Články

První dojmy z iPhone 11 Pro: evoluční drobnosti a skvělá výdrž baterie

V pátek 20. září celosvětově odstartovaly prodeje nejnovějších iPhonů. Po necelých 72 hodinách je tedy čas na první dojmy z nového iPhonu 11 Pro. Jaký je ve skutečnosti?

Ještě to nejsou ani dva týdny, co Apple představil své nejnovější smartphony pro následující rok a už tady máme první dojmy z prvního „profesionálního“ iPhonu. iPhone 11 Pro jako vůbec první telefon kalifornského výrobce nabízí trojitý fotoaparát s nočním režimem, nejnovější procesor Apple A13 Bionic a razantně zvýšenou výdrž baterie. Alespoň tak to prezentoval Phil Schiller na letošní Apple Keynote. Pojďme se ale podívat, jak si nový iPhone 11 Pro vede ve skutečnosti.

Ohlédnutí za letošní Keynote. Co nás překvapilo a co naopak zklamalo?

iPhone 11 Pro: poprvé tlustší a těžší, přesto pořád s puncem luxusu

Přestože iPhone 11 Pro ve vesmírně šedé variantě vlastním necelých 72 hodin a na nějaké rozsáhlé závěry je tedy stále dost času, o první dojmy z letošní novinky se ale již nyní mohu podělit. Hned po prvním uchopení nového iPhonu poznáte mírný nárůst tloušťky a hlavně hmotnosti. Ta sice oproti starší generaci stoupla jen o 11 gramů, ale při delším používání to zkrátka poznáte. Na druhou stranu, i díky tomu působí iPhone 11 Pro bytelnějším a odolnějším dojmem. Samotnou odolnost dokreslují i matná záda telefonu, která v kombinaci s krycím sklem vytváří iluzi neprostupného kovu, což je rozhodně zajímavý designový prvek.

Samostatnou designovou kapitolou je fotoaparát. Ten se nachází v levé horní polovině (z pohledu zadní strany) a neoddiskutovatelně patří k nejvýraznějším poznávacím znamením letošních iPhonů. Samotné čočky fotoaparátu vystupují jen cca 1 mm nad tělo přístroje a v porovnání s loňským, respektive předloňským iPhonem tak působí mnohem lépe, než se na první pohled může zdát. iPhone 11 Pro se ani při položení na stůl nekýve tak výrazně jako jeho starší bráškové.

iPhone 11 Pro je prvním telefonem od Applu, jež nenese ikonický nápis na zadní straně

Fotoaparát: tři objektivy a noční režim v hlavní roli

U fotoaparátu zůstaneme i nadále, tentokrát ale spíše z funkčního pohledu. Letošní vlajkové lodě iPhone 11 Pro a 11 Pro Max nabízejí shodně tři fotoaparáty s ohniskovou vzdáleností 13, 26 a 52 mm. Dohromady tak nabízejí čtyřnásobný optický zoom, což je z pohledu mobilního telefonu opravdu zajímavá hodnota. V praxi zaujme především nový ultraširokoúhlý fotoaparát, jež nabízí pokrytí 120­° zorného pole a pohled na fotky z tohoto objektivu je zatím zkrátka neokoukaný.

Nový ultraširokoúhlý fotoaparát dává mobilním fotkám neoukoukanou podobu

Další výraznou novinkou je funkce Noční režim. Jak už samotný název napovídá, výrazným způsobem zlepšuje fotografování v noci. A to zejména díky možnosti nastavení delšího času, který je zapotřebí při snímání noční scény. Funkce je zabudovaná přímo v nativní aplikaci Fotoaparát. Při focení vám automatika nabídne určitý snímací čas (například 3 sekundy), přičemž si sám uživatel může zvolit čas vždy o něco vyšší (nejvyšší čas vždy odpovídá cca dvojnásobku až trojnásobku automatické hodnoty).

Noční režim umožňuje nastavení delších časů, což je pro noční focení stěžejní

Apple tak ponechal finální podobu výsledné fotografie částečně na uživateli, což dává prostor hlavně kreativním jedincům. Nutno podotknout, že Noční režim nabízí pouze širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv. Ultraširokoúhlý objektiv funkci nepodporuje, což je trochu škoda. Nicméně, focení v noci se tak v případě iPhonů dostává na zcela jinou úroveň. Ostatně, podívejte se sami na srovnávací fotografie předloňského modelu iPhonu X a letošní novinky iPhonu 11 Pro.

