Články

Kdy iPhone přijde o Dynamic Island a jak bude vypadat budoucnost biometriky ve smartphonech od Applu?

Když Apple uvedl iPhone X (recenze), v technologické komunitě to okamžitě způsobilo obrovský poprask. Nejžhavější diskuze se vedly kolem výřezu v horní části displeje (notch), kam vývojáři schovali Face ID modul s kamerou. Zatímco většina si na novou podobu přední strany velmi rychle zvykla, část uživatelů včetně konkurence to považovala za designový prohřešek. S loňským příchodem iPhone 14 Pro / Max (recenze) se situace změnila. Vykousnutý displej ustoupil novému řešení, které využívá dva samostatné otvory, které Apple softwarově spojil a vytvořil tím Dynamic Island.

V Cupertinu tím zároveň předvedli svůj důvtip, kdy ze zdánlivé nevýhody vytvořili přednost. Dynamic Island se totiž stal součástí uživatelského rozhraní. Kromě zobrazování určitého typu notifikací slouží také jako centrum s widgety, čehož hojně využívají i aplikace třetích stran. Stejně jako v případě výřezu se však najdou názory, že do ideálního stavu to má pořád hodně daleko.

Nacpat Face ID a kameru pod displej bude výzva

Jako logický krok se nabízí integrace kamery a Face ID pod samotný zobrazovač. Není žádným tajemstvím, že Apple má na tyto technologie vlastní patenty, které podal již v roce 2021. Bohužel technologický pokrok nejde tak rychle, jak bychom si představovali. Přesněji řečeno, smartphony s kamerou pod displejem již existují, ale kvalita záznamu je někde na úrovni před třemi roky. A to je zkrátka něco, co Apple nehodlá akceptovat. Stačí si totiž uvědomit, že hlavní vylepšení u několika posledních generací iPhonů se točily zejména kolem fotoaparátu, takže vytvořit něco, co by degradovalo kvalitu kamery, nedává absolutně žádný smysl.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Jednu chvíli se spekulovalo nad tím, zda se do iPhonu nevrátí čtečka otisků, která by byla také umístěna pod displejem. Tato možnost se ovšem jeví jako nejméně reálná, jelikož Apple bere Face ID jako mnohem lepší řešení, které má nad Touch ID ve většině případů navrch.

Dynamic Island s námi ještě nějaký čas zůstane

S tím souhlasí také většina analytiků, jejichž kontakty sahají hluboko do pozadí vývoje Apple produktů. Na téma budoucnosti biometrie iPhonu se nedávno vyjádřil také Ross Young, který patří mezi velmi důvěryhodné zdroje. Dle jeho tvrzení se v letošním roce nic zásadního nezmění, respektive Dynamic Island dostane jak iPhone 15 Pro (Max) tak i levnější iPhone 15. Posun máme očekávat až s příchodem iPhone 16. V jeho případě máme počítat s tím, že Face ID modul se kompletně schová pod displej. V displeji tak zůstane pouze jeden malý otvor pro čelní kamerku. Kompletní integrace optiky fotoaparátu a biometrických senzorů má nastat až v roce 2026, kdy z displeje zmizí i otvor pro kameru, která bude taktéž ukryta pod displejem.

foto: Ross Young (Twitter)

Tento scénář však počítá s tím, že vývoj nic nezabrzdí a inženýři udrží současné tempo. Pokud tedy patříte k uživatelům, kteří nejsou se současným řešením spokojeni, budete si muset ještě nějaký čas počkat, nebo zkrátka vzít Dynamic Island na milost. 

Jak vnímáte Dynamic Island? Tahá vás díra v displeji za oči, nebo to považujete za elegantní způsob, jak se vypořádat se současnými technologickými možnostmi?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button