Novinky

Detailní analýza iOS 11 Golden Master: spousta informací nejen o budoucím iPhonu

Už za dva dny nás čeká tradiční Apple konference, při které bude představen nejnovější iPhone 8 (iPhone X, iPhone Pro?), Apple Watch s LTE, Apple TV a samozřejmě iOS 11 Golden Master. Finální verze systému určená k následnému zveřejnění pro všechny uživatele se ale k některým zahraničním redakcím dostala s mírným předstihem, a tak vás o novinkách, kterých opravdu není málo, můžeme informovat i my.

Jedna z nových funkcí, kterou iOS 11 přinese spočívá v možnosti osvětlení (zřejmě pomocí čtyřdiodového blesku) v portrétním režimu. Doposud režim portrétu na iPhonu 7 Plus (recenze) pro správnou funkčnost vyžadoval  relativně hodně osvětlenou scenérii, jinak docházelo k pomalému zaostřování a celkově špatnému softwarovému vyhodnocení výsledné fotografie. Díky světlům z diod bysme tak mohli efekt zmámý ze zrcadlovek používat například i v noci.

iPhone 8 by rovněž měl umět nahrávat zpomalená videa ve 240 snímcích za sekundu v rozlišení 1080p (Full HD). Současné smartphony kalifornského výrobce zvládnou stejnou snímkovou frekvenci jen v rozlišení 720p. iOS 11 Golden Master dále poukazuje i na dřívější spekulace, které tvrdily, že nový iPhone nabídne možnost pořizovat videa ve vysokém rozlišení Ultra HD při 60 snímcích za sekundu. A díky modernímu formátu pro komprimaci fotografií či videí HEIF/HEVC navíc se značnou úsporou místa.

Přichází HEIF, náhrada 25 let starého JPEG

Zvědaví vývojáři těmito objevy ale ještě zdaleka neskončili. Kód finálního sestavení iOS 11 potvrzuje také OLED displej s technologií True Tone, kterou už nějaký ten rok používá iPad Pro (recenze). Změny by se mělo dočkat také rozlišení obrazovky iPhonu, které má povyskočit na 1125 x 2436.

Takto by mělo probíhat nastavení Face ID

Asi nejočekávanější novinkou letošního modelu má být rozpoznávání obličeje, které s největší pravděpodobností nahradí velmi oblíbenou identifikaci pomocí otisků prstů. Podle rozboru kódu to vypadá, že oficiální název bude Apple Face ID a skenování má probíhat ve vzdálenosti 25-50 cm od naší tváře. Uživatelé si stejně jako při nastavování Touch ID zvolí heslo pro případ, že obličej z nějakého důvodu nepůjde rozeznat. Dále bude nutné několikrát pootočit hlavou kvůli podrobnému naskenování a celý proces ještě jednou zopakovat. Po dokončení procesu již budete moci telefon odemykat, platit v App Storu a mnoho dalšího jen za přispění vašeho obličeje. iPhone rovněž pozná, že se na něj díváme a nebude tak docházet ke zhasínání displeje v průběhu čtení například dlouhého článku. Podobnou funkci použil již Samsung ve svém Galaxy S5.

Nová domovská lišta zřejmě nahradí dřívější Home Button

Více či méně se potvrzuje i nové revoluční ovládání pomocí gest, které nahradí dřívější domovské tlačítko. Ve spodní části obrazovky se zobrazí tenká lišta, prostřednictvím niž bude docházet k nejrůznějším interakcím a vyvolání multitaskingu. Analýza iOS 11 GM dále ukázala Apple Watch s novým ciferníkem a také kontrolní centrum s indikátorem mobilního signálu, což jen potvrzuje dřívější úniky a spekulace o Apple Watch s LTE. Na oficiální oznámení si samozřejmě už počkáme do keynote, která odstartuje 12. září v 19:00 SELČ. Už teď je ale zveřejněno tolik informací, že nás asi máloco překvapí. Doufejme, že si pro nás Apple ještě něco schoval a že obligátní „One more thing“ použije pro opravdový hřeb večera.

Nový ciferník a kontrolní centrum naznačují příchod Apple Watch s LTE modulem

Nové iPhony se představí už 12. září. Přinesou dvakrát větší úložiště a 3 GB RAM

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button