Srovnání nočních fotografií: iPhone X (vlevo) vs iPhone 11 Pro (vpravo)

Face ID: rychleji a funkční ve větším rozsahu

Výrazným zlepšením prošlo Face ID. Rozpoznávání obličeje je teď opravdu znatelně rychlejší a potěší hlavně korektní fungování i v případě větších úhlů. Není tak žádný problém odemknout iPhone i když leží na stole, bez toho aniž bychom se museli nějak výrazně nahýbat přímo nad samotnou přední čočku, která obličej snímá. Řečí čísel, iPhone X zvládne rozpoznat obličej pod úhlem cca 40-50° zatímco iPhone 11 Pro pod 60-70°. Samozřejmě také záleží na konkrétních podmínkách, ale obecně vzato funguje Face ID na novém iPhonu 11 Pro lépe a rychleji.

Baterie: největší slabina iPhonů nadobro pokořena

Jestli měl iPhone od svého prvního modelu v něčem největší slabinu, tak to bylo na úrovni výdrže baterie. To se ale s letošními modely iPhonu 11 Pro a iPhonu 11 Pro Max mění. Apple na Keynote uváděl zlepšení výdrže baterie o 4 hodiny, respektive 5 hodin v případě většího iPhonu 11 Pro Max a přestože je na větší závěry ještě brzy, lepší výdrž je zkrátka poznat. A to tak, že výrazně. Jak už to tak bývá, pokud si pořídíte nový telefon, nedáte jej na pár dní takřka z ruky.

S přihlédnutím k neustálému zkoušení fotoaparátu, jasu na maximum, obnově zálohy ze starého iPhonu a tím pořád ještě probíhající indexaci je baterie na konci dne stále na hodnotách okolo 20-30% své celkové kapacity. Používání smartphonu je ryze subjektivní záležitostí a tak se tyto údaje těžko interpretují dále. S neustálou kontrolou stavu baterie v novém iPhonu 11 Pro se mi ale na mysl čím dál častěji drala myšlenka: „Dokážu ten telefon vůbec vybít“? Samozřejmě, že stále mluvíme o jednodenním smartphonu, doba po kterou se ale zvýšila jeho možnost pracovního nasazení je opravdu výrazně znatelná.

Výkon a displej: jako vždy dobře odvedená práce

Při přechodu z iPhonu X je drobně poznat i rychlejší reakce odezvy na jednotlivé úkony v iOS 13. Stejně tak je znát kontrastnější a celkově líbivější displej. To jsou ale čistě subjektivní vjemy, které navíc nejsou nikterak výrazné. Ostatně, tohle se dalo čekat. Výpočetní výkon a zobrazovací technologie jsou pro běžného uživatele už několik let nastaveny na tak vysoké úrovni, že je čím dal obtížnější hledat výraznější rozdíly.

iPhone 11 Pro: hromada drobností, které ale nemusí být důvodem ke koupi

Co říci na závěr prozatímního třídenního testování? iPhone 11 Pro je dalším očekávaným evolučním krokem kalifornské společnosti. V době, kdy jsou smartphony, jak je známe, takřka hotovým a dospělým zařízením, nabízí relativně solidní upgrade. Rozhodně si ale nemyslím, že nabízí dost vylepšení pro všechny uživatele. Zvláště, vezmeme-li v potaz vlastníky loňských, či předloňských modelů. Záleží tak na každém jednotlivém uživateli a jeho preferencích.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Mam Xs a fakt si nejsem uplne jistej, jestli ma cenu přecházet. Krome foťáku mi nedochází, o co bych si polepšil. 11 a 11 Pro je pro lidi, kteří maji iPhone 8 a starší.

  2. Mám Pročko od pátku a maximální spokojenost. Foťák parádní, ale nejvíc mi dělá radost výdrž. Tohle se Applu povedlo! 👍

  3. Nemohki byste porovnat rozdily mezi 11 a 11 Pro? Jde mi hlavně o fotak. Myslim, ze by to zajimalo hodne lidi, co se nemůžou rozhodnout, stejne jako ja

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button