Novinky

Procesory od Applu jsou poprvé v historii vyrobeny 10nm technologií

Již delší dobu je známo, že procesory od Applu patří mezi špičku v mobilních zařízeních. Na WWDC tuto informaci potvrdil také viceprezident produktového marketingu, Greg Joswiak, který hovořil o 30% nárůstu výkonu, oproti předchozí generaci. Není tak velkým překvapením, že procesory v nových iPadech Pro jsou při některých výpočtových operacích dokonce lepší, než současné Macbooky Pro. Jedno nám však Apple zatajil. Letošní A10X Fusion je totiž poprvé v historii kalifornské společnosti vyroben 10nm technologií.

Díky tomu je procesor o mnoho menší (96,4 milimetrů čtverečních), než jeho předchůdce (143,9 milimetrů čtverečních), který byl zhotoven 16nm technologií. Může to vypadat jako zanedbatelné číslo, ale v mobilním světě se počítá každý nanometr. Prostor navíc se může využít například pro větší baterii nebo nový hardware. Procesor se tedy zmenšil, na síle však nic neztratil, naopak. Vyrovnávací paměť L2 má nyní 8 MB a obsahuje 3 jádra. Pro srovnání, starší A9X měl 3 MB vyrovnávací paměti a 2 jádra. Výrobu má na starosti aktuálně jediný dodavatel procesorů pro Apple, TSMC.

Tabulka srovnání procesorů, který byly použity v iPadech

Je trochu s podivem, že s novým výrobním procesem přišel jako první iPad a ne iPhone, jako tomu bylo doposud zvykem. Na druhou stranu, Apple do nového iPadu Pro musel použít to nejlepší, co v současnosti existuje. Jen tak může totiž splňovat vizi pracovního nástroje se vším všudy.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button