Novinky

Ohlédnutí za letošní Keynote. Co nás překvapilo a co naopak zklamalo?

Letošní Keynote byla opět nabitá nejnovějšími hardwarovými novinkami ze stáje Applu. Pojďme se společně podívat, co nového si pro nás kalifornský výrobce přichystal a jak nové produkty hodnotíme.

Letošní Keynote byla již tradičně zasvěcena představování nových produktů. Začněme však pěkně postupně.

Apple TV+ a Apple Arcade

Ještě, než Apple začal se samotným představováním hardwarových novinek, nezapomněl zmínit chystané služby Apple TV+ a Apple Arcade, na kterých se stále usilovně pracuje. Zatímco v případě Apple TV+, jež představí celou řadu nových seriálů v čele se SEE (hlavní roli ztvární Jason Mamoa), která na trh vstoupí až 1. listopadu tohoto roku, Apple Arcade se spuštění dočká už tento čtvrtek 19. září.

Obě služby budou ode dne vydání dostupné také v České Republice, každé za měsíční rodinné předplatné 139 korun – Apple TV+ nabídne ke všem filmům a seriálům české titulky, v případě Apple Arcade zůstává čeština prozatím otazníkem. U her ale nutnost mateřského jazyka není obvykle tak důležitá jako právě u seriálů či filmů.

V souvislosti s předplatnými padla na úterní konferenci také jedna zajímavá informace. Každý uživatel, který si pořídí nový iPhone, iPad, iPod touch, Mac nebo Apple TV, dostane roční předplatné Apple TV+ na rok zdarma. Tohle mě osobně docela překvapilo, Apple sice už k podobné strategii sáhl při spuštění Apple Music, kdy každý uživatel dostal 3 měsíce na vyzkoušení, v případě Apple TV+ však hovoříme o celém jednom roku, což je na dnešní poměry opravdu nevídaná porce zkušebního období. Apple si tak zřejmě nechává co největší prostor k zaujetí diváka, který podle nejlepšího scénáře nebude chtít po uplynutí ročního předplatného službu opustit.

Hraj jako nikdy. Apple Arcade startuje už 19. září. Jaká je cena?

Apple Watch 5 s Always-On displejem

Pojďme se od služeb přesunout k hardwaru. Jako první představil výrobce se sídlem v Cupertinu nové hodinky Apple Watch 5. Na první pohled zaujaly novým Always-On displejem, jež díky snížení zobrazovací frekvence až na jeden snímek za sekundu dokáží zobrazovat čas a další informace nepřetržitě. Displej zkrátka nikdy úplně nezhasne, což je pro mě osobně jedna z nejvítanějších změn chytrých hodinek vůbec.

Zvlášť, když si vzpomenu na přechod z klasických hodinek k Apple Watch, bylo pro mě zjišťování času jen pomocí otočení zápěstí nebo klepnutím na displej docela nezvyklé. Apple dokonce tvrdí, že hodinky mají stejnou výdrž jako předchozí generace bez Always-On displeje, což je rozhodně pozitivní. Osobně mě potěšilo i navýšení úložiště z 16 na 32 GB. Pro ukládání hudby se větší úložiště zkrátka vždycky hodí.

iPhone 11: povedená evoluce loňského XR

Přesuňme se ale k tomu, na co každoročně čeká většina uživatelů – k iPhonům. Kalifornský výrobce představil i letos trojici nových telefonů. iPhone 11, který je přímým nástupcem loňského iPhonu XR je odlehčenější verzí svých vlajkových bratříčků iPhone 11 Pro a 11 Pro Max. Přesto však nabízí dvojitý fotoaparát s ultraširokoúhlým (13 mm) a širokoúhlým objektivem (26 mm), nejnovější procesor A13 Bionic a líbivý design korunovaný výběrem z šesti barevných variant.

Obzvlášť design a použité materiály zaslouží pochvalu a ve srovnání s loňským iPhonem XR působí iPhone 11 mnohem luxusnějším dojmem. Když k tomu připočteme cenu, která oproti loňskému modelu klesla o 1500 korun, jeví se iPhone 11 pro běžného uživatele schopného drobných kompromisů jako výborná volba.

iPhone 11 Pro: nekompromisní a první profík z kalifornské stáje

Naopak „bez kompromisů“ byl pro následující rok vydán iPhone 11 Pro. Prvním iPhonem s přívlastkem „profesionality“ Apple postupně srovnává své portfolio a vytváří tak jasné hranice mezi pojmenováním svých produktů. iPhone 11 Pro nově nabízí tříčočkový fotoaparát, výbornou odolnost, markantní skok ve výdrži baterie a nejvýkonnější procesor, který se kdy doposud ve smartphonech objevil.

Tohle všechno jej podle inženýrů z Cupertina staví do pozice telefonu, jež zaslouží právě puncovní označení „Pro.“ Osobně mi právě tohle pojmenování zní trochu nadsazeně, přeci jen, většinu práce bez nejmenších problémů zastane například i dva roky starý iPhone 8 s procesorem A11 Bionic, ale jak se říká, proti gustu…

iPhone 11 Pro: Vše, co o prvním profesionálním telefonu od Applu potřebujete vědět

10,2palcový iPad: nejlevnější vstupenka do světa iOS, ale co ten procesor?

Závěrem nechci zapomenout ani na staronový 10,2palcový iPad, který aktuálně vytváří nejlevnější vstupní bránu do iOS ekosystému Applu. Jak už pojmenování staronové naznačuje, kromě nové 10,2palcové úhlopříčky tady žádné převratné novinky nehledejte. Nový iPad je zaměřen spíše pro studenty základních a středních škol, což potvrzuje také výbava a možnosti s ní spojené. iPad sice podporuje možnost připojení Smart Keyboard, ale kreslit lze jen Apple Pencil 1. generace a srdce celého přístroje zde tvoří 3 roky starý procesor Apple A10 Fusion.

Hlavně procesor hodnotím jako jednu z největších slabin tohoto iPadu. Pokud totiž přihlédnu na letos vydaný iPad Mini, který v té době nabídl nejnovější A12 Bionic, nedává mi tento krok zpět vůbec žádný smysl. Obzvláště potom, když vezmeme v potaz směr, kterým se Apple se svou snahou „uzamknout zákazníka ve vlastním ekosystému pomocí nově vydaných služeb s předpokládanou životností jednotlivých přístrojů minimálně 3 roky“ v posledních letech vydává. To je ale pouze můj osobní názor. Jak nové produkty hodnotíte vy, plánujete pořízení některého z nich?

Podívejte se na včerejší Apple Keynote v 11 minutách

 

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close