatelské reakce často hovoří o opaku.

Jasné stanovisko do těchto vod se rozhodla vnést redakce Forbes, která srovnala skenování obličeje na několika zařízeních s Androidem a iPhonu X (recenze). Aby byl výsledek dostatečně relevantní, svůj experiment pojali opravdu profesionálně. Telefony se totiž rozhodli prověřit za pomoci trojrozměrném modelu hlavy, který vznikl za díky datům z 50 kamer a 3D tiskárny.

Recenze Apple iPhone XR: téměř dokonalý kompromis

Vytvoření umělé hlavy zabralo několik dní a celkové náklady se vyšplhaly na 300 liber, tedy přibližně 8 600 korun. Do pokusu byly zahrnuty androidí smartphony v zastoupení Samsung Galaxy S9, LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy Note 8, OnePlus 6 a již zmíněný iPhone X (recenze).

Nejbezpečnější je Face ID od Applu, Android pohořel

Všechny uvedené smartphony s operačním systémem Android se podařilo modelem hlavy oklamat a odemknout. U iPhonu X však autoři testu skončili s nepořízenou. Za vynikajícím výsledkem iPhonu stojí fakt, že Face ID disponuje velmi sofistikovaným způsobem skenování, které kombinuje s dalšími prvky. Rozpoznávání obličeje na nových iPhonech ve zkratce funguje tak, že infračervený projektor promítne na vaši hlavu desítky tisíc neviditelných teček.

Infračervená kamera tyto data zpracuje a pokud zaznamená shodu, povolí odemknutí zařízení. Face ID však kontroluje také pozornost uživatele, respektive oční kontakt. Pokud k ničemu takovému během autentifikace nedojde, iPhone neodemknete.

 

Je ovšem férové zmínit, že většina výrobců Androidu své uživatele upozorňuje, že skenování obličeje je vhodné používat jako sekundární prvek zabezpečení. To ovšem nemění nic na tom, že Apple v případě Face ID udělal obrovský kus práce a lze se na něj v drtivé většině případů spolehnout. Jediným mínusem zůstávají specifické situace, v nichž se čtečka otisků jeví jako praktičtější. V tomto směru lze ovšem očekávat, že Face ID se bude i nadále vyvíjet a všechny nedostatky postupem času vymizí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button