Recenze

Recenze iPad Pro 10,5 palců: nový král mezi tablety

O iPadu se často hovoří jako o iPhonu s větším displejem. Apple však své tablety prezentuje spíše jako zařízení přibližující se klasickým počítačům, které zvládají spoustu věcí. Pojďme se tedy podívat, jaký je 10,5palcový iPad Pro ve skutečnosti.

Obsah balení: jen to nejnutnější, ostatně jako vždy

V balení najdeme iPad, v našem případě stříbrný iPad Pro v 64GB variantě, 12W nabíjecí adaptér s USB kabelem a mini příručku se samolepkami. Zkrátka taková Applí klasika.

Design: štíhlý elegán

První iPad byl představen již v roce 2010. Od té doby se nijak, snad kromě hmotnosti, radikálně nezměnil. A ani nejnovější tablet jablečné společnosti se přímo nepyšní revolučními změnami v oblasti designu, drobná evoluční vylepšení zde však najdeme. 10,5palcový iPad Pro prošel výrazným ztenčením rámečků na všech stranách a rozdíl oproti předchozí generaci činí podle Applu až 40 %. A změna je skutečně znát. iPad díky tomu působí odlehčeněji a moderněji. Tomu přispívá i hmotnost, která se zastavila na 469 gramech u Wi-Fi varianty. iPad se tak stále dobře pohodlně drží i při delším používání.

Největší benefit nového tabletu ale spočívá v jen o trochu větším těle při zvětšení uhlopříčky displeje z 9,7 na 10,5 palců. Menší rámečky s sebou přinášejí i nějaká ta negativa. Za čtrnáct dnů, po které mám 10,5palcové zařízení možnost testovat, se mi občas stává, že pokud iPad držím na šířku, palec levé ruky, který ho podepírá, zasahuje až do displeje. Místo scrollování v prohlížeči potom dochází k přibližování webových stránek nebo k ignorování pokynu pro spouštění jednotlivých příkazů a aplikací vlivem mnoha dotyků. K nechtěným dotykům ale dochází méně než v prvních dnech.

Opět se tak potvrzuje stará dobrá pravda, že na vše je potřeba si zvyknout. Všechny ostatní hardwarové prvky zůstávají při starém. Tedy dvojice ovládacích tlačítek hlasitosti, tlačítko pro zapnutí/vypnutí, FaceTime kamerka a mechanický snímač Touch ID druhé generace. Nechybí ani Lightning a Smart konektor nebo 3,5mm audio výstup. Obě kratší strany přístroje ještě doplňují čtyři výborně hrající reproduktory. Zapomenout nesmíme ani na 12megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací, který zdobí zadní stranu iPadu. Na fotoaparát se ještě zaměříme zvlášť v další kapitole.

Vystouplá čočka fotoaparátu, Smart konektor a spodní strana iPadu s Lightning konektorem a dvěma reproduktory

Hardware: tak výkonný, že v některých výpočtech předčí i současné Macbooky

Nemusíte být věštci, abyste tušili, že tenhle drobeček nebude žádné ořezávátko. Letošní iPady Pro disponují nejnovějším 64bitovým procesorem A10X Fusion, který je poprvé v historii Applu vyráběn 10nm procesem. Problémy tak nečekejte ani při opravdu velkém vytížení. Tento fakt také potvrzuje pár dní stará informace, jenž při určitých operacích poukazuje na vyšší výkon, než mají současné Macbooky Pro. Osobně nemůžu proti rychlosti otevírání aplikací a práci v nich vůbec nic namítat.

