Novinky

Apple vysvětlil, proč u čipsetu M1 neuvádí technické specifikace a jaké další počítače chystá představit

Podle vedoucího inženýra Applu, Craiga Federighiho, už nejsou důležité technické specifikace výpočetního hardwaru. To je poměrně silné tvrzení, jelikož taktovací frekvence procesoru je pro řadu uživatelů stále klíčovým prediktorem výkonu.

Apple to ovšem vidí naprosto odlišně. Daleko radši proto uvádí praktické příklady, jako například počet streamů 4K či 8K videa, které můžete najednou zpracovávat a přidávat do nich další efekty. Podle Applu jsou podobné informace daleko důležitější a zejména profesionální uživatelé tím získají lepší ilustraci o skutečných schopnostech hardwaru.

Zdroj: Apple

Craig Federighi dále dodává, že čipset Apple M1 je naprosto unikátní záležitostí, u níž se nemá cenu zabývat taktovací frekvencí. Daleko důležitější je pohled do jeho mikroskopických útrob, kde se nachází miliardy tranzistorů a zástupy dalších čipů pro zpracování nejrůznějších úloh.

Další na řadu přijdou profesionální stroje

Vedoucí inženýři Applu také prozradili, že Apple M1 je čipset speciálně vyvinutý pro implementaci do přenosných počítačů. Zároveň naznačili, že již nyní probíhá vývoj několika dalších generací, které budou nasazeny v ostatních strojích napříč všemi modelovými řadami.

V jistém ohledu se dá říci, že Apple M1 odstartoval revoluci minimálně na poli počítačů s macOS a již brzy se dočkáme jeho nástupce. Jako další má přijít na řadu 16“ MacBook Pro a nová generace stolních počítačů iMac. Jestli současný MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini s M1 na palubě lámou výkonnostní rekordy, tak jsem upřímně zvědavý, jak bude vypadat řada Maců zaměřených na profesionální uživatele.

Z dostupných informací vyplývá, že další chystané Macy dostanou úplně jiný procesor a nabídnou také vyšší limity operační paměti. Technologický šéf Applu Johny Srouji v rozhovoru s Omem Malikem uvedl, že vývoj nových procesorů probíhá naprosto odlišně od toho, jak to dělá Intel či AMD. Klíčovým rozdíl je v tom, že oddělení softwaru a hardwaru pracují na vývoji společně a dohromady definují nové vlastnosti budoucích procesorů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button