Novinky

iPhone 11 Pro: Vše, co o prvním profesionálním telefonu od Applu potřebujete vědět

Apple včera v podvečer našeho času představil, jako již tradičně, své nejnovější hodinky (Apple Watch 5 – článek zde) telefony pro následující rok. Levnější iPhone 11 je nástupcem loňského modelu iPhonu XR a nabídne nově dvoučočkový fotoaparát, nejnovější procesor Apple A13 a hned šest barevných variant, ze kterých si zřejmě vybere každý. My se ale v tomto článku zaměříme na to nejlepší, co kalifornský výrobce aktuálně nabízí – iPhone 11 Pro a iPhone 11 Max.

iPhone 11 je vůbec prvním smartphonem v historii Cupertinské společnosti s přívlastkem Pro a po MacBooku Pro a iPadu Pro tak zabírá své čestné místo mezi pomyslnými profesionály. Pojďme se tedy podívat, jestli si tohle označení telefon atakující hranici 30 tisíc korun v nejlevnější variantě zaslouží a v čem spočívá jeho profesionalita.

Apple Watch Series 5 přichází s novým procesorem a větší kapacitou interního úložiště

Design a konstrukce: nerezová ocel a sklo vyfrézované z jednoho kusu

iPhone 11 Pro, stejně jako předchozí dva modely, které vycházejí ze stejné designové linky iPhonu XS a X, nabízí 5,8palcový displej. Rozměrově a hmotnostně ovšem iPhone 11 trochu narostl. Se svými 144 x 71,4 x 8,1 mm je v každém rozměru přibližně o 0,4 mm větší, širší a tlustší. Hmotnost oproti iPhonu XS pak stoupla o 11 gramů na konečných 188 gramů.

Větší a těžší konstrukce je zřejmě daň za vyšší odolnost, kterou iPhone 11 Pro nabízí – Hodnocení IP68 (až 30 minut v hloubce do 4 metrů) podle specifikace IEC 60529. Svou roli v miniaturním nárůstu těla nejnovějšího smartphonu kalifornského výrobce mohla sehrát i nová konstrukce z matného texturovaného skla a nerezové oceli, která prošla dvojitým procesem iontové výměny právě kvůli vyšší pevnosti celého telefonu. Apple se na svých stránkách chlubí také jednolitým frézovaným sklem, do kterého je zasazena trojice fotoaparátů. iPhone 11 Pro by tak i podle včerejších ukázek z keynote měl zvládat horší zacházení bez výraznější újmy. Jaká bude realita samozřejmě ukáže až praxe a několika měsíční používání telefonu.

Procesor A13 Bionic: nejvýkonnější a nejúspornější kousek křemíku v mobilu

Phil Schiller nezapomněl při představování iPhonu 11 Pro ani každoroční zmínku o nejvýkonnějším procesoru v mobilních zařízeních vůbec. A13 Bionic s Neural Enginem třetí generace disponuje 8,5 miliardami tranzistorů, které jsou o 20 % rychlejší a až o 40 % úspornější. Spolu s tím se se zrychlilo i strojové učení, čemuž také pomáhají dva nové akcelerátory, které provádějí výpočty až šestkrát rychleji než tomu bylo u iPhonu Xs.

Face ID: o 30 procent rychlejší a funguje i při větším náklonu

Ruku v ruce s novým předním fotoaparátem a procesorem A13 Bionic jde i vylepšení v oblasti Face ID. Rozpoznávání obličeje na iPhonu 11 Pro je nyní o 30 procent rychlejší, obličej je schopný naskenovat na větší dálku a pod větším úhlem, než bylo doposud možné. S iPhonem 11 Pro by tak měl skončit problém s odemykáním telefonu kdy leží například na stole.

Displej: Super Retina XDR

I když se o samotném displeji nového iPhonu na včerejší konferenci příliš nemluvilo, jeho vlastnosti se dočkaly také pár významných změn, které stojí za zmínku. Jak už samotný název – Super Retina XDR napovídá, Apple do iPhonu 11 Pro nasadil prakticky zmenšeninu Pro Displeje XDR, který představil letos na WWDC. Displej má rozlišení 2436 x 1125 při 458 pixelech na palec, tedy stejně jako přechozí iPhone X, XS.

V čem ale obrazovka nejnovějšího modelu vyniká, je kontrast a svítivost. iPhone 11 Pro disponuje kontrastem 2 000 000:1 což je dvojnásobná hodnota oproti starším modelům. Svítivost, tedy maximální jas se poté zastavil na hodnotě 800 nitů, přičemž telefon je schopen se rozzářit až na 1200 nitů při prohlížení HDR fotek a videí. Jen pro srovnání, u iPhonu XS se maximální jas zastavil na hodnotě 625 nitů. Apple rovněž udává až o 15 procent nižší spotřebu celého panelu, čímž se dostáváme k dalšímu znatelnému vylepšení, a tou je výdrž baterie.

30% navýšení výdrže baterie: to už nezní tak špatně

Aktuálně asi největší slabina všech mobilních zařízení na trhu je bezesporu baterie, respektive její výdrž. I proto vzbudil Phil Schiller na včerejší konferenci menší pozdvižení prohlášením o prodloužení výdrže baterie. A to rovnou o 4, respektive 5 hodin navíc ve srovnání s rok starým iPhonem Xs, Xs Max. Vše jsou to zatím samozřejmě jen zprostředkované informace a reálnou výdrž ukáže až skutečné zařazení iPhonu 11 Pro do běžného uživatelského procesu. Nicméně, ve světle toho, že Apple má ve zvyku udávat opravdu reálnou výdrž baterie ve svých produktech to zní jako výborná zpráva. Přeci jen, mluvíme zde o cca 30% navýšení výdrže, což je na aktuálně stagnující poměry v tomto segmentu nezanedbatelná hodnota.

