iOS

Týden s iOS 11 Public Beta na iPadu Pro

Před týdnem vydala Cupertinská společnost první veřejnou betu iOS 11. Možnost testování nového systému od Applu tak má každý, kdo vlastní podporované modely iPhonu, iPadu a iPodu. Naše redakce si samozřejmě iOS 11 také vyzkoušela, a proto vám již dnes přinášíme čerstvé dojmy z používání na 10,5palcovém iPadu Pro.

iOS 11 byl představen před měsícem na vývojářské konferenci WWDC. Už při prezentaci bylo jasné, že letošní systém přinese řadu změn a poprvé v historii pozmění způsob ovládání na iPhonu a iPadu.

Videoukázka hlavních novinek v iOS 11

Dock: jsme ještě v iOS?

První, asi největší novinkou, kterou na první pohled zahlédnete, je Dock. Ten bude přístupný ve všech aplikacích, stačí jen prstem potáhnout nahoru a následně se objeví nejpoužívanější aplikace seřazeny podle vašich priorit. Dock navíc podporuje až 13 aplikací uložených vedle sebe a další 3 aktuálně používané. Uživatelé macOS budou jako doma. Popravdě, tuto novinku hodnotím nejkladněji ze všech, protože přináší kýženou efektivitu práce. Jen proto, abyste se dostali z jedné aplikaci do druhé už totiž nemusíte zpět na hlavní plochu a tam zdlouhavě vybírat, ale rovnou se přesouváte do požadované aplikace a pokračujete v práci.

Multitasking: je libo mnoho oken?

Dalším povedeným vylepšením prošel multitasking. Od nového iOS můžeme využívat dokonalejšího zobrazení pomocí funkce Slide Over, kterou známe už z iOS 9. Do teď totiž bylo možné Slide Over použít je na pravé straně obrazovky, přičemž obsah pod tímto oknem zůstal neaktivní. Nyní je okno stále aktivní a můžeme jej přesouvat podle potřeby kam chceme. Pomocí přepínače aplikací se nově dostaneme také k App Spaces, tedy dvojicím aplikací, se kterými nejčastěji pracujeme. V první betě nefunguje multitasking úplně korektně, hlavně u aplikací třetích stran, nicméně tyto mírné neduhy se do vydání oficiálního iOS 11 vyladí a poté půjde o funkci, bez které se už zkrátka neobejdete.

Nový Slide Over umožňuje přesouvat otevřenou aplikaci a navíc jsou obě části stále aktivní, screenshot vpravo ukazuje rozvržení nového kontrolního centra

S multitaskingem je nově spojeno také kontrolní centrum, tedy pokud mluvíme o iPadu. Na iPhonu zůstalo vypínání aplikací při starém. Kontrolní centrum na iPadu najdeme pomocí delšího potažení nahoru od dolního okraje displeje. Nejdřív se asi leknete, že je úplně jiné, než v iOS 10. Jiné ale neznamená špatné. Nyní je kontrolní centrum vytvářeno z malých oblastí, které ve většině případů ještě interagují prostřednictvím delšího dotyku. To znamená, že třeba u minutky si můžete ihned nastavit délku odpočítávání, aniž byste museli navštívit aplikaci Hodiny. Navíc je možné mírné upravení ovládacích prvků podle vašich preferencí, což dříve nešlo.

Interakce kontrolního centra pomocí delšího dotyku

Aplikace Soubory: nativní správce souborů

Efektivní novinka, pomocí které máme možnost přetahovat například soubory nebo fotky z jedné aplikace do druhé. Je to takový malý správce souborů, který umožňuje shromažďovat jednotlivé soubory z daného zařízení a cloudů (iCloud, Google Drive a dalších). Ty poté můžeme třídit podle barev, jako jsme zvyklí z macOS. Jde tak o vůbec první aplikaci tohoto typu, kterou Apple vytvořil speciálně pro iOS. Opět ale platí, že v první veřejné betě jsou tyto možnosti značně omezeny, jelikož přetahování souborů funguje jen v nativních aplikacích.

Mezi další významné novinky můžeme zařadit také klávesnici s šedě vyznačenými znaky. Ty je možné použít tahem dolů po daném písmenku.  Osobně bych uvítal více praktických znaků, například čárku nebo tečku. Uvidíme, možná se toto rozvržení do ostré verze ještě změní. Možnost vestavěného nahrávání obrazovky také není k zahození. Nejvíce se hodí, pokud někomu pomáháte s vysvětlováním určité problematiky nebo pokud jste například redaktor Českého Macu a zrovna nahráváte funkce nového iOS pro čtenáře. Drobnými změnami designu prošly skoro veškeré aplikace, které se nyní více podobají současné aplikaci Hudba.

Zhodnocení první veřejné bety iOS 11

I když jsme celý týden testovali první, byť veřejnou betu, iPad se restartoval snad jen dvakrát a celková stabilita systému je na dobré úrovni. Větší zahřívání tabletu nebo rychlejší pokles baterie je u beta verzí už takovým koloritem. Nejvíce nás potrápil Dock, který často neplnil funkci vytažení a rovnou nás přepínal do multitaskingu. To se ale dá pochopit. Přece jen jde o velkou novinku a zásah do používání celého systému. Pro zkušenější uživatele mohu aktuální betu doporučit. Ostatním bych si dovolil dát dobře míněnou radu zůstat na současném iOS 10 a vyčkat až na oficiální vydání iOS 11, které se uskuteční již v září. Vyhnete se tak zbytečným nedostatkům, které bety přinášejí.

Recenze iPad Pro 10,5 palců: nový král mezi tablety

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button