V kombinaci se systémem iOS 10, 4GB operační paměti a novým 120Hz IPS displejem s rozlišením 2224 x 1668, je radost na novém iPadu pracovat. Sám Apple se větším počtem snímků za sekundu pochlubil na červnové WWDC a je jasné proč. Máte totiž pocit, že ještě, než se dotknete nějaké aplikace, už se otevírá. I scrollování internetovými stránkami je mimořádně plynulé. Na tomto displeji pracoval Apple hlavně kvůli Apple Pencil. Odezva při tahu tímto speciálním stylusem je teď o mnoho rychlejší, a poskytuje podobně realistické kreslení, jako při použití běžného papíru a tužky. Zobrazovací panel navíc podporuje široký barevný rozsah (P3) nebo technologii zvanou True Tone (nepřetržité přizpůsobování intenzitě a barvě okolního světla). Práce s fotografiemi na novém iPadu je proto velmi přívětivá.

Fotoaparát: stejně dobrý jako v iPhonu 7

Nebývá zvykem, aby výrobci, Apple nevyjímaje, osazovali stejně kvalitní čočky fotoaparátu z mobilních telefonů i do tabletů. Letošní iPady tak tvoří příjemnou výjimku. Disponují 12megapixelovým fotoaparátem s optickou stabilizací a clonou f/1,8. K tomu sekunduje čtyřdiodový True Tone blesk. Stejně jako u iPhonu 6s a 7 je krycí sklo objektivu ze safírového křišťálu. Nahrávání videa podporuje rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu nebo dvojnásobný digitální zoom.

Pořízené fotky a videa jsou na dobré úrovni a ostudu s nimi rozhodně neuděláte. Otázkou zůstává, jestli uživatelé takto kvalitní fotoaparát v tabletu využijí. Jako nevýhodu, zvlášť u iPadu, vnímám relativně dost vystouplý objektiv. Pokud nebudete používat ochranné pouzdro, bude iPad stále v jednom rohu vyvýšen. Sice nedochází k pohupování jako u iPhonů, tuto strategii ale příliš nechápu. iPad poskytuje určitě dost vnitřního prostoru na to, aby bylo celé soustrojí fotoaparátu skryto v těle. FaceTime kamerka si také polepšila, aktuálně nabízí 7megapixelový snímač s možností nahrávat Full HD video.

Za ideálních světelných podmínek vytváří iPad Pro solidní fotografie. Špatné to však není ani v interiéru.

Výdrž: jeden den s naprostým přehledem

Podle specifikací výrobce má 30,4Wh baterie v 10,5palcovém iPadu Pro vydržet až 10 hodin prohlížení webu na Wi-Fi nebo sledování videa. Praxe ukazuje ještě o něco vyšší hodnoty. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že při opravdu intenzivním brouzdání po internetu, psaní článků a úpravy fotografií, ukazuje iPad na konci dne hodnotu baterie ještě okolo 30 %. Jeden těžký den tak hravě zvládne, což je u takto přenosného a pracovního zařízení důležité.

Závěr: nejvýkonnější dotykový pracant současnosti

Pokud používáte, nebo se teprve chystáte používat iPad Pro jako pracovní nástroj s občasným shlédnutím videa na YouTube, je pro vás tento stroj jako dělaný. Spolu s iOS 11, originální Smart Keyboard a Apple Pencil dostanete lehce přenosné zařízení, na kterém zvládnete téměř všechny úkony jako na klasickém počítači. Pravda je, že se vším příslušenstvím se dostanete ne cenu atakující hranici 28 000 Kč, což je za takový lepší konvertibl docela hodně peněz. Za tu cenu ale dostanete opravdu tvůrčí nástroj s možnostmi, které klasický Macbook nenabízí. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním uživateli, jaké má priority a čemu dává přednost.

První dojmy z 10,5palcového iPadu Pro: technologiemi nabušený rychlík

iPad Pro 10,5 palců

8.4

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Kvalitní dílenské zpracování
  • Rozměry vzhledem k velikosti displeje
  • Hmotnost
  • Výdrž baterie

Mínusy

  • Nechtěné dotyky kvůli užším rámečkům
  • Cena vzhledem ke kapacitě úložiště

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button