Novinky

Apple představil nový iPhone 11. Ve znamení fotoaparátu a poprvé s přívlastkem Pro

Dnešek je pro většinu technologického světa takovým nepsaným svátkem. Ať už s tím souhlasíte nebo ne, den, kdy Apple každoročně představuje nejnovější iPhony, je jedním z nejsledovanějších událostí nejen ve světe jedniček a nul. Pojďme se tedy podívat, co nového nám přináší nejaktuálnější vlajková loď kalifornského výrobce – iPhone 11 Pro.

Fotoaparát: alfa a omega „Pročka“

Začněme tím nejdůležitějším. iPhone 11 Pro přináší podle očekávání tří čočkový fotoaparát – širokoúhlý (s ohniskovou vzdáleností 26 mm), ultra širokoúhlý (13 mm) a tele objektiv (52 mm). Všechny čočky mají rozlišení 12 megapixelů a kromě ultra širokoúhlého objektivu disponují dvojitou optickou stabilizací. Ve své podstatě iPhone 11 Pro podporuje čtyřnásobný optický zoom, což je na telefon úctyhodné. Ultra širokoúhlý objektiv dokáže zabrat až 120 stupňů zorného pole, což dává fotografiím zcela nový rozměr. Změnou prošel i přední fotoaparát, který nyní nabízí rovněž 12 megapixelové rozlišení a zvládne nahrávat 4K videa při 60 snímcích za sekundu.

Celý sytém fotoaparátů je zajímavý i díky funkci Deep Fusion, která je přímo provázána se třemi novými čočkami a procesorem A13 Bionic. Fotoaparát totiž při pořizování fotografie vyfotí hned několik snímků s rozdílnou expozicí a pomocí procesoru pak vybere nejlepší části fotografie, které složí je dohromady. Všechno se děje v reálném čase, v procesoru dochází až k bilionu operací za sekundu a uživatel tak během zlomku vteřiny dostane výslednou fotografii. Na podobném principu funguje i další nová funkce – Noční režim, který výrazným způsobem zlepšuje pořizování fotografií za špatného osvětlení.

Apple na dnešní konferenci nezapomněl ani na natáčení videa, které je s iPhone Pro ještě snadnější, přičemž editaci může uživatel provádět rovnou ve smartphonu. Při natáčení je rovněž možné přepínat mezi všemi kamerami a měnit tak ohniskové vzdálenosti podle potřeby. Při dnešní keynote se na pódiu objevili i vývojáři aplikace Filmic, kteří demonstrovali možnost zobrazení obrazu ze všech 4 kamer (tedy i té přední) současně. Uživatel tak dostane dokonalý přehled o výsledné kompozici a je jen na něm, jakou ohniskovou vzdálenost zvolí.

Procesor A13 Bionic: nejvýkonnější a nejúspornější kousek křemíku v mobilu

Phil Schiller nezapomněl při představování iPhonu 11 Pro ani každoroční zmínku o nejvýkonnějším procesoru v mobilních zařízeních vůbec. A13 Bionic s Neural Enginem třetí generace disponuje 8,5 miliardami tranzistorů, které jsou o 20 % rychlejší a až o 40 % úspornější. Spolu s tím se se zrychlilo i strojové učení, čemuž také pomáhají dva nové akcelerátory, které provádějí výpočty až šestkrát rychleji než tomu bylo u iPhonu Xs.

Nejzásadnější a pro uživatele určitě velmi příjemnou zprávou je prodloužení doby výdrže baterie. A to rovnou o 4, respektive 5 hodin navíc ve srovnání s rok starým iPhonem Xs, Xs Max – spolu s tím Apple po dlouhých letech konečně přidal rychlonabíječku do základního balení, což je rozhodně pozitivní.

Face ID: o 30 procent rychlejší a funguje i při větším náklonu

Ruku v ruce s novým předním fotoaparátem a procesorem A13 Bionic jde i vylepšení v oblasti Face ID. Rozpoznávání obličeje na iPhonu 11 Pro je nyní o 30 procent rychlejší, obličej je schopný naskenovat na větší dálku a pod větším úhlem, než bylo doposud možné. S iPhonem 11 Pro by tak měl skončit problém s odemykáním telefonu kdy leží například na stole.

iPhone 11 Pro: Vše, co o prvním profesionálním telefonu od Applu potřebujete vědět

Odolnost iPhone 11 Pro aneb mílovými kroky vpřed

Osobně za jednu z nejdůležitější, na konferenci ale nijak zvlášť proklamovanou novinkou vidím v relativně velkém vylepšení odolnosti iPhonu 11 Pro. Nejnovější smartphone z dílny kalifornského výrobce je kompletně vyroben z nerezové oceli a podle hodnocení IP 68 specifikace IEC 60529 vydrží 30 minut v hloubce 4 metrů (hodnocení IP68). iPhone Xs přitom nabízel 30 minutovou voděodolnost v hloubce 2 metry.

Barvy a barvičky, to je oč tu běží. Ale co cena?

Dnešní doba si žádá své a co největší osobního přizpůsobení přijde vhod. Tím se řídí i Apple a tak iPhone 11 Pro přichází ve zcela nové barvě s názvem půlnočně zelená. Spolu s ní bude samozřejmě k dispozici také standardní vesmírně šedá, stříbrná a zlatá kombinace.

iPhone 11 Pro bude i v České republice možné předobjednat už tento pátek 13. září od 14 hodin za cenu 29 990 korun za 64GB variantu. V případě iPhonu 11 Pro Max startuje cena na 32 990 korunách. V tomto ohledu tak naštěstí Apple zachoval trend totožné ceny jako u předchozích dvou modelů, nicméně suma je to i tak stále vysoká.

Apple představil Apple Watch Series 5: Keramika, titan a Always-On displej

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close