Novinky

První dojmy z 10,5palcového iPadu Pro: technologiemi nabušený rychlík

Je to teprve dva týdny, co Apple na WWDC představil nové iPady Pro. O to více jsme potěšeni, že vám již nyní, jako jedni z prvních v České republice, můžeme zprostředkovat první dojmy z 10,5palcového iPadu Pro.

Design

iPady, od svého vzniku v roce 2010, příliš změn neprodělaly a ani teď nemůžeme přímo hovořit o revoluci, evolučně jde však o vítaný krok dopředu. U nových iPadu Pro došlo k výraznému zmenšení rámečků, podle Applu až o 40 %. A rozdíl je skutečně znát. Rámečky ubraly na svém rozměru na všech stranách a iPady díky tomu vypadají moderněji. Největším benefitem však zůstává jen o trochu větší tělo při zvětšení uhlopříčky displeje z 9,7 na 10,5 palců. Menší rámečky s sebou nesou i nějaká ta negativa. Za těch pár dnů, po které mám možnost nové zařízení testovat, se mi nezřídka stává, že pokud iPad držím na šířku, palec levé ruky, který zařízení podepírá, zasahuje až do displeje. Místo scrollování v prohlížeči potom dochází k přibližování webových stránek nebo k ignorování pokynu pro spouštění jednotlivých příkazů a aplikací vlivem mnoha dotyků.

Zadní a přední strana 10,5palcového iPadu Pro

Výkon

Mnozí z vás asi tuší, že tenhle drobeček nebude žádné ořezávátko. A tušíte správně. Letošní iPady Pro disponují nejnovějším procesorem A10X Fusion, který nemá problém ani při velkém vytížení. Před několika dny se na Českém Macu dokonce objevila informace, která při určitých operacích poukazuje na vyšší výkon, než mají současné, o dost dražší, Macbooky Pro. Osobně nemůžu proti rychlosti otevírání aplikací a práci v nich vůbec nic namítat. V kombinaci se 4 GB operační paměti a novým 120Hz displejem je radost na novém iPadu pracovat. Sám Apple se zařazením této technologie na WWDC pochlubil a je jasné proč. Člověk má pocit, že ještě než se dotkne nějaké aplikace, už se otevírá. Scrollování internetovými stránkami bych přiřadil k pocitu, kdy posouváte klasický papír po stole. Vše je mimořádně plynulé a zkrátka to, promiňte mi ten výraz, „odsejpá.“

Prohlížení webu je na novém iPadu radost

Fotoaparát a výdrž baterie

Pokud nejste zrovna čínský občan na návštěvě v Praze a nefotíte si kulturní památky z jedoucího autobusu, fotoaparát v iPadu zřejmě využijete minimálně. Není však vůbec na škodu, že Apple do svých nových tabletů vložil stejné snímače jako u iPhonu 7 a 7 Plus. Pár ukázkových snímků můžete zhlédnout níže. FaceTime kamerka doznala také menšího vylepšení. Aktuálně nabízí rozlišení sedm megapixelů.

Takto fotí nový iPad Pro (vlevo pokus o makro, uprostřed fotografie za ideálních světelných podmínek a vpravo interiérová fotografie)

Prezentace iPadu Pro vždy probíhá v duchu pracovního nástroje, jak je na tom tedy výdrž baterie? Jako u každého nového zařízení, ani iPad jsem za dosavadní čtyři dny nedal téměř z ruky. Při opravdu intenzivním brouzdání po internetu, psaní článků a úpravy fotografií ukazuje iPad na konci dne hodnotu baterie na 31 %. Jeden těžký den tak hravě zvládne, což je u takto přenosného a pracovního zařízení důležité. Výdrž baterie pro vás budeme i nadále sledovat a podrobnější informace se objeví v připravované recenzi.

Touch ID 2. generace, Lightning konektor a čtyři reproduktory zdobí 10,5palcový iPad

Po několika dnech používání iPadu Pro můžu prohlásit, že Apple znovu ukázal svou velikost. Někdo může namítat, že se vylepšují maličkosti, ale z malých dílků se přeci skládají obrovské mozaiky, no ne? Tento článek berte spíše jako malý předkrm, po kterém bude následovat plnohodnotná recenze. Do diskuze pod článkem nám zatím můžete psát své vlastní zkušenosti či dotazy, na které vám rádi odpovíme.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Dobrý den, mám iPad Air 2 32GB. Bude v září po aktualizaci na iOS 11 o něco výkonnější a více na práci? Jsem s nim naprosto spokojen a myslím, ze se mu ani náhodou nevyrovná žádný notebook od konkurence! APPLE je proste fantazie po všech stránkách ☺️??, děkuji za odpověď. Máťa

  2. Dobrý den,

    netroufám si odhadovat, jestli se výkon vašeho iPadu zvýší, či nikoliv. S příchodem iOS 11 však budete při práci mnohem efektivnější. Sám nyní testuji první veřejnou betu na iPadu Pro a i když jde zatím o testovací verzi systému, tak nové prvky (dock, rozšířený multitasking, nativní aplikace soubory) jsou vážně praktické. Navíc iPad Air 2 je stále ještě dobré “železo”, takže se máte rozhodně na co těšit.

    Za redakci Český Mac – David Pravda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button