Spolu s větší výdrží baterie přidal kalifornský gigant do základního balení také 18W USB-C napájecí adaptér s USB-C/Lightning kabelem, což konečně umožňuje rychlonabíjení hned po vybalení z krabice, bez zbytečného dokupování potřebného příslušenství – Heuréka!

Fotoaparát: jeden telefon, tři fotoaparáty. Je ale skutečně pro profesionály?

Tím nejdůležitějším, dlouhou dobu avizovaným a i na včerejší konferenci hodně propíraným tématem nového iPhonu 11 Pro je fotoaparát. Apple potvrdil několika měsíční úniky a včera představil iPhone 11 Pro se třemi čočkami fotoaparátu:

Ultraširokoúhlý fotoaparát

12 megapixelový snímač nabízí ohniskovou vzdálenost 13 mm se světelností f/2,4 a schopností zachytit 120° zorného pole snímané scény. V praxi tak uživatel dostane zcela novou perspektivu, která se používá především na snímání krajiny, architektury a podobně. Tento fotoaparát na rozdíl od svých dvou spolusousedů neposkytuje optickou stabilizaci obrazu, ale vzhledem k ohniskové vzdálenosti a tím možnosti použití krátkého času při focení to prakticky ničemu nevadí.

Širokoúhlý fotoaparát

Šestičlenný objektiv s ohniskovou vzdáleností 26 mm a světelností f/1,8 nabídne podobné zorné pole, jaké už známe několik let z předchozích modelů. Vylepšení se dočkal nový 12 megapixelový snímač, který stejně jako u iPhonu X a XS disponuje optickou stabilizací obrazu.

Teleobjektiv

Teleobjektiv se poprvé objevil u iPhonu 7 Plus a od té doby udělal opravdu velký krok kupředu. Fotoaparát nabízí opět 12 megapixelové rozlišení s optickou stabilizací obrazu. Ohnisková vzdálenost je zde dvojnásobná oproti širokoúhlé čočce, tedy 52 mm a světelnost se vůbec poprvé snížila na hodnotu f/2,0 (iPhone XS má světelnost teleobjektivu f/2,4).

Tato fotosoustava dává tedy dohromady celkem čtyřnásobný optický zoom, což je na multifunkční mobilní zařízení opravdu výborná hodnota. Celý sytém fotoaparátů je zajímavý i díky funkci Deep Fusion, která je přímo provázána se třemi novými čočkami a procesorem A13 Bionic. Fotoaparát totiž při pořizování fotografie vyfotí hned několik snímků s rozdílnou expozicí a pomocí procesoru pak vybere nejlepší části fotografie, které složí je dohromady. Všechno se děje v reálném čase, v procesoru dochází až k bilionu operací za sekundu a uživatel tak během zlomku vteřiny dostane výslednou fotografii. Na podobném principu funguje i další nová funkce – Noční režim, který výrazným způsobem zlepšuje pořizování fotografií za špatného osvětlení. Mírného vylepšení se dočkal i True Tone blesk, který je nyní o 36 procent jasnější.

Zapomenout nesmíme ani na přední, nově už také 12 megapixelový fotoaparát, který poskytuje stejně jako zadní fotoaparáty, širší záběr snímané scény. Díky tomu je snadnější odemykání iPhonu 11 Pro pomocí Face ID například když leží na stole. Přední kamera nově disponuje možností nahrávání videa v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu nebo slow-motion videam čímž se dostáváme k další kapitole, v níž iPhone 11 Pro exceluje.

Velké změny se letos totiž odehrály na poli natáčení videí. Už vývojářská konference na začátku června naznačila trend, jakým se chce Apple v případě nahrávání videoobsahu vydat a nový iPhone 11 Pro do toho samozřejmě parádně zapadá. Nejenže tedy máme od iOS 13 možnost úpravy videí v podobném rozsahu jako při úpravě fotografií, iPhone 11 Pro navíc umožňuje pomocí aplikace Filmic i zobrazení obrazu ze všech 4 kamer současně a je na uživateli, jakou si pro danou chvíli vybere k nahrávání. V tomto bychom tedy jistý náznak přívlastku Pro najít mohli. Samozřejmostí je možnost natáčení ve 4K při 60 snímcích za sekundu na všech 4 fotoaparátech a rozšířený dynamický rozsah.

iPhone 11 Pro: na pohled pracant, ale až běžný provoz odkryje jeho silné a slabé stránky

Dnešní doba si žádá své a co největší osobního přizpůsobení přijde vhod. Tím se řídí i Apple a tak iPhone 11 Pro přichází ve zcela nové barvě s názvem půlnočně zelená. Spolu s ní bude samozřejmě k dispozici také standardní vesmírně šedá, stříbrná a zlatá kombinace.

iPhone 11 Pro bude i v České republice možné předobjednat už tento pátek 13. září od 14 hodin za cenu 29 990 korun za 64GB variantu. V případě iPhonu 11 Pro Max startuje cena na 32 990 korunách. V tomto ohledu tak naštěstí Apple zachoval trend totožné ceny jako u předchozích dvou modelů, nicméně suma je to i tak stále vysoká a přestože je iPhone 11 Pro zhmotnění bezesporu toho nejlepšího, co Apple v současnosti dokáže nabídnout, nejsem si jistý, zda to na oživení prodejů mobilní elektroniky bude stačit. Ale to ukáže až čas.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button