Novinky

Čip M1 oslňuje uživatele svým výkonem a Applu se líbí jeho výrobní cena. Společnosti ročně ušetří miliardy dolarů

Asi nejpodstatnější změnou, kterou společnost Apple během letošního roku prošla, je odklon od čipů Intel. Ty byly dlouhá léta základem každého MacBooku nebo iMacu. Místo toho se Apple pustil do vývoje na vlastní pěst. Všechny nově představené stolní a přenosné počítače tak budou osazeny procesorem Apple M1, který si společnost navrhla sama. A protože to Apple s čipy umí, bylo už předem jasné, že tato změna jablečným počítačům jen prospěje. Nyní se ukázalo, že projekt Apple Silicon, jak své čipy pojmenoval, má pro firmu také významný ekonomický dopad.

Analytik a manažer ze společnosti IBM Sumit Gupta totiž spočítal, že odchod od Intelu Apple ročně ušetří až 2,5 miliardy dolarů. O stejnou částku logicky Intel ročně přijde. Gupta vypočetl, že výroba jednoho Apple M1 bude firmu stát něco mezi 40 až 50 dolary. Procesor Intel Core i5 dosud Apple nakupoval za cenu okolo 200 dolarů. V případě výkonnějších počítačů, které Apple osazoval dražšími procesory, bude rozdíl ještě vyšší.

Apple vysvětlil, proč u čipsetu M1 neuvádí technické specifikace a jaké další počítače chystá představit

Mluvilo se také o tom, že Apple se k odchodu od Intelu rozhodl hlavně kvůli problematickým čipům. Nyní je ale zřejmé, že další významnou motivací byla pro Apple finanční stránka. Částku 2,5 miliardy ročně ovšem musíme brát s rezervou. Nejsou v ní totiž započítány náklady na vývoj nového procesoru. Ty budou obrovské. Navíc Apple bude jistě svůj čip každý rok vylepšovat. Určitě tak nešlo o jednorázový výdaj. Příští roky se objeví procesory M2, M3, a tak dále.

Apple vysvětlil, proč u čipsetu M1 neuvádí technické specifikace a jaké další počítače chystá představit

Analytik z IBM ovšem zmiňuje také to, že M1 není jen procesor. Ve skutečnosti totiž nahrazuje také RAM i GPU. Skutečná úspora pro Apple za jeden počítač se tak může blížit i stovce dolarů. Dá se ovšem předpokládat, že odběratel velikosti Applu si u Intelu vyjednal výrazně lepší ceny. Skutečný rozdíl tedy může být nižší než 2,5 miliardy dolarů. Přesto je ovšem vývoj pod vlastní střechou pro Apple rozhodně mnohem výhodnější než nakupování procesorů od dodavatele